Čtvrtek 20. února 2020svátek má Oldřich -1 °C oblačno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Na internetu koluje fotka, jak spíte po flámu, vpálil Rath soudci

Krajský soud v Praze pokračoval 13. července v projednání případu bývalého... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Krajský soud v Praze pokračoval 13. července v projednání případu bývalého... | foto: ČTK

PRAHA Již třetí den se David Rath snaží v závěrečné řeči přesvědčit soud, že nebral úplatky a nenechal jako hejtman manipulovat veřejnými zakázkami. Hned dopoledne ostře zaútočil na soudce Roberta Pacovského: na internetu podle Ratha koluje fotografie, jak spí po flámu. Předseda senátu Rathovi pohrozil pokutou a vyvedením ze soudní síně.

Řeč expolitik načal zakázkou kladenské nemocnice na opravu Niederleho pavilonu a domova důchodců, z níž měl Rath a manželé Kottovi vzít úplatek dva miliony.  Zakázka podle znalce citovaného Rathem skončila třímilionovou ztrátou.

„Já jsem pochopil, že jde o jakousi teoretickou úvahu státního zástupce a soudu, že si firma mohla ztrátovou zakázkou polepšit. Postrádám ale jediný důkaz, že by získala nějaký prospěch,“ atakoval Rath obžalobu. 

Tendr podle něj proběhl naprosto v pořádku, ale státní zástupce si přes to našel problém.  „Dostáváme se na úroveň inkvizičního soudnictví, kdy ať udělal obžalovaný cokoliv, tak to bylo špatně a bylo jasné, že spolupracuje s ďáblem,“ konstatoval Rath. V zápětí zavzpomínal na školní léta, kdy jeho bratr dostal na výletě poznámku, ačkoliv tam vůbec nebyl. „Soudružka učitelka ale řekla, že kdyby byl, stejně by zlobil,“ odvyprávěl Rath připravený vtip.

Narozdíl od Buštěhradu prochází bývalý hejtman nemocniční tendry až překvapivě svižně, z kladenské se dostal ke kutnohorské nemocnici. „Obžaloba tvrdí, že za tyto zakázky měl být dán úplatek 12 milionů korun. Pokud by tento úplatek nespadl z nebe, pak by výsledný efekt pro firmu byl kolem ztráty devíti milionů korun, protože ztrátovost zakázky byla určena kolem tří milionů. Pokud by to firma skutečně udělala, tak ohrožuje své fungování,“ upozornil Rath.

Během řeči si dokonce objednával, co má soudce Robert Pacovský napsat do rozsudku. „Pokud mě za toto odsoudíte, velmi vás prosím, aby rozsudek obsahoval, kdo z nich měl jednat s mým vědomím. Kdo mě měl informovat, kde se to mělo stát a kde je to konstatování, že vyhraje ta a ta firma a jaká byla moje reakce na tuto informaci,“ pronesl hned u dvou tendrů.

Soudce Robert Pacovský

Soudce Robert Pacovský

Státní zástupce Petr Jirát

Státní zástupce Petr Jirát

Rath se také snažil zlehčit pro něj nepříznivé odposlechy, každý prý v rodinném a přátelském kruhu tlachá a přehání. „Jistě i vy pane předsedo, i když množná méně než já. Koneckonců, na internetu koluje fotka, jak spíte po nějakém flámu,“ odzbrojil Pacovského.

Soudce nicméně zareagoval rychle. „Chováte se k soudu krajně neuctivě. Pokud byste takové výroky zopakoval, budete postižen pořádkovou pokutou. Pokud byste nepřestal, nechám vás vyvést z jednací místnosti,“ pohrozil. Rath mu přesto ještě nabídl, že mu snímek přinese ukázat.  Již v úterý Pacovského vytočila jeho advokátka Marcela Ondřejová, když si postěžovala na jednu z přísedících.

Podle očekávání se Rath opět ostře pustil i do žalobce Petra Jiráta, když ho označil za inkvizičního žalobce. Jeho závěrečná řeč expolitikovi připadala přehnaně emotivní až nenávistně žlučovitá. Jirát si skutečně v půli května nebral servítky.  „Korupce je rakovinou této společnosti, která prorostla do nejvyšších politických pater, v podobě Ratha prorostla do poslanecké sněmovny,“ pronesl, než Rathovi navrhl až 12 let za mřížemi a propadnutí veškerého majetku. 

Obžaloba je podle Ratha plná domněnek, dezinterpretací odposlechů, domněnek a toho, co řekla spolupracující obviněná Ivana Salačová. „Vůbec mě nepřekvapuje, že si někdo bral mé jméno do úst. Čím je člověk známější, tím víc lidí se na něho odvolává,“ uvedl Rath. 

„Moje řeč byla možná pro někoho emotivní, ale byla také věcná a nabitá důkazy,“ kontroval Jirát a okomentoval i Rathův výpad proti soudci: „Typická obhroublost doktora Ratha. Já už bych mu tu pořádkovou pokutu dal.“

Exposlanec zopakoval také starou známou píseň o místní nepříslušnosti ústeckého státního zastupitelství. Trestná činnost sice probíhala ve Středočeském kraji, ale jedna ze subdodavatelských firem pochází z Ústí nad Labem. Tamější soudy povolily odposlechy v Rathově kauze a poslaly ho do vazby. 

„Šlo by tedy říct, že lupiče za krádež v Praze lze stíhat na jižní Moravě, protože si dal k obědu znojemskou pečeni. A každý přece ví, že Znojmo je na jižní Moravě,“ rýpl si expolitik.

 

Ondřej Golis

Autor

Ondřej Golisondrej.golis@lidovky.czČlánky
Premium

Postavili si malý domek. Přezdívají mu termoska na bydlení

Cestičky okolo domu vydláždili kameníci, u vchodu osadili dva kamenné stupně. Z... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Nic z moderního komfortu v něm nechybí, na druhou stranu ani centimetr nikde nepřebývá. Tomáš Staněk navrhl a postavil...

Premium

Dobrá káva jde uvařit i doma. Testovali jsme přístroje pro její výrobu

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chutnou kávu si uvaříte i doma. Dražší špičkové přístroje uvaří voňavé espresso zmáčknutím knoflíku. Na filtrovanou...

Premium

Test střešních boxů: které jsou vhodné pro lyže a jakou mají nosnost

Střešní boxy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Střešní boxy výrazně zvyšují převozní možnosti auta – nabízejí obvykle od 300 po více než 500 litrů dodatečného objemu...