Pátek 31. března 2023, svátek má Kvido
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Filozofická fakulta UK má velký problém. Nemá peníze na výplaty a propouští

Česko

  14:00
PRAHA - Největší fakulta pražské Univerzity Karlovy má vážný problém: chybí jí několik desítek milionů korun. Sekeru v rozpočtu paradoxně zasekl mzdový předpis UK, který zvýšil tabulkové minimální mzdy. Filozofická fakulta, která se s finančními problémy potýká již řadu let, však na zvýšení platů svých pracovníků nemá peníze.

Univerzita Karlova foto: Lidové noviny

Situaci se vedení fakulty rozhodlo řešit rázně: plošně přeřazuje akademické pracovníky do nižších platových tříd. Profesor, který měl dříve nárok na platovou třídu s dolní hranicí 32 tisíc korun, se musí spokojit s platem docenta (spodní hranice 27 tisíc) nebo dokonce odborného asistenta (22 500 korun).

Jednou z podmínek přiznání „profesorského platu“ se také stala koordinace projektů s rozpočtem vyšším než pět milionů korun. Takové projekty jsou však v humanitních vědách velmi výjimečné.

A propouští se. Historik Jaroslav Čechura se stal po roce 1989 na FF UK prvním propuštěným profesorem se smlouvou na dobu neurčitou.

Stejný osud potkal i etnologa Martina Soukupa. Ten byl propuštěn jen pár týdnů před tím, než jeho práce Antropologie a Melanésie zvítězila v celouniverzitní soutěži o nejlepší odbornou monografii.

Podle děkanky FF UK Mirjam Friedové propuštění nezapadají do nových koncepcí ústavů. „Obory jsou tak obsáhlé, že je jedno pracoviště nemůže obsáhnout celé, takže si musí vybrat jen nějakou část,“ uvedla.

Reportáž o situaci na FFUK najdete v sobotní příloze LN Orientace.

Autor:

SOUTĚŽ: Vyhrajte hodnotné poukazy od Astratexu
SOUTĚŽ: Vyhrajte hodnotné poukazy od Astratexu

Zapojite se do soutěže o 3 hodnotné vouchery a vybrte si správné spodní prádlo, které vám bude dělat radost. Jak na to?

Mohlo by vás zajímat