Čtvrtek 24. června 2021svátek má Jan 25 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Finta vyšla, Erasmus roste dál

Politici ustoupili a přes protesty obyvatel umožnili stavbu sporného komplexu Erasmus za Listovými kolejemi v Brně. Přestože stále není jasné, zda dodržel podmínky územního plánu.

BRNO Mohou to být vysokoškolské koleje stejně jako luxusní byty. První účel brněnského komplexu Erasmus by odpovídal územnímu plánu, druhý více zaplnil pokladnu investora. Zastupitelé se včera vzdali jednoho z nástrojů, jak diskutovanou stavbu u areálu Listových kolejí v Králově Poli ovlivnit.

Proti budově protestují desítky lidí z okolí. Sami ale cítí, že moc dalších možností jim nezbývá. „Vzhledem k rozložení sil na radnici mne to rozhodnutí zastupitelů ani moc nepřekvapilo,“ zhodnotil včera jeden z nich Ludvík Křenek. Zákaz stavby neplatí Ještě neskončilo přezkumné řízení, které může stavbu zarazit. Městští úředníci za doby působení náměstka primátora Martina Andera (SZ) rozhodli, že stavba nesplnila podmínky územního plánu a neoprávněně naložila s pozemky, proto povolení zrušili. Krajský úřad s tím však nesouhlasil a nyní, už po volbách, proto rozhodují znovu.

„Kraj s magistrátem si může problém přehazovat donekonečna, a už se staví páté patro. Zvažujeme alespoň, zda se neobrátit na úřad veřejného ochránce práv, protože v podstatě jde o obstrukci ze strany úřadů,“ doplnil Křenek.

Místní jsou přesvědčeni, že na pozemku určeném pro školství vzniká luxusní rezidenční bydlení, a nikoliv koleje a ubytování pro pedagogy Vysokého učení technického, na něž znělo povolení. „Mění to charakter lokality, ubírá zeleně,“ svěřila se LN Pavla Mráčková ze sousedství.

Na stavbě se dohodlo už v roce 2008 vedení VUT se soukromou firmou Aikona. Na stavbu nemělo peníze, proto do projektu vložilo své pozemky. Firma slíbila dát škole k dispozici část bytů a další jí přednostně nabídnout k odprodeji. I díky tomu dostala svolení stavět na pozemku určeném pro školství. Poté ale začala v domě nabízet luxusní byty, jež plánu neodpovídají.

Politici přesto včera schválili smlouvu, kterou magistrát dodatečně uvolní pozemek potřebný pro stavbu. Bylo na něm parkoviště a firma již postavila náhradní, tak jak se s radnicí dohodla. Zaplatí i odškodné za to, že využívala oba pozemky. Zástupce investorské firmy Alex Veselý směnu přivítal.

Podle primátora Romana Onderky (ČSSD), který zasedá i ve správní radě VUT, zastupitelé územní plán schvalují, ale na jeho dodržování dohlížejí úředníci. A město se zavázalo pozemky vyměnit.

Onderka odmítl i námitky svého bývalého náměstka a nyní opozičního zastupitele Andera, který doložil, že parkoviště stále není veřejné, že ho využívá stavební firma.

Firma Aikona zatím stáhla veřejnou nabídku bytů a oznamuje, že jsou blokovány ve prospěch VUT. „Jednáme o jejich využití pro potřeby školství v Brně,“ řekla mluvčí VUT Jitka Vanýsková.

Komunistický zastupitel Pavel Březa označil usnesení zastupitelstva za radu pro celou řadu investorů, jak s podobnými projekty prorazit přes omezení územního plánu. Směnu schválila ČSSD a ODS.

***

PŘÍPAD STAVBY RESIDENCE ERASMUS V BRNĚ Spor už trvá měsíce

* 9. 7. 2008: Vysoké učení technické a firma Aikona uzavřely smlouvu o výstavbě Residence Erasmus pro hostující pedagogy a studenty. Má v Brně přiléhat k Listovým kolejím u Kounicovy ulice na pozemcích určených územním plánem pro veřejnou potřebu, hlavně školství.

* 17. 12. 2009: Uzavřena smlouva mezi magistrátem a VUT o směně pozemků. VUT mělo zajistit stavbu parkoviště s 25 místy a pak ho předat městu výměnou za sousední pozemek pro Erasmus, kde 25 míst pro auta zanikne.

* 18. 1. 2010: Úřad městské části Brno-Královo Pole vydal stavební povolení na stavbu obytného komplexu Erasmus pro Aikonu.

Nabylo právní moci.

* jaro 2010: Objevily se inzeráty nabízející exkluzivní byty v nové budově. VUT trvá na tom, že jim smlouva část prostor zajišťuje a na další mají předkupní právo.

* 22. 7. 2010: VUT zkolaudovalo parkoviště a požádalo o výměnu pozemků do tří měsíců.

* 13. 8. 2010: Magistrát města Brna po přezkumu zrušil již platné povolení na stavbu Erasmu – firma neměla právo v té době stavět na pozemku, který město mělo dát za parkoviště, navíc stavba neodpovídá územnímu plánu. Společnost Aikona se odvolala, zrušení tak nenabylo právní moci.

* 30. 8. 2010: Obyvatelé z okolí demonstrovali proti stavbě neodpovídající územnímu plánu a proti kácení stromů.

* září 2010: Magistrát zjistil, že stavební firmy už staví na pozemku, který stále patří městu, aniž se výměna uskutečnila.

* 8. 10. 2010: Rada města Brna podala žalobu, aby firma Aikona a stavební společnost IMOS vyklidily pozemek.

* 1. 11. 2010: Krajský úřad zrušil a vrátil magistrátu k novému jednání rozhodnutí o zrušení stavby Erasmu. Stavební povolení tak stále platí.

* 1. 12. 2010: Nově zvolení radní města Brna rozhodli stáhnout žalobu o vyklizení.

* 14. 12. 2010: Zastupitelé schválili výměnu pozemků.

Regionální mutace| Lidové noviny - Brno

Zapomenutý Čech třikrát přelstil gestapo. Francouzi mu dali válečný kříž

Vratislav Štůla po druhé světové válce nastoupil do služeb OSN. Dvacet let... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za války byl jedním z nejaktivnějších členů československého odboje ve Francii. Převáděl lidi přes hranici, z ilegality...

Nejsme Slované ani Germáni. Češi mají unikátní mix genetických profilů

Mnohé dávné pohanské zvyklosti přežívají dodnes, byť mají spíš kouzlo zábavného... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Čemu vlastně Slované věřili? Byli skutečně beránci? Či si libovali v krvavých rituálech a bojích jako Germáni? Čeho se...

Tisknu se k zemi. A rakety se blíží! Reportérka pod sprchou raket Hamasu

Izraelský protiraketový systém Iron Dome ničí rakety odpálené z Gazy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ležím na trávníku, příjemně teplý večer. Byla by to pohoda, ale je to peklo, místo hvězd totiž počítám na nebi zásahy...

Vyhrajte jednu z 5 stavebnic LEGO® DUPLO® Zábavní park v hodnotě 2 599 Kč
Vyhrajte jednu z 5 stavebnic LEGO® DUPLO® Zábavní park v hodnotě 2 599 Kč

Připravili jsme si pro vás 5 krásných velkých stavebnic LEGO® DUPLO® Zábavní park. Stačí odpovědět na jednoduchou otázku a jedna ze stavebnic může...