Čtvrtek 18. dubna 2024, svátek má Valérie
130 let

Lidovky.cz

Nemyslím si o tom vůbec nic, jsem demokrat, reaguje Filip na Semelovou

Vraždy

  7:00
PRAHA - Předseda KSČM Vojtěch Filip jako demokrat nechce názory své stranické kolegyně Marty Semelové cenzurovat. Na její kontroverzní výroky v pořadu Hyde Park ale jiný názor.

Předseda KSČM Vojtěch Filip foto: MAFRA - Slavomír Kubeš

Semelová ve vysílání pochybovala o vynuceném přiznání Milady Horákové, práci StB považovala za "správnou", Vasila Bil'aka označila za pozitivní postavu československých dějin a invazi vojsk Varšavské smlouvy vnímá jako internacionální pomoc (více ZDE).

K TÉMATU

"Názory mám odlišné od paní Semelové a nebyl bych demokratem, kdybych nepřipouštěl, že má každý právo na svůj názor," míní předseda KSČM Filip. "Nikomu jeho názory necenzuruji. Názor paní Semelové je její soukromý," dodává.

Podle Filipa je důležité rozlišovat mezi stranickým názorem a názorem jednotlivce. "Pokud mám prezentovat stranický názor, tak ten názor musí být odhlasován v konkrétním stranickém orgánu," tvrdí Filip.

O jednotlivých výrocích se však předseda KSČM nechtěl bavit. "Nemyslím si o tom vůbec nic." Samotná Semelová se nechtěla ke svým výrokům serveru Lidovky.cz opakovaně vyjádřit (více ZDE).

Dušan Makovský ze sdružení ProtiAlt se po odvysílání čtvrtečního dílu Hyde Parku rozhodl podat na Semelovou trestní oznámení (více ZDE). "Naprosto bagatelizuje oběť Milady Horákové. Ačkoliv bylo prokázané, že její přiznání bylo vynucené, ona si s jízlivým úsměvem dovoluje tvrdit, že se přiznala a provaz si vlastně zasloužila," řekl Makovský serveru Lidovky.cz

Trestní oznámení na Martu Semelovou.

Na otázku, zdali bude mít Semelová během případného procesu stranickou podporu, Filip odpověděl: "Ona si jistě najde advokáta." Od výroků Semelové se už distancovali někteří komunističtí poslanci. Jiří Dolejš v anketě pro server Lidovky.cz řekl, že takové výroky KSČM nepomáhají a nesouhlasí s nimi (více ZDE).

Výroky Marty Semelové v Hyde Parku

O STB:
"Spolupracovník STB pro mě není známka, že by to byl někdo neslušný."

O bezpečnostních složkách:
"Každá země má bezpečnostní složky. Pokud byli lidé, kteří chránili ekonomiku této země, tak si myslím, že byli v plném právu."

O vnímání minulosti:
"Každou událost je třeba vnímat tehdejším pohledem, tehdejší situací. Je třeba zohlednit historickou souvislost."

O počtu obětí režimu:
"Když sleduju, kdo všechno byl údajně obětí režimu, tak to je pomalu víc lidí, než má tato země obyvatel. Ta čísla jsou značně nadsazená."

O politických vězních:
"Za politického vězně se považují i lidé, kteří jimi nebyli. Měli za sebou jen obyčejnou kriminální činnost. Někdo mohl být vězněn z politických důvodů, ale není jich tolik, o kolika se mluví."

O Miladě Horákové:
"Dost pochybuju o tom, že to byla vynucená přiznání. V každém případě je to smutná záležitost. Nemáme z ní nikdo radost."

O ruské invazi:
"Já bych to v žádném případě nenazvala okupací. Nazvala bych to internacionální pomocí, která nám ovšem do budoucna udělala mnohé problémy."

O Vasilu Bilakovi:
"Byl to významný politik Československa. Pro mě to byla pozitivní postava."

O kondolenci k úmrtí Kim Čong-ila:
"Nevidím nic špatného na zaslání kondolence do KLDR. Je to akt slušnosti."

O rozdílu mezi KLDR a Jižní Koreou:
"Já jsem tam nebyla a nemohu to posoudit. Myslím si ale, že v obou státech jsou problémy. Nakonec i v té jižní části jsou velké problémy, také kolem hladu."

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!