23. ledna 2012 7:00 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Exekuční příběh, díl III.: 150 tisíc za telefon, který nikdy neměl

Exekuce - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Exekuce - ilustrační foto | foto: Lidové noviny

PRAHA Třicetiletý Vietnamec Tuan žije v Česku přes tři roky a pracuje jako svářeč. Před rokem potřeboval vyřídit povolení k prodloužení pobytu. Protože ale hovoří špatně Česky, požádal o vyřízení potřebných dokladů na úřadech najatého prostředníka.

 „Je to poměrně běžná praxe. Cizince při vybavování dokumentů zastupují nejen fyzické osoby, ale existují i celé firmy, které na tom mají založenou živnost,“ říká Tuanova advokátka Štěpánka Míková, která s kolegy zastupuje Vietnamce i v kauze, kdy cizinci v českých lesích otročili za otřesných podmínek a často nedostali zaplaceno.

Telefonování za 150 tisíc

Prostředník Tuanovi skutečně všechna potřebná povolení vyřídil, mladý Vietnamec mu zaplatil za služby a k oboustranné spokojenosti se pak rozešli. Zanedlouho ale Tuan zjistil, že na něj prostředník nechal uzavřít několik smluv s mobilními operátory, které opatřil falešným podpisem.

Máte podobnou zkušenost s exekutory?

Napište nám svůj příběh na e-mail rychle@lidovky.cz


Operátor posílal upomínky, ale Tuan na ně nereagoval, protože si myslel, že jde o omyl. Nikdy přece vědomě žádnou smlouvu na využívání mobilního telefonu nepodepsal. Nakonec mu přišel dopis od exekutora s příkazem uhradit 150 tisíc korun. Až tehdy začal Tuan jednat. „Je to vždy na té aktivitě či pasivitě klientů. Protože neumí česky, často ignorují prvotní upomínky k zaplacení,“ vysvětluje Míková.

ČTĚTE TAKÉ:

Pokud se podle ní včas zasáhne, například se obrátí na policii s trestním oznámením kvůli pokusu o podvod a soudní znalec dokáže nepravost podpisu, je šance na nápravu poměrně vysoká. Jenže problém je v tom, že mezitím je často cizinci obestaven účet nebo mu je zabaven majetek.

Smlouvy s mobilními operátory nejsou zdaleka jediný případ, kdy prostředníci Vietnamce zneužívají. „Hájím klienty v případech, kdy si na jejich doklady prostředník vezme auto na leasing. Autem jezdí a pak ho někde nechá u silnice,“ říká právník, který si raději přeje zůstat v anonymitě, protože rovněž zastupuje Vietnamce postižené exekucemi. Scénář je pak obdobný jakou Tuana, zpočátku se nic neděje, pak se objeví exekutor.

hofEva Hofrichterová

Advantage Consulting, s.r.o.
IT SUPPORT WITH GERMAN

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 25 000 - 30 000 Kč