Úterý 28. ledna 2020svátek má Otýlie 0 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Evakuovaní lidé z Chropyně se mohou vrátit do svých domovů

Z okolí továrny byly evakuovány stovky lidí | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Z okolí továrny byly evakuovány stovky lidí | foto: ČTK

CHROPYNĚ Hasiči třetí den bojují s obrovským požárem podniku na zpracování plastů v Chropyni na Kroměřížsku. Zásluhou záchranářů z Hlučína, kteří těžkou technikou strhli zdi, mohli hasit dosud skrytá hlavní ohniska požáru. Díky příznivému vývoji se tak ze tří ulic v pátek evakuovaní lidé mohou vracet do svých domovů, řekla krajská policejní mluvčí Jana Bartíková.

Několik stovek obyvatel tří nejbližších ulic v Chropyni strávilo kvůli nebezpečným zplodinám hoření unikajícím do ovzduší dvě noci mimo své domovy. Evakuace byla odvolána až v neděli v 17 hodin, neboť koncentrace škodlivin v ovzduší už pro obyvatele neznamená zdravotní rizika ani v případě dlouhodobého pobytu v těchto místech. Po 19. hodině by měly být průjezdné i silnice směrem do Chropyně s výjimkou komunikace u areálu bývalého Technoplastu.

Obrovský požár zachvátil v noci na 8. dubna podnik na zpracování plastů v Chropyni na Kroměřížsku.

Hasiči prostupovali sutinami, které pomáhala prorážet těžká technika záchranářů z Hlučína. "Jejich pomoc byla v danou chvíli nenahraditelná a bez ní bychom nepronikli k poslednímu hašenému ohnisku požáru. Hasiči už dostali pod kontrolu všechna spodní patra zasažených objektů a nadále před nimi stojí poslední místo, kde stále hoří," popsal mluvčí krajských hasičů Ivo Mitáček.

Dodal, že místo je společným prostorem jak plastových odpadů, tak i strojů na jejich zpracování. Stroje bránily v rychlejším odklízení místa, ale technika postupně zmenšovala okolní uzavřený prostor. Podle Mitáčka jsou hasiči nyní v závěrečné etapě likvidace hlavního ohniska požáru, dohašovací práce však potrvají ještě několik následujících dnů.

Obrovský požár zachvátil v noci na 8. dubna podnik na zpracování plastů v Chropyni na Kroměřížsku.

Podle něho je chropyňský požár možná nejzávažnějším, s jakým se hasiči ve Zlínském kraji potýkali. "Máme zde dvojnásobek zasahujících hasičů, než tomu bylo před čtyřmi lety při požáru skladu pneumatik v Uherském Brodě, který byl nazván požárem desetiletí," přiblížil mluvčí krajských hasičů.

Čtěte také

Požár, který vypukl v pátek kolem jedné hodiny ranní, se podařilo lokalizovat až po 17 hodinách intenzivních prací. Čtyřicet hodin trvalo uhašení dvou třetin plochy požářiště, samotné ohnisko s množstvím hořících plastů však odolávalo až do dneška. Hasiči museli dbát při práci zvýšené opatrnosti, při zásahu byli dva dobrovolní hasiči zraněni.

Na místě se vystřídali hasiči z asi 60 jednotek profesionálních, dobrovolných i podnikových sborů čtyř krajů. Podle Mitáčka je chropyňský požár možná nejzávažnějším, s jakým se hasiči ve Zlínském kraji potýkali. "Máme zde dvojnásobek zasahujících hasičů, než tomu bylo před čtyřmi lety při požáru skladu pneumatik v Uherském Brodě, který byl nazván požárem desetiletí," přiblížil mluvčí krajských hasičů.

,
Premium

Ve škole byla terčem posměchu. Dnes džihádistka Kristýna nenávidí i matku

Pětadvacetiletá Kristýna Hudková a její nastávající Omar Shehadeh | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Plánuje zabíjet. Soudí ji jako uprchlou. Žena z Mělnicka měla problémy s rodiči i spolužáky. Pětadvacetiletá Kristýna...

Premium

Převratná metoda z IKEM: jak zhubnout přeprogramováním metabolismu

Marek Beneš z pražského Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lékař Marek Beneš je už třetím rokem vedoucím lékařem projektu, při kterém se pomocí laseru „oslepí“ nervové buňky...

Premium

TEST: Vyplatí se benzin, hybrid, nebo diesel? Spočítali jsme to

Redakční srovnávací test dieselu, benzinového auta a hybridu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Auto máte vybrané, co mu ale dát pod kapotu, aby vás provoz vyšel co nejlevněji – klasický benzin, úsporný diesel, nebo...