Čtvrtek 4. března 2021svátek má Stela 12 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

V Praze dále sílí covid, celkem se již nakazilo 126 tisíc lidí. Město má nejvíce naočkovaných lidí

Antigenní testování na covid. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Antigenní testování na covid. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Praha V Praze ve čtvrtek testy odhalily nemoc covid-19 u 1323 lidí, podobně jako ve středu. V mezitýdenním srovnání jde ale o nárůst o více než 200 případů. Od loňského března, kdy byl v Česku nový koronavirus potvrzen poprvé, se jím v hlavním městě prokazatelně infikovalo 126 549, z nichž 1681 zemřelo. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

Od začátku tohoto týdne přibylo v metropoli 5100 potvrzených případů nákazy. Maximem bylo úterních 1366 případů. V předchozím týdnu se za první čtyři dny nakazilo o téměř 700 lidí méně a denním maximem bylo 1170 případů.

V mezitýdenním srovnání rostou denní počty nově odhalených případů v Praze přibližně od začátku třetí lednové dekády. Od 21. ledna, tedy za téměř měsíc, jsou ve statistikách pouze čtyři dny, kdy počet nových případů oproti stejnému dni předchozího týdne klesl.

Téměř 90 procent ze všech dosud nakažených lidí v hlavním městě se už z nemoci uzdravilo. Počet úmrtí lidí s covidem se ale blíží 1700. Od začátku letošního roku zemřelo 580 nakažených, tedy v průměru 12 za den.

Velkému náporu čelí v důsledku epidemie pražské nemocnice. Z téměř tisícovky lůžek na jednotkách intenzivní péče a ARO v hlavním městě jsou pro pacienty s covidem volná tři.

Další čtyři místa pro nakažené vyžadující intenzivní péči jsou na takzvaných reprofilizovaných lůžkách, tedy těch, jež byla původně určená k poskytování péče jiného typu či odbornosti, kterých je v hlavním městě celkem 123. Ze zhruba 3250 standardních nemocničních lůžek s kyslíkem je pro nakažené koronavirem volných 35 a dalších 85 je dostupných na reprofilizovaných lůžkách.

Zdravotníci v Praze podali dosud lidem 125 621 dávek očkování proti koronaviru. Obě potřebné dávky má 51 525 lidí. Ve srovnání s ostatními regiony Česka má hlavní město výrazně vyšší počet oočkovaných. Druhý Jihomoravský kraj jich vykazuje 63 000, tedy zhruba polovinu.

Ve srovnání s předchozím týdnem se ale v Praze nyní očkuje méně. Od pondělí do čtvrtka aplikovali zdravotníci zhruba 10 700 dávek, zatímco za první čtyři dny předchozího týdne to bylo přes 17 000 dávek.

Exploze viru: v domově důchodců ve Vrchlabí zabil polovinu seniorů

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Tragédie v domově seniorů varuje, jak rychle se šíří nákaza koronavirem a jak smrtelná může být. Celorepublikově pak...

Randění pod rouškou. Reportérka absolvovala sedm pokusů o seznámení

Reportérka Julie Mahlerová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Jestli si někoho nenajdeš, než ti bude třicet, nainstaluju ti seznamku,“ oznámila mi moje nejlepší kamarádka. Patřím...

Zavřené nezavřené restaurace. Jak vypadá zapovězený společenský život?

Rozhánění nelegální párty. Policie v lednu zasahovala na večírku v domě v... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zaplněné stoly, skupinky lidí se sklenicemi vína a smích nesoucí se až na ulici. Nejde o výjev starý víc než rok, ale o...