Úterý 24. listopadu 2020svátek má Emílie 4 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Musím být odsouzen kvůli Bradáčové a Zemanovi, pravil Rath ve své řeči

David Rath | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy David Rath | foto: ČTK

PRAHA Soudní jednání s Davidem Rathem dospělo do finále. Expolitik žalovaný kvůli mnohamilionovým úplatkům zahájil v pondělí odpoledne závěrečnou řeč. Očekává se, že potrvá minimálně do úterý, čemuž by nasvědčoval i Rathův přichystaný objemný svazek s poznámkami.

Hned zkraje Rath zahájil frontální útok na soudní senát. „Mám informace o tom, že tento senát je již rozhodnut. Řada jeho členů má známé, leccos se vykecá. Mohu ukázat na konkrétního člověka,“ pohrozil. 

Řeč bývalý politik nepronáší z ohrádky pro obžalované, ale z lavice pro obhajobu, aby mohl sedět a zároveň jeho hlas zachytily mikrofony. Často se obrací na zaplněnou část soudní síně určenou veřejnosti. 

„Předně nebylo prokázáno, že jsem přebíral finanční prostředky s vědomím, že jsou za veřejnou soutěž od zástupců soutěžitelů. Dále nebylo prokázáno, že bych cokoliv činil, či se naopak nějakého jednání zdržel, ve prospěch kohokoliv ze soutěžitelů. Svědky bylo prokázáno, že jsem své pozice hejtmana nezneužil,“ uvedl Rath. Zopakoval, že nikomu nevznikla škoda a všechny zakázky, kvůli nimž je žalován, byly prospěšné. 

Posléze Rath vyjmenoval důvody, proč musí být odsouzen. Potřebují to podle něj příslušníci nové justice, pro jejichž kariéru může znamenat Rathovo neodsouzení problém. Později přímo jmenoval vrchní státní zástupkyni Lenku Bradáčovou. 

„Složky nové justice si vyberou a vytvoří případ. Vybrané informace pouští do médií, až vytvoří celospolečenskou hysterii a veřejnou poptávku po výsledcích své práce, po dalších odposleších. Tuto poptávku se pak ti, co ji vytvořili, snaží uspokojit,“ pronesl Rath. 

Dostal se však i k politikům jako prezidentovi Miloši Zemanovi, exministryni spravedlnosti Marii Benešové (ČSSD) či europoslanci Jiřímu Pospíšilovi. „Tito všichni se k mému případu vyjadřovali bez rozhodnutí soudu,“ pronesl Rath.

Při kritice úniků odposlechů do médií si dokonce vypomohl spisovatelem Milanem Kunderou a jeho knihou Nesnesitelná lehkost bytí, konkrétně pasáží týkající se vysílání odposlechů v rozhlase po invazi sovětských vojsk v roce 1968. „Metody zůstavají stejné, nikam jsme se neposunuli,“ glosoval. Později si vypůjčil i Haškova Dobrého vojáka Švejka, od dob Rakouska-Uherska se podle něj taky nic nezměnilo. 

Rathovi hrozí 12 let

Rath je obžalován z ovlivňování veřejných zakázek z doby, kdy byl hejtmanem Středočeského kraje. Týkaly se opravování krajských staveb a modernizace regionálních nemocnic. Hrozí mu až 12 let vězení, žalobce Petr Jirát navrhuje nejméně devět let a propadnutí majetku. Policie Ratha, jenž byl i poslancem, zadržela v květnu 2012 a soud ho poslal do vazby, odkud se dostal v listopadu 2013. Hlavní líčení trvá od srpna 2013. 

Předčítal také ukázky odposlechů z policejního spisu, na nichž ilustroval údajnou manipulaci s nahrávkami. Narozdíl od advokátek mluví bývalý hejtman povětšinou spatra, do poznámek jen nahlíží.  

Expolitik se obšírně věnoval i symbolu jeho kauzy, krabici od vína napěchovanou sedmi miliony. „Neměl jsem jediný důvod nevěřit Kottovým, že v krabici je víno. Navíc, když někdo vystřihává klíčové části obhajoby, může manipulovat i s krabicí,“ zaútočil. Připomněl, že policisté měli do domu Kottových v Rudné, před nímž byl zadržen, přístup. „Ty odposlechy tam nespadly z nebe,“ naznačil Rath. 

Odmítl také, že by převzal jediný úplatek. Kottovi se na odposleších v souvislosti s penězi „pro něj“. „Proč mám být já ten něj“? tázal se Rath. Jako důkaz, jak jsou odposlechy zmanipulované, si vybral například nahrávku z půlky února 2012. „Tady ti dám dárečky,“ říká mu Kott. „Dárečky, dárečky? Vánoce byly?“ žertuje na oplátku Rath. 

Podle obžaloby dostal 168 tisíc eur za zakázku na dodávku vybavení do nemocnice v Kolíně. Expolitik však u soudu zopakoval, že si pouze dělal legraci z vánoční výzdoby u Kottových dva měsíce po Vánocích. Státního zástupce Petra Jiráta pokáral, že si z něj kvůli tomu udělal legraci.  

Ondřej Golis

Autor

Ondřej Golisondrej.golis@lidovky.czČlánky

Po čtyřicítce žijeme na vypůjčený čas, říká lékař David Sedmera

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lidské tělo je velmi přesný a dokonalý mechanismus. V některých směrech až zázračný. Proč je však uspořádání těla...

Jak vyležet ‚lehký covid‘. Praktičtí lékaři radí, jak na samoléčbu

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Tak jako jiné virózy i obávaný covid-19, pokud zaútočí jen v mírné či střední síle, se musí doma prostě a jednoduše...

Shromáždění vlastníků jsou kvůli pandemii v ohrožení. Právník radí, co dělat

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vyhlášení nouzového stavu komplikuje situaci společenstvím vlastníků bytových jednotek. Do konce roku musí totiž výbory...