Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Česko

Stát podnikatelům přispěje na nájem, pomůže i kultuře či sportu. Podívejte se na přehled podpůrných programů

Ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček. foto: ČTK/Deml OndřejČTK

Praha - Podnikatelé, kterým vláda v boji proti koronaviru nařídila zavření nebo omezení provozu, budou moci žádat o příspěvek na komerční nájem za třetí čtvrtletí. Stát jim přispěje 50 procent z celkového nájemného za toto období. Bodový přehled podpůrných programů pro odvětví zasažená vládními opatřeními nabízíme pod článkem.
  7:47aktualizováno  15:46

Maximální výše podpory bude deset milionů korun. Na rozdíl od první výzvy programu COVID nájemné nebude přiznání dotace podmíněno slevou pronajímatele. Na program je vyčleněna částka 1,2 miliardy korun. Program ve středu schválila vláda, sdělila to mluvčí ministerstva průmyslu a obchodu Štěpánka Filipová.

Podpora bude podle ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka (za ANO) nároková. „Kdo zažádá, dostane, pokud splní elementární podmínky a bude mezi vybranými segmenty,“ řekl na středeční tiskové konferenci po jednání vlády. Pro podnikatele to podle něj bude okamžitá pomoc, protože stát přispěje zpětně na nájem za červenec až září. 

Lidé tak budou mít uhrazený nájem ze 100 procent na měsíc a půl a je tam tedy i rezerva. Podle Havlíčka se dá totiž předpokládat, že uzavření bude nyní výrazně kratší než na jaře. Evropská komise program již dříve notifikovala na 50procentní příspěvek, proto byl program navržen tímto způsobem, uvedl.

O příspěvek na nájem budou moci žádat stravovací zařízení, hudební a taneční kluby a podobné podniky, kina, kongresy, veletrhy, výstavy. Dále mohou žádat o podporu komerčně provozovaná sportoviště jako kurty, kluziště či tělocvičny. Program bude otevřený také bazénům a umělým koupalištím, saunám a wellness. 

Detaily k odškodnění za covid? Podívejte se do našeho přehledu ⤵️ www.lidovky.cz/domov/vlada-bude-resit-kompenzace-pro-obory-zasazene-krizi.A201014_073028_ln_domov_liev

Zveřejnil(a) lidovky.cz dne Středa 14. října 2020

Nárok na podporu budou mít také zoologické zahrady, komerčně provozovaná muzea, galerie, památkové objekty či planetária. Pomoc se vztahuje také na zařízení zaměřené na zájmovou, výchovnou a vzdělávací činnost pro děti a mládež od šesti do 18 let. Oproti původnímu návrhu se program nebude vztahovat na herny a kasina, řekla Filipová.


S vyhlášením výzvy se počítá v říjnu. Na podání žádosti budou mít zájemci alespoň 30 dní. Na program se vztahuje tzv. dočasný rámec, tedy maximální suma, kterou může jeden žadatel získat z programů veřejné programy. Suma činí 800 000 eur (asi 21 milionů korun).

Podnikatelé zasaženi v souvislosti s první vlnou pandemie mohli od 26. června do 30. září žádat o příspěvek na komerční nájem. Stát jim na nájem za duben, květen a červen přispívá 50 procent. Podmínkou bylo, že majitel nájemné o 30 procent sníží a nájemce doplatil pětinu. Ministerstvo průmyslu a obchodu přijalo 18 720 žádostí za 2,6 miliardy korun. Na program bylo vyčleněno pět miliard korun.

Restaurace znovu zavřou, zůstanou jim pouze okénka. ‚Bez rychlé pomoci hrozí masové propouštění a konec podniků‘

V ČR ve středu začala platit nová opatření proti šíření nákazy. Restaurace, bary a kluby musejí zůstat zavřené. Občerstvení mohou mezi 06:00 a 20:00 prodávat přes výdejní okénka. Fitness centra, posilovny, vnitřní bazény, sauny, wellness, ale také zoologické zahrady musely provoz přerušit už od pátku. Galerie, hrady, zámky, muzea, kina a divadla nefungují od pondělí. Konat se nemohou koncerty, poutě, veletrhy či kongresy. Opatření by měla platit do konce nouzového stavu, tedy 3. listopadu.

