Sobota 27. dubna 2024, svátek má Jaroslav
130 let

Lidovky.cz

Nařízení o vystěhování studentů z kolejí zvedlo vlnu nevole, vláda posléze povolila výjimky

Česko

  11:43
Praha - Vláda vykázala ze dne na den všechny studenty žijící na kolejích, a to aniž by jim poskytla návod k tomu, jak situaci mají řešit. Výjimku posléze udělila těm, kteří nemohou domů nebo jsou v karanténě.

Hlávkova kolej v Praze. foto: CC BY-SA 3.0: limojoe; Wikimedia

Nařízení platné od středy počítá s tím, že každý student, jenž má kromě kolejí i jiné bydliště v České republice, se během úterý z kolejí přesune. Pro mnoho studentů je však tento scénář nereálný: na koleji bydlí, protože i přes distanční výuku pracují a nemohou se tak ze dne na den přesunout o desítky kilometrů dál. 

‚Máme jeden pokus.’ Do listopadu se zavřou školy i restaurace, venku je zákaz alkoholu a skupin nad 6 lidí

„Vystěhovat studenty z kolejí, které si řádně platí jenom proto, že bydlí jinde v ČR, mi přijde jako krok úplně vedle. Kromě toho, že to zcela postrádá smysl (koleje jsou totiž většinou určeny pro studenty, kteří v tom městě nebydlí), tak by mohli dát alespoň výjimku těm, kteří na nich zůstali kvůli práci,“ uvedl na svém facebookovém profilu student Jan Mikulášek studující na Masarykově  univerzitě v Brně.

Čas na odstěhování měli všichni studenti do středečního rána, mnoho z nich však doufalo, že nastane výjimka.„Zatím čekám na oficiální vyjádření univerzity, protože to vypadá, že by ještě mohlo dojít k nějakým změnám,“ uvedla pro server Lidovky.cz studentka Vlasta Macháčová, jež i přes distanční výuku potřebuje kvůli práci zůstat v Brně. 

Situaci nesli nelibě i rektoři vysokých škol.„Vyklizení kolejí není legrace. Jsem zavalena žádostmi studentů, kteří ze dne na den nemají kam jít. A mají den na to, aby se odstěhovali. Může nám rektorům být dána alespoň pravomoc v odůvodněných případech udělit výjimku? Za těmi čísly jsou lidské osudy,“ uvedla na Twitteru v úterý ráno rektorka Mendelovy univerzity Danuše Nerudová. Zároveň vyjmenovala i další skupiny, pro něž je okamžité stěhování nereálné. 

„Opravdu chcete, abych poslala studenty v karanténě domů ke starým rodičům? Skutečně chcete abych poslala studenty domů k rodičům, kteří jsou sami v karanténě? Skutečně zavření kolejí tímto způsobem pomůže?“ dodala Nerudová na Twitteru. 

Po silném nátlaku ze strany rektorů i studentů, který vyústil i v petici, se však vláda nakonec rozhodla udělit výjimky.

„S ministerstvem zdravotnictví se nám podařilo dohodnout, že studenti, kteří se nemohou vrátit domů, mohou zůstat na kolejích. Stejně tak na nich zůstávají studenti v karanténě. S rektory jsme ve spojení. Přesto, pokud je to možné, prosím všechny, aby se vrátili domů a omezili sociální kontakty,“ informoval v úterý dopoledne ministr školství Robert Plaga.

Kromě těch, kteří jsou aktuálně v karanténě, tak podle rektorky Nerudové mohou na kolejích zůstat i studenti, kteří mají například staré rodiče.

Opatření byla přijata pravděpodobně po zkušenosti z jara, kdy i po vyhlášení nouzového stavu pořádali studenti právě na kolejích bujaré večírky.

Autor:

Svatý grál na suchou kůží na nohou. Přečtěte si, co vám pomůže!
Svatý grál na suchou kůží na nohou. Přečtěte si, co vám pomůže!

30 uživatelů eMimina mělo možnost otestovat krém na nohy od Manufaktury z kolekce Louka. Pomohl vám na suchou a hrubou pokožku chodidel? Přečtěte...