Pátek 31. března 2023, svátek má Kvido
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Exposlancům ODS vyplatí stát 1,9 milionu korun

Česko

  14:39aktualizováno  15:17
Ministerstvo spravedlnosti se dohodlo s trojicí bývalých poslanců ODS, kteří strávili měsíc ve vazbě v souvislosti se stíháním. Olomoučtí vrchní žalobci obvinili politiky ze získání lukrativních postů ve státních firmách výměnou za to, že složili poslanecký mandát. Tím umožnili schválení daňového balíčku, na němž závisel osud tehdejší koalice premiéra Petra Nečase.

Ivan Fuksa foto:  Petr Topič, MAFRA

Dohodu s Ivanem Fuksou, Markem Šnajdrem a Petrem Tluchořem podepsali podle informací LN v pátek odpoledne. Zprávu redakci potvrdil Jiří Hovorka, vedoucí tiskového odboru ministerstva. Resort následně zveřejnil tiskové prohlášení.

Tluchoř, Šnajdr a Fuksa chtějí od státu odškodnění: 12 milionů

Podle dohody by měl Marek Šnajdr získat 524 500 korun, Ivan Fuksa 847 502 a Petr Tluchoř 507 489 korun. Součástí kompromisu je i omluva, kterou zveřejní ministerstvo spravedlnosti. Bývalí poslanci se původně domáhali náhrady za nemajetkovou újmu ve výši několika milionů. 

Kupříkladu Ivan Fuksa se u soudu domáhal náhrady ve výši čtyř milionů korun za stíhání, které ukončil Nejvyšší soud. Rozhodnutí odůvodnil s odkazem na indemnitu, která chrání členy dolní komory. Už v pondělí Fuksův advokát Tomáš Gřivna naznačil, že se s resortem spravedlnosti, který má na starosti odškodňování, „rýsuje“ dohoda.

Jak LN upozornil exposlanec Šnajdr, dohodu musí posvětit soud. „Jsem rád, že nemusí být zatěžováno české soudnictví a že jsme se nakonec dobrali dohody. Tu nyní – byť je to formální krok - postoupíme soudu, který finálně rozhodne,“ komentoval výsledek pátečního jednání.

„Nikdy mi nešlo, aby za chyby někoho jiného platili čeští daňoví poplatníci. Chtěl jsem, aby byla uznána nezákonnost, která se stala. Jsem rád, že to Česká republika uznala. Tím je to pro mě uzavřená záležitost,“ dodal někdejší expert ODS na zdravotnictví.

Dohodu si pochvaloval i Šnajdrův obhájce Lukáš Trojan: „Hodnotíme to s naprostým uspokojením. Vychází zcela z našeho návrhu předneseného při posledním jednání.“

Kauza „trafik“ v datech

2012

 • 13. července - Sněmovna přes odpor opozice schválila zvýšení daně z přidané hodnoty, předložené vládou premiéra Petra Nečase. Poslanci přijali také sedmiprocentní solidární daň pro lidi s vysokými příjmy a další vládní návrhy. Následující měsíc balíček vetoval Senát.
 • 5. září - Vládní koalici (ODS, TOP 09 a LIDEM) se ve Sněmovně nepodařilo zvrátit senátní veto daňového balíčku. Kromě opozice hlasovali proti i poslanci ODS Petr Tluchoř, Marek Šnajdr, Ivan Fuksa, Radim Fiala, Jan Florián a Tomáš Úlehla.
 • 6. září - Kabinet předložil Sněmovně nový návrh daňového a stabilizačního balíčku, s nímž spojil žádost o vyslovení důvěry.
 • 4. listopadu - Kongres ODS potvrdil ve funkci předsedy strany Petra Nečase, který porazil protikandidáta Fuksu. Kongres vyzval rebelující poslance, aby respektovali většinové stanovisko sněmovního klubu a hlasovali pro vládní návrh.
 • 7. listopadu - Poslanci Tluchoř, Fuksa a Šnajdr rezignovali na mandát. Sněmovna poté schválila daňový balíček, a tím vyslovila důvěru vládě. Pro hlasovali i Úlehla a Florián.
 • Prosinec - Exposlanec Šnajdr byl zvolen členem a posléze předsedou dozorčí rady státem kontrolované společnosti Čepro.
2013
 • Leden - Exposlanec Fuksa se stal místopředsedou představenstva státem ovládaného Českého aeroholdingu.
 • 7. ledna - Advokát Václav Láska podal trestní oznámení na premiéra pro údajné podplácení i na trojici exposlanců, kteří se mohli dopustit přijetí úplatku tím, že vyměnili poslanecký mandát za funkce v polostátních firmách.
 • 4. února - Obvodní státní zastupitelství pro Prahu 1 oznámilo, že se Láskovým oznámením nebude zabývat. Městské státní zastupitelství ale posléze dospělo k jinému závěru.
 • 12. června - Útvar pro odhalování organizovaného zločinu provedl zásah na řadě míst v ČR, včetně úřadu vlády. Zadržena byla mj. ředitelka premiérova kabinetu Jana Nagyová a bývalí poslanci Tluchoř a Fuksa.
 • 15. června - Ostravský soud poslal do vazby šest lidí, včetně Nagyové, Tluchoře a Fuksy. O den později rozhodl stejně v případě exposlance Šnajdra, jenž byl zadržen po návratu ze zahraničí.
 • 17. června - Premiér Nečas podal demisi a rezignoval i na funkci předsedy ODS.
 • 16. července - Nejvyšší soud vyňal Šnajdra, Tluchoře a Fuksu z pravomoci orgánů činných v trestním řízení. Všichni byli propuštěni z vazby.
 • 28. srpna - Sněmovna byla rozpuštěna; Nečas přestal být poslancem.
 • 31. října - Nejvyšší soud rozhodl, že Tluchoře, Šnajdra a Fuksu nelze stíhat ani kvůli jednání mimo Sněmovnu. Zároveň rozhodl, že expremiéra Nečase lze stíhat i za činy, kterých se mohl dopustit před rozpuštěním Sněmovny.
2014
 • 21. ledna - Fuksa, Šnajdr a Tluchoř požádali stát o odškodnění za morální újmu, ušlý výdělek a právníky. Ministerstvo spravedlnosti žádost zamítlo.
 • 11. února - Nečasův advokát oznámil, že policie obvinila expremiéra z podplácení.
 • 25. března - Skupina poslanců ODS a TOP 09 podala Ústavnímu soudu návrh na zrušení vyhlášky, která umožnila, aby se případem zabývalo státní zastupitelství v Olomouci, i když věcně náleží do Prahy.
 • Březen - Tluchoř a Fuksa v roli svědků odmítli vypovídat a dostali proto od policistů pokutu 20 tisíc korun. Soud posléze sankci zrušil.
 • 12. prosince - Obvodní soud pro Prahu 2 začal jednat o případném odškodnění pro Šnajdra. Ten nabídl ministerstvu spravedlnosti jednání o smíru; jako podmínku si stanovil veřejnou omluvu státního zastupitelství, nebo státu.
2015
 • 12. ledna - Obvodní soud pro Prahu 2 se začal zabývat žalobou exposlance Fuksy, který se domáhal odškodného za své stíhání.
 • 27. března - Ministerstvo spravedlnosti oznámilo, že se dohodlo se Šnajdrem, Fuksou a Tluchořem na ukončení sporu o odškodnění. Exposlanci dostanou od 507 tisíc do 847 tisíc korun.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat