Neděle 5. února 2023, svátek má Dobromila
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

‚Máme jeden pokus.’ Do listopadu se zavřou školy i restaurace, venku je zákaz alkoholu a skupin nad 6 lidí

Premiér Andrej Babiš foto:  Dan Materna, MAFRA

Praha - Od středy 14. října do 1. listopadu budou kvůli koronavirové epidemii uzavřeny školy včetně prvního stupně základních, přejdou na distanční výuku. Mateřských škol se opatření netýká, uvedl po pondělním jednání vlády ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO). Kvůli vývoji pandemie přistoupil kabinet k řadě dalších restrikcí: zavřeny budou například restaurace a bary, shromažďování se omezí maximálně na šest osob a zakázána bude také konzumace alkoholu na veřejnosti.
  12:16aktualizováno  13. října 0:22

Velká diskuze se na jednání vlády vedla ohledně uzavření 1. stupně ZŠ. Přitom teprve od pondělí bylo účinné opatření, na základě kterého se na druhém stupni základních škol učí prezenčně polovina dětí, zbytek na dálku. Po týdnu se měli žáci střídat.

‚Krok ochromující celou společnost.‘ Školská asociace nesouhlasí s možným uzavřením 1. stupně základních škol

Na výuku on-line už v pondělí přešly vysoké a střední školy v celé ČR, dosud v některých regionech fungovaly normálně. Na prvním stupni dosud byla prezenční výuka s povinností nošení roušek na chodbách a zákazem zpěvu.

Na středních školách bude nově od středy zakázána i prezenční praktická výuka, jež se mohla dosud konat. Na vysokých školách se budou moci konat pouze zkoušky s účastí do deseti osob.

Restaurace a bary zavřou

Restaurace, bary a kluby budou muset být od středy do 3. listopadu, tedy do konce nouzového stavu, úplně uzavřeny, uvedl ministr zdravotnictví Roman Prymula. Teprve od pátku přitom musejí restaurace zavírat ve 20:00. U stolů mohou sedět nanejvýš čtyři lidé, vedle toho musí být mezi sedícími odstup 1,5 metru. V jídelnách v obchodních centrech mohou být u stolu jen dva lidé.

Prezident Svazu průmyslu a dopravy ČR Jaroslav Hanák přitom v pondělí po zasedání tripartity uvedl, že premiér Andrej Babiš (ANO) i ministr Prymula ubezpečili, že k úplnému zavření restaurací nedojde.

Výdejní okénka restaurací budou moci fungovat do 20:00, řekl Prymula. Uzavřeny nebudou hotelové restaurace, hostům budou k dispozici do 20:00.

Shromáždit se bude moct nejvýše 6 osob

Shromažďování v Česku bude kvůli epidemii covidu-19 od středy omezené na maximálně šest osob, řekl Prymula. Opatření by mělo platit do konce nouzového stavu, tedy do 3. listopadu.

Prymula dále řekl, že budou platit „klasické výjimky“. Ve větším počtu se tak mohou shromažďovat například rodinní příslušníci, dodal. „Opatření platí plošně, tedy nejen ve vnitřních, ale i ve venkovních prostorech. Jsou tu také výjimky, které se týkají různých statutárních orgánů, zasedání státní správy, samosprávy, politických stran, jinak toto pravidlo je skutečně plošné,“ uvedl.

Omezení shromažďování na maximálně šest lidí  by se mělo týkat i sportovců. Ti nejsou mezi výjimkami, o kterých se na tiskové konferenci zmínil ministr zdravotnictví Prymula.

Počet úmrtí s koronavirem překročil tisícovku. Od pondělního rána zemřelo v Česku 58 nemocných

V současnosti vláda zakazuje hromadné akce ve vnitřních prostorech pro více než deset lidí, venku je počet účastníků omezený na dvacet. Platí to i pro bohoslužby či sportovní akce. Zakázaná jsou také kulturní představení, poutě, kongresy, veletrhy a provoz vnitřních sportovišť jako jsou fitness centra, posilovny, bazény a koupaliště. Zavřené jsou i zoologické zahrady, muzea, galerie, hrady a zámky.

Svobodu pohybu a pobytu kabinet dosud omezuje tak, že v nákupních centrech, obchodech a provozovnách služeb se smí lidé pohybovat maximálně ve dvoučlenných skupinách, které mají mezi sebou dvoumetrové rozestupy. Pokojně shromažďovat se může nejvýše 500 lidí ve skupinách po maximálně 20 lidech, přičemž skupiny musí být od sebe alespoň dva metry a všichni účastníci musí mít zakryté dýchací cesty.

Ceremoniál k předání státních vyznamenání na 28. října je zatím plánován v minimálních počtech účastníků. Prymula nevyloučil, že bude dál omezen.

Zákaz alkoholu na veřejnosti

Na veřejně přístupných místech bude v souvislosti s postupem vlády proti epidemii koronaviru zakázáno pití alkoholu. Opatření má platit od půlnoci 14. října do 3. listopadu, kdy má skončit vládou vyhlášený nouzový stav. 

Zatímco většina opatření, o nichž v pondělí vláda rozhodovala, platila už během jarní vlny epidemie, zákaz pití alkoholu na veřejnosti k nim nepatřil. Jeho cílem je podle Prymuly omezit popíjení alkoholu ve venkovních prostorech tak, aby nebyla zneužívána výdajová okénka restaurací. 

Roušky na zastávkách MHD

Od úterý bude v Česku povinné nosit roušky na zastávkách veřejné dopravy, tedy na jejich nástupištích, v přístřešcích a čekárnách. Opatření proti šíření nemoci covid-19 platí zatím do 3. listopadu, kdy má skončit nouzový stav.

MHD v Praze čeká od soboty kvůli koronaviru omezení provozu 35 autobusových linek

V celé republice platí povinnost nosit roušku ve vnitřních prostorách budov od 10. září. Chránit si ústa a nos je nutné při cestách hromadnou dopravou nebo návštěvách úřadů a zdravotnických a sociálních zařízení. Ve firmách nemusí mít roušku zaměstnanci vykonávající práci na jednom místě, například v kanceláři, s minimálně dvoumetrovým rozestupem. Výjimku mají i lidé pracující ve výrazně ztížených podmínkách, co se týče horka.

Prymula v pondělí novinářům řekl, že se kabinet nerozhodl jít cestou zemí jako Slovensko, které nařizuje plošné nošení roušek ve městech i obcích. „My se rozhodli nošení rozšířit jen o jednu věc, tedy nástupiště, zastávky a přístřešky, které souvisí s nástupem do MHD,“ řekl. Opatření je podle něj vhodné z toho důvodu, že v prostředcích hromadné dopravy už roušky povinné jsou.

Rozhodne reprodukční číslo

Pokud se průměrné reprodukční číslo za týden sníží na hodnotu 0,8, budou v pondělí přijatá opatření zmírněná. Na tiskové konferenci po jednání vlády to řekl premiér Andrej Babiš (ANO). Reprodukční číslo udává průměrný počet dalších nakažených od jednoho pozitivně testovaného. Pokud je menší než 1, epidemie postupně slábne. V pátek ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO) uvedl, že reprodukční číslo je 1,5.

„Máme jen jeden pokus, který musí být úspěšný, abychom jako národ i tentokrát epidemii zvládli,“ řekl premiér. Podle něj se v pondělí přijatá opatření, tedy uzavření restaurací, škol, omezení shromažďování na šest osob a nošení roušek na zastávkách MHD, mohou zrušit, pokud se sedmidenní průměr reprodukčního čísla výrazně sníží.

