Úterý 21. března 2023, svátek má Radek
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Exekuční příběh, díl II.: Jedno číslo prodražilo pokutu devětkrát

Česko

  10:00
PRAHA - Vjela jsem do jednosměrky a dostala od Městské policie v Praze 7 pokutu, vypráví slečna Silvie Š. „Strážníci chtěli 500 korun, jenže já s sebou neměla tolik peněz. Vypsali mi proto složenku a řekli, že tedy musím zaplatit 1000 korun,“ vzpomíná mladá žena na leden 2011.

Doma pokutu zaplatila prostřednictvím internetového bankovnictví. Peníze odešly v pořádku, jak si Silvie další měsíc ověřila ve výpisu z bankovního účtu. „V tu chvíli jsem to pustila z hlavy. Proto jsem nemohla uvěřit tomu, když mi v prosinci volala matka, že mi na adresu mého trvalého bydliště přišel dopis od exekutora,“ líčí Silvie.

Máte podobnou zkušenost s exukutory?

Napište nám svůj příběh na e-mail rychle@lidovky.cz

Exekutor chtěl devětkrát více, než byla pokuta
Částka, kterou soudní exekutor vyměřil, byla 8900 korun, tedy téměř devětkrát více, než byla původní výše pokuty. Městská policie z ní ale dostane pouze původní pokutu tisíc korun, zbytek jsou náklady advokáta a exekutora.

Silvie okamžitě kontaktovala jak kancelář soudního exekutora Milana Suchánka na Praze 9, tak městskou polici. „Postupným pátráním jsem zjistila, že jsem při vyplňování čísla účtu při platbě pokuty zaměnila správný kód PPF Banky 6000 za špatný 0600, který má GE Money Bank,“ vysvětluje Silvie. Problém byl, že z mé banky peníze odešly, aniž by někdo transakci reklamoval.

Mladá žena se tedy nemohla dozvědět, že pochybila, a pokuta je vedená jako neuhrazená. Firmy nebo instituce, kterým dlužíte, nemají ze zákona žádnou povinnost upomínky posílat. Městská policie sice dle svého vyjádření posílá jednu upomínku nad rámec svých povinností, ale nedoporučeně. Matka Silvie se dušuje, že do schránky takový dopis za celý rok nepřišel.

ČTĚTE TAKÉ:

Dívka kontaktovala svou advokátku, která jí poradila, ať se odvolá proti soudnímu rozhodnutí o předání pohledávky exekutorovi a neprodleně zaplatí původní pokutu tisíc korun městské policii.

„Argumentovala jsem tím, že výše částky odporuje dobrým mravům vzhledem k tomu, že jsem žila v domnění, že jsem pokutu uhradila. V exekutorské kanceláři mi ale řekli, že s námitkou těžko uspěji,“ říká Silvie, které nyní život tíží přítomnost v registru dlužníků.

Autor:

Mohlo by vás zajímat