Proplacení mezd až do 50 tisíc korun

Vláda prodloužila poskytování jednoho z příspěvků z programu Antivirus do konce roku, a to příspěvku A. Firmám, které musely zavřít, stát proplatí celé mzdy s odvody až do 50 000 korun. Na Twitteru to ve středu oznámila ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD). Dosud podniky, na které dopadla nařízená omezení, mohly získat 80 procent výdělku lidí v uzavřených provozech či náhrady v karanténě do 39 000 korun superhrubé mzdy.

Celý výdělek by stát měl v uzavřených firmách proplácet podle návrhu už od října. Zda se zvýšení týká i karantény, není zatím jasné. Maláčová ji nejdřív zmínila v tweetu, který pak ale smazala. V novém tweetu už zmínka o karanténě není.

Podle odhadů ministerstva práce nová nařízení o uzavření dopadla asi na 200 000 lidí. Výdaje na příspěvek A by mohly za listopad a prosinec činit 1,9 miliardy korun. Za říjen se může vydat asi 3,6 miliardy korun na mzdové příspěvky pro asi 230 000 zaměstnanců, spočítalo ministerstvo práce.


Program Antivirus měl končit na konci října. Vyplácí se z něj dva druhy příspěvků. Vedle podpory A je to ještě příspěvek B, kterým stát dorovnává 60 procent náhrady mzdy při omezení výroby a služeb kvůli výpadku surovin, pracovníků či poptávky do 29 000 korun superhrubé mzdy. S prodloužením jeho vyplácení projednávaný návrh nepočítal. Resort v podkladech pro vládu uvedl, že je ale případné obnovení této podpory možné podle potřeby.

Odbory a zaměstnavatelé opakovaně požadovali, aby program Antivirus zůstal aspoň do konce roku, než se přijme systémový kurzarbeit. Vláda jeho zavedení naplánovala od listopadu. Na jeho pravidlech se však několik týdnů nemohla shodnout. Její výsledný model odboráři a podnikatelé kritizují. Premiér Andrej Babiš (ANO) přiznal, že se návrh nepovedl. Teď je novela ve sněmovně. Opoziční strany ji chtějí upravit.

Pomoc kultuře

Umělci a podnikatelé v kultuře budou moci žádat o dotaci v pokračování programu COVID kultura. Výzvu COVID kultura II vyhlásí ministerstvo průmyslu ve čtvrtek. V programu pro podnikatele v kultuře je 750 milionů Kč, má pokrýt zmařené náklady.

Podporu budou moci dostat ti, kdo měli kvůli zavedeným opatřením proti šíření koronaviru zbytečně vynaložené náklady či nemohli kvůli opatřením pokračovat ve své umělecké nebo kulturní činnosti. Ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD) řekl, že pro jednotlivce je určena jednorázová podoba 60 000 korun do konce roku a podnikatelé mohou v rámci uznatelných nákladů žádat až o deset milionů korun, podrobnosti zveřejní ve čtvrtek.

Přes 90 nakažených v libereckém divadle? Covid se rozšířil na zkoušce opery, diváci tam nebyli, říká ředitelka

Program navazuje na předchozí program COVID kultura, v němž bylo vyčleněno 900 milionů korun, mnozí z potenciálních žadatelů na něj ale nedosáhli. Bylo tomu tak třeba v případě filmových distributorů. Zaorálek ve středu uvedl, že podpora audiovize není zahrnuta ani v novém programu. „Tu budu předkládat příště zvlášť, bude směřovat přes Státní fond kinematografie,“ uvedl.

Podpora z nově schváleného programu se poskytne ve formě dotace ex post na marně vynaložené výdaje za jednotlivé kulturní akce či projekty, které vznikly v období od 1. října 2019 do 20. listopadu 2020, a za výdaje v kontinuální činnosti v oblasti kultury v období od 1. března 2020 do 20. listopadu 2020, které byly kvůli opatření vlády výrazně omezeny, přesunuty nebo zrušeny. Podpora může příjemci pokrýt až 50 procent uznatelných výdajů za přesunuté nebo zrušené kulturní akce a až 80 procent uznatelných výdajů za kontinuálně vyvíjenou činnost v oblasti kultury.