Babiš: Mám čisté svědomí

Premiér Babiš po pondělním zasedání vlády také řekl, že má v souvislosti s koronavirovou epidemií čisté svědomí. Kabinet podle něj vždy dělal maximum, postupoval v zájmu občanů a podle doporučení odborníků a epidemiologů. Babiš nejprve uvedl, že nemá pocit, že by vláda udělala něco špatně. Později připustil, že nějaké chyby nastaly a kabinet se z nich snaží poučit.

Od středy budou uzavřeny všechny školy kromě mateřských. Ošetřovné bude nově minimálně 400 korun denně

Vláda podle Babiše dělá maximum. „Já samozřejmě postupoval vždy podle nejlepšího vědomí a svědomí a podle doporučení expertů a epidemiologů,“ řekl. Dodal, že za ministry za první vlny epidemie přišel expert s modelem vývoje epidemie, podle kterého se pak vláda řídila.

Babiš řekl, že nemá pocit, že by se něco dělalo proti epidemii špatně. „Já mám čisté svědomí a ano, můžeme říkat, že máme 1000 mrtvých, ale to je průměr tří dnů. V České republice zemře 110 000 lidí za rok, já to nechci podceňovat, každý život je cenný a děláme maximum pro to, abychom to zvládli,“ dodal Babiš.

Premiér řekl, že se angažuje v otázce epidemie „od rána do večera“. „Já nevím, jaké chyby se staly, kde je nějaký zásadní problém,“ řekl.

Přehled opatření, která v pondělí přijala vláda kvůli šíření nového typu koronaviru

Od středy 14. října do neděle 1. listopadu:

- Pro prezenční výuku jsou uzavřené všechny školy s výjimkou mateřských. Žáci a učitelé přejdou na distanční výuku. Podle opatření, vyhlášených minulý týden, s platností ode dneška byly uzavřeny střední a vysoké školy (či hromadná výuka na základních uměleckých školách). Otevřeny zůstaly mateřské školy a první stupeň základních a nižší stupeň víceletých gymnázií. Pro žáky druhého stupně ZŠ platilo, že do školy chodí polovina tříd a zbytek měl výuku distanční; po týdnu se to mělo obrátit.

Od středy 14. října do úterý 3. listopadu:

- Omezení shromažďování na šest osob (s výjimkou rodin či zaměstnání). Dosud platilo, že ve vnitřních prostorech s výjimkou škol nebo pracovišť jsou možné aktivity do deseti lidí, ve venkovních prostorách pak do 20 lidí. Ode dneška to platilo i pro bohoslužby a jiné náboženské obřady. Pro svatby se mělo od pondělí 19. října vztahovat omezení na nejvýše 30 lidí.

Od středy 14. října do úterý 3. listopadu:

- Budou zcela uzavřeny restaurace a bary, platit bude zákaz pití alkoholu na veřejně přístupných místech. První celostátní omezení otevírací doby začalo po prázdninách platit 18. září, zavřeno muselo být mezi půlnocí a šestou ráno. Večerní otevírací doba se zkrátila do 22:00 od 24. září a ode dneška pak do 20:00. Omezoval se také počet lidí u stolu - nejprve na šest lidí od 5. října, ode dneška pak na čtyři (v jídelnách v obchodních centrech jen dva).

Od středy 14. října do úterý 3. listopadu:

- Lidé budou muset nosit roušky také na zastávkách veřejné dopravy. Povinné zakrývání nosu a úst se začalo vracet od 1. září, odkdy bylo nutné na úřadech, ve zdravotnických zařízeních, v zařízeních sociálních služeb nebo v prostředcích veřejné dopravy. Od 9. září pak byly roušky povinné v pražských obchodech a nákupních centrech. Následující den začala platit povinnost zakrytí nosu a úst v celé ČR na úřadech, ve společných prostorách škol, v obchodech, firmách, kancelářích a všech dalších vnitřních prostorách. Od 18. září začaly být povinné i ve třídách při výuce (s výjimkou prvního stupně ZŠ).

Autor:

Mohlo by vás zajímat