27. června 2014 11:11 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Další novinář v politice. Tomáš Němeček povede kandidátku lidovců na Praze 8

Tomáš Němeček s cenou Bílá lilie | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Tomáš Němeček s cenou Bílá lilie | foto: MARA: Petr Topič

PRAHA Kandidátku KDU-ČSL do říjnových komunálních voleb za Prahu 8 by měl vést mnohokrát oceněný novinář a nyní již právník Tomáš Němeček. V redakci Lidových novin mimo jiné vedl přílohu Právo a Justice a odešel poté, co vydavatelství MAFRA koupil Andrej Babiš.

„Jako nestraník bych měl vést kandidátku KDU-ČSL a nestraníků pro komunální volby na Praze 8,“ potvrdil Němeček serveru Lidovky.cz.

Němeček byl dlouholetý člen redakce Lidových novin, ve kterých psal o právu a justici. Po koupi vydavatelství Mafra Anderejem Babišem deník opustil a začal pracovat jako podnikový právník v Bohnické léčebně.

Němečkovy novinářské úspěchy:

Němeček získal během své kariéry několik novinářských cen. V roce 2004 se stal držitelem Ceny Ferdinanda Peroutky. Poté získal v roce 1999 za svůj ekonomický text cenu Citibank Excellence in Journalism Award. Od nadace Open Society Fund získal v roce 2011 cenu za nejlepší rozhovor. Ten vedl s bývalým prezidentem Václavem Havlem. Následující rok byl oceněn cenou Karla Havlíčka Borovského za psaní článků o českém právu.

„Ceníme si Němečkovy kariéry novináře a vnímáme ho jako velkou posilu naší kandidátky,“ popsal mluvčí lidovců Václav Pláteník důvody, proč si Němečka zvolili jako lídra kandidátky.

Během studia žurnalistiky na Fakultě sociálních věd UK a práva na Právnické fakultě UK Němeček pracoval v redakci týdeníku Mladý svět. Od roku 1995 psal pro Respekt, v němž se stal v lednu 2003 šéfredaktorem, aby se v dubnu 2005 stal šéfkomentátorem Hospadářských novin. V roce 2009 přestoupil do Lidových novin.

Není to první případ, kdy se novinář snaží uspět v politice. Za hnutí ANO se dostal do Poslanecké sněmovny bývalý komentátor Mladé fronty DNES Martin Komárek. Od roku 2009 do února 2013 byl předsedou Věcí veřejných Radek John, který se stal v Nečasově vládě na 11 měsíců i ministrem vnitra. Za Stranu zelených byl zase v roce 2004 zvolen do senátu Jaromír Štětina, který se letos dostal za TOP 09 do Evropského parlamentu.

jzlJakub Zelenka