26. července 2011 12:30 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Extrémisté v Česku: Breivik je jen loutka

Anders Behring Breivik v policejním autě | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Anders Behring Breivik v policejním autě | foto: Reuters

PRAHA Anders Behring Breivik chtěl svým teroristickým činem "změnit Evropu". Chtěl ji zbavit imigrantů, zvláště těch muslimských, a nastolit nadvládu nordické rasy.

U českých neonacistů, jejichž sny a cíle jsou zpravidla dost podobné, se však velkého pochopení nedočkal. A to zvláště proto, že ve svém manifestu 2083: Evropská deklarace nezávislosti se Breivik otevřeně staví na stranu Izraele a odmítá Adolfa Hitlera. V médiích se také objevila informace, že masový vrah byl svobodným zednářem.

Na diskusním fóru Hooligans. cz, kde se neonacisté sdružují, diskutující Breivikem a jeho činem spíš opovrhují, případně ho považují za loutku, kterou si "vládnoucí elity" zvolily k uskutečnění svých plánů.

"Ten člověk jednoznačně není evropský nacionalista, ale sionistickej pošahanec typu Wilderse nebo EDL (Geert Wilders, nizozemský politik s radikálními názory na přistěhovalce, a English Defence League, britské protestní, většinou protiislámské hnutí – pozn. red.)

ZAVŘOU BREIVIKA DO NEJLUXUSNĚJŠÍHO VĚZENÍ?

Breivika zřejmě zavřou do nejluxusnějšího vězení na světě

Bohužel jsou tyhle dva naprosto protichůdný ideový směry médii házený do pytle 'pravicový extremismus‘ a ovce si to mají přebrat tak, že to byl jeden z nás, což ve skutečnosti jednoznačně nebyl," píše například přispěvatel s přezdívkou i.d. "Každopádně šílenec – střílet do dětí," píše uživatel Siegfried, který jinak ve svém příspěvku části Breivikova manifestu chválí – připomíná mu prý rétoriku britského euroskeptického poslance Nigela Farage.

Jiní přispěvatelé neonacistického fóra vidí Breivikův čin jako součást rozsáhlé konspirace, která má především očernit nacionalistické hnutí.

"Pro vládce světa je potřeba postrašit lidi terorem a vykreslit odpůrce multi-kulti jako nejhorší, odporné zločince. K tomu přidejme argument pro další omezení svobody, okleštění internetu, sledování všech nepohodlných atd.," píše například uživatel Ribelli. Ani podle policie zatím čeští extremisté nejspíš neprojevují Breivikovi podporu. "Takové informace nemáme, že by někdo s jeho činem sympatizoval, i když se to nedá vyloučit," míní Pavel Hanták, mluvčí Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu.

Útvar prý podle Hantáka weby českých extremistů pravidelně monitoruje a vyhodnocuje. "Nemůžeme si dovolit podcenit žádnou informaci. Konkretizovat ale není z taktických důvodů možné, nechceme posílat přes média vzkaz, co zrovna sledujeme," sdělil LN Hanták.

Obdivovatele našel v Rusku
Sympatizanti norského teroristy jsou ale k nalezení v Rusku, kde patří neonacistické hnutí k nejsilnějším na světě. Na populární sociální síti "V kontaktě" se objevilo hned několik diskusních skupin, jejichž členové k "hrdinovi", jenž má na svědomí skoro stovku životů, vzhlížejí a vyjadřují mu obdiv. "Propagaci terorismu naše pravidla zakazují," řekl mluvčí sítě Vladislav Cypluchin a ujistil, že stránky všech skupin vyjadřujících norskému radikálovi podporu budou zablokovány a odstraněny.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!