Podpora je určena výkonným umělcům, odborným technickým profesím a subjektům podnikajícím v kultuře na marně vynaložené výdaje, které vznikly ve spojitosti s organizací kulturních akcí a kontinuální činností v kultuře v období od 10. března 2020 do 31. prosince 2020 a byly v souvislosti s mimořádnými opatřeními vlády omezeny, přesunuty nebo zrušeny. 

Jednorázová podpora je určena pro fyzické osoby působící v profesionálním umění, tedy v oblasti hudby, divadla, tance. U subjektů podnikajících v kultuře jde o podporu na pokrytí marně vynaložených výdajů v rozhodném období od 1. října 2019 do 20. listopadu 2020.

Zájezdoví dopravci

Zájezdoví autobusoví dopravci dostanou na pokrytí ztrát z krize od státu až miliardu korun. Kompenzace, které budou vypláceny za sedačku a den, ve středu schválila vláda. Sdělil to ministr průmyslu a dopravy Karel Havlíček (za ANO). Krize v Česku zasáhla až 2000 zájezdových dopravců provozujících dohromady asi 9000 autobusů. Podle sdružení Česmad Bohemia až polovině z nich hrozí krach. Sdružení bude chtít jednat i o podpoře pro linkové autobusy.

Dotace by měly kompenzovat ztráty dopravců od březnového začátku nouzového stavu až do konce letošního června. Stát totiž zohlední zamrznutí trhu až do konce školního roku. Výše dotace se přitom bude vypočítávat na sedačku a den. Stát bude peníze rozdělovat podle emisních tříd autobusů a jejich kapacity. Nejvíce, až 135 korun za den, dostanou dopravci s nejekologičtější emisní třídou EURO VI. Oproti původnímu návrhu by program zřejmě neměl limitovat autobusy vyrobené před rokem 2000.

„Zájezdoví dopravci byli tvrdě zasaženi nezbytnými protikoronavirovými opatřeními. Rušily se školy v přírodě, školní výlety, firemní akce, zájezdy, objem těchto objednávek se v období jara limitně blížil nule a dosud se trend vývoje nelepší,“ vysvětlil potřebu kompenzací Havlíček. 

Připomněl také, že jde o obor s velmi nízkou marží. Program by měl začít fungovat v nejbližší době. Polovinu kompenzací poskytne ze svých zdrojů ministerstvo dopravy, polovinu pak zajistí z nespotřebovaných zdrojů z programu COVID nájemné.

Peníze by měly dopravcům pomoci především s leasingovými splátkami. U běžného zájezdového autobusu činí až 150.000 korun měsíčně, u patrových vozidel s cenou kolem 14 milionů korun je to ještě o 100.000 korun více. Firmy budou moci peníze použít i na ukončení činnosti. Podle ministerstva dopravy má podpora umožnit provozovatelům adaptaci na situaci na trhu do druhého čtvrtletí příštího roku. 

Podle sdružení dopravců Česmad Bohemia, se kterým resort program konzultovalo, podpora dopravcům pomůže, je však nutné jí poskytnout co nejdříve. Generální tajemník sdružení Vojtěch Hromíř upozornil, že peníze od státu pokryjí jen část fixních nákladů, největší zátěž podle něj zůstane na firmách. Sdružení tím ovšem skončit nechce a plánuje další jednání s ministerstvem dopravy o podpoře ostatních oborů, zejména linkové autobusové dopravy.

Dopravcům během jara klesly zakázky téměř na nulu. V létě, které obvykle patří k nejdůležitějším obdobím pro zájezdové firmy, se dopravci dostali na zhruba pětinu běžného počtu zakázek. Na podzim se ovšem situace opět začala zhoršovat a objednavatelé začali zakázky dopravcům opět ve velkém rušit.

Půl miliardy pro sport

Kluby a pořadatelé sportovních akcí budou moci žádat o dotace v pokračování programu COVID sport. Kompenzovány jim budou náklady vynaložené na zrušení sportovní události v souvislosti s vládními opatřeními proti koronaviru. V programu je podle vládních materiálů, které má ČTK k dispozici, připraveno 500 milionů korun. Druhou výzvu programu ve středu schválila vláda, sdělila mluvčí ministerstva průmyslu a obchodu Štěpánka Filipová.

Dotace by měla umožnit klubům i pořadatelům překlenout obtížné období. Program připravilo ministerstvo průmyslu a obchodu s Národní sportovní agenturou (NSA)

Omezení shromažďování na šest by se mělo týkat i sportovců. Jak se bude alespoň trénovat?

O kompenzace budou moci žádat kluby z deseti profesionálních soutěží, které určila NSA. Jedná se o první a druhou fotbalovou ligu, extraligu a první ligu ledního hokeje a nejvyšší soutěže v basketbalu, volejbalu a házené. Maximální výše dotace je určená podle analýzy ekonomické náročnosti sportu a pohybuje se od 750 000 korun na klub pro volejbal a házenou po 12,5 milionu korun pro prvoligové fotbalové a extraligové hokejové kluby.

Kluby dostanou peníze předem na základě kvalifikovaného odhadu, jaký ekonomický dopad na ně budou mít vládní omezení od března do konce tohoto roku ve srovnání s poslední řádně odehranou sezonou.

Na kompenzace budou mít nárok také komerční pořadatelé sportovních akcí určených pro sportovce z více než dvou klubů nebo širokou veřejnost. Dotace bude určena na uhrazení marně vynaložených nákladů v loňském a letošním roce souvisejících s akcemi, které se měly konat od 12. března do 31. července letošního roku. S kompenzacemi pro akce, které musely být kvůli vládním opatřením zrušeny nyní na podzim, návrh tohoto programu nepočítá.

NSA dříve už vyhlásila program COVID sport, který měl pomoci neziskovým sportovním organizacím. Agentura v něm přijala stovky žádostí. Na pomoc byla připravena miliarda korun, ale nevyčerpala se. NSA si to vysvětlovala mimo značnou pomocí měst a krajů, které sportovním organizacím odpustily nájemné a další náklady v době uzavření sportovišť.

Přehled podpůrných programů

  • Vláda prodloužila poskytování příspěvku A z programu na podporu zaměstnanosti Antivirus do konce roku. Firmám, které musely zavřít, stát proplatí celé mzdy s odvody až do 50 000 korun. Dosud podniky, na které dopadla nařízená omezení, mohly získat 80 procent výdělku lidí v uzavřených provozech či náhrady v karanténě do 39 000 korun superhrubé mzdy.
  • Ministerstvo financí odloží podnikatelům ze zasažených odvětví všechny úhrady DPH, daně z příjmu a silniční daně od dneška do konce roku.
  • Zájezdoví autobusoví dopravci dostanou na pokrytí ztrát z krize od státu od březnového začátku nouzového stavu až do konce letošního června až miliardu korun. Kompenzace budou vypláceny za sedačku a den.
  • Ministerstvo průmyslu a obchodu ve čtvrtek vyhlásí druhou výzvu k programu COVID kultura. Na pomoc je v něm připraveno 750 milionů korun. Podpora má sloužit k pokrytí zmařených nákladů za neuskutečněné kulturní a společenské akce kvůli opatřením proti koronaviru. Pořadatelé budou moci žádat o dotaci až deset milionů korun.
  • V rámci programu COVID kultura budou mít na podporu nárok i výkonní umělci a odborné technické profese z oblasti hudba, divadlo a tanec, kteří jsou živnostníky a nemají žádný hlavní zaměstnanecký poměr. Získat mohou jednorázový příspěvek 60 000 korun.
  • Ministerstvo průmyslu a obchodu v říjnu vyhlásí výzvu na pokračování programu COVID nájemné. Podnikatelům přispěje 50 procent na komerční nájem do výše deset milionů korun za červenec, srpen a září. Na rozdíl od první výzvy nebude žádost podmíněna poskytnutou slevou pronajímatele. Na program je vyčleněno 1,2 miliardy korun. Podpora není plošná, žádat o ni budou moci nejvíce zasažená odvětví jako stravovací zařízení, fitness centra, hudební či taneční kluby, kina, bazény, sauny, muzea, hrady, zámky, zoologické zahrady nebo zařízení volnočasových a vzdělávacích aktivit pro děti a mládež.
  • Kluby a pořadatelé sportovních akcí budou moci žádat o dotace v pokračování programu COVID sport. Kompenzovány jim budou náklady vynaložené na zrušení sportovní události v souvislosti s vládními opatřeními proti koronaviru. V programu je připraveno 500 milionů korun.
Autor: