Úterý 20. října 2020svátek má Vendelín 13 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

FBI hledá bývalého arizonského policistu s vazbami na Česko. Nabízí odměnu téměř 600 tisíc korun

Hledaný Američan Frederick Arias by měl mít údajně vazby na Českou republiku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Hledaný Američan Frederick Arias by měl mít údajně vazby na Českou republiku. | foto: FBI

Washington/Praha Federální úřad pro vyšetřování (FBI) zahájil pátrání po 54letém Američanovi, který by měl mít údajně vazby na Českou republiku. Muž je hledán pro padělání, praní špinavých peněz prvního stupně a také podvody.

Za poskytnutí informací ohledně výskytu 54letého Američana Fredericka Ariase nabízí FBI odměnu až 25 tisíc dolarů - v přepočtu je to částka přesahující 580 tisíc korun. Vyšetřovatelé vytipovali několik míst, na které má vazby, a kde by se mohl nacházet. Jsou to Kanada, Norsko, Austrálie, Dominikánská nebo právě  Česká republika.

Podle FBI se jedná o bývalého policejního důstojníka, který předtím žil v Kirklandu, ve státě Washington. Mezi prosincem 2015 a říjnem 2017 pak údajně řekl investorům, že The Joseph Project je bezpečná a zabezpečená investice se zaručenými zisky. Místo toho však Arias prostředky vybral na úhradu osobních výdajů a také je posílal elektronicky do zahraničí.

Vrchní soud státu Arizony vydal rozkaz k zatčení a to hned kvůli několika přečinům proti zákonu. Seznam ilegálních činností obsahoval například spiknutí, podvody, praní špinavých peněz či krádeže.

O pár dní později byl Arias zatčen v Kirklandu ve státě Washington, nicméně byl následně propuštěn z vazby na kauci, poté se nedostavil k dalšímu slyšení. Z výše uvedených obvinění, kterých bylo nakonec 17, souvisejících s podvodným schématem padlo obvinění krátce po jeho nenavrácení se do vazby. Okresní soud v okresu King mu pak přišil ještě (stát Washington)nedostavení se k soudu, přičemž na jeho zatčení byl vydán rozkaz. 

Letos na jaře byl Arias federálně obviněn z nezákonného útěku, aby se tak vyhnul trestnímu stíhání a byl vydán rozkaz pro jeho zatčení.

Webová redakce Lidovky.cz požádala o reakci velvyslance Hynka Kmoníčka i Policii České republiky, nicméně prozatím bez odezvy.

Po čtyřicítce žijeme na vypůjčený čas, říká lékař David Sedmera

David Sedmera | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lidské tělo je velmi přesný a dokonalý mechanismus. V některých směrech až zázračný. Proč je však uspořádání těla...

Jak vyležet ‚lehký covid‘. Praktičtí lékaři radí, jak na samoléčbu

Měření teploty u vstupu do pardubické nemocnice. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Tak jako jiné virózy i obávaný covid-19, pokud zaútočí jen v mírné či střední síle, se musí doma prostě a jednoduše...

Shromáždění vlastníků jsou kvůli pandemii v ohrožení. Právník radí, co dělat

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vyhlášení nouzového stavu komplikuje situaci společenstvím vlastníků bytových jednotek. Do konce roku musí totiž výbory...