Úterý 27. října 2020svátek má Šarlota, Zoja, Zoe 7 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Nařízení o vystěhování studentů z kolejí zvedlo vlnu nevole, vláda posléze povolila výjimky

Hlávkova kolej v Praze. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Hlávkova kolej v Praze. | foto: CC BY-SA 3.0: limojoe; Wikimedia

Praha Vláda vykázala ze dne na den všechny studenty žijící na kolejích, a to aniž by jim poskytla návod k tomu, jak situaci mají řešit. Výjimku posléze udělila těm, kteří nemohou domů nebo jsou v karanténě.

Nařízení platné od středy počítá s tím, že každý student, jenž má kromě kolejí i jiné bydliště v České republice, se během úterý z kolejí přesune. Pro mnoho studentů je však tento scénář nereálný: na koleji bydlí, protože i přes distanční výuku pracují a nemohou se tak ze dne na den přesunout o desítky kilometrů dál. 

„Vystěhovat studenty z kolejí, které si řádně platí jenom proto, že bydlí jinde v ČR, mi přijde jako krok úplně vedle. Kromě toho, že to zcela postrádá smysl (koleje jsou totiž většinou určeny pro studenty, kteří v tom městě nebydlí), tak by mohli dát alespoň výjimku těm, kteří na nich zůstali kvůli práci,“ uvedl na svém facebookovém profilu student Jan Mikulášek studující na Masarykově  univerzitě v Brně.

Čas na odstěhování měli všichni studenti do středečního rána, mnoho z nich však doufalo, že nastane výjimka.„Zatím čekám na oficiální vyjádření univerzity, protože to vypadá, že by ještě mohlo dojít k nějakým změnám,“ uvedla pro server Lidovky.cz studentka Vlasta Macháčová, jež i přes distanční výuku potřebuje kvůli práci zůstat v Brně. 

Situaci nesli nelibě i rektoři vysokých škol.„Vyklizení kolejí není legrace. Jsem zavalena žádostmi studentů, kteří ze dne na den nemají kam jít. A mají den na to, aby se odstěhovali. Může nám rektorům být dána alespoň pravomoc v odůvodněných případech udělit výjimku? Za těmi čísly jsou lidské osudy,“ uvedla na Twitteru v úterý ráno rektorka Mendelovy univerzity Danuše Nerudová. Zároveň vyjmenovala i další skupiny, pro něž je okamžité stěhování nereálné. 

„Opravdu chcete, abych poslala studenty v karanténě domů ke starým rodičům? Skutečně chcete abych poslala studenty domů k rodičům, kteří jsou sami v karanténě? Skutečně zavření kolejí tímto způsobem pomůže?“ dodala Nerudová na Twitteru. 

Po silném nátlaku ze strany rektorů i studentů, který vyústil i v petici, se však vláda nakonec rozhodla udělit výjimky.

„S ministerstvem zdravotnictví se nám podařilo dohodnout, že studenti, kteří se nemohou vrátit domů, mohou zůstat na kolejích. Stejně tak na nich zůstávají studenti v karanténě. S rektory jsme ve spojení. Přesto, pokud je to možné, prosím všechny, aby se vrátili domů a omezili sociální kontakty,“ informoval v úterý dopoledne ministr školství Robert Plaga.

Kromě těch, kteří jsou aktuálně v karanténě, tak podle rektorky Nerudové mohou na kolejích zůstat i studenti, kteří mají například staré rodiče.

Opatření byla přijata pravděpodobně po zkušenosti z jara, kdy i po vyhlášení nouzového stavu pořádali studenti právě na kolejích bujaré večírky.

ANALÝZA: Proč Čína v boji s covidem uspěla a Západ se zmítá v chaosu

Turisté se fotí na Velké čínské zdi. V Číně probíhají oslavy Zlatého týdne. (6.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zatímco Západ se potýká s druhou vlnou koronaviru, východoasijské země dokázaly virus porazit. Proč tomu tak je? Nejde...

Jsme rozvedení. Ještě nevím, zda se vrátím k dívčímu jménu, říká Koukalová

Gabriela Koukalová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nepochopení, odsouzení. Konec vrcholové sportovní kariéry. Hledání práce. A ještě rozvod. Gabriela Koukalová (30) má za...

Dlouhodobý test Mazdy: karoserie se nám rozpadala před očima

Mazda 6 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Historie provozu této Mazdy sice dokládá, že prevence se vyplatí, ale některé chyby výrobce se napravit nedají....