Rakouské soudy nakonec obrazy a plastiku českým galeriím vrátily. Situace se ovšem může podle zjištění LN opakovat. Byť možná ne u tak významných děl, protože k navrácení přispělo i to, že věci „kulturní hodnoty“ nemají sloužit jako nástroj k vymáhání peněz po státech. Diag Human Česko znovu upozorňuje, že by mohlo zabavování majetku republiky v zahraničí nastat. Ve sporu jde přitom o více než deset miliard korun.
Zbývá jediné: exekuce
„Pana ministra financí jsme povinni se dotázat, zda je Česká republika připravena splnit svoji platební povinnost (...), nebo tuto povinnost odmítá. V tom případě zbývá jediné – zahájení exekuce nálezu v režimu Newyorské úmluvy na kapitálová aktiva státu v zahraničí,“ píše v dopise adresovaném Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových Jan Kalvoda, právník v Lichtenštejnsku registrované firmy čechošvýcarského podnikatele Josefa Šťávy.
Proč se firma ozývá až nyní, když arbitráž, kterou vedla proti státu prostřednictvím ministerstva zdravotnictví, skončila již před dvěma lety a podle výkladu resortu vítězstvím státu? Blíží se totiž nové verdikty zahraničních soudů, u nichž si Diag Human věří, že uspěje. A na majetkový úřad, respektive ministerstvo financí se obrací právě proto, že podle Kalvody už není pro vedení sporu příslušné ministerstvo zdravotnictví, ale právě stát.
DÁLE V LN:
Kuřácký ráj: Češi mají čtvrté nejlevnější cigarety v EU
Přestože ministr financí Andrej Babiš i celá vládní koalice volají po radikálním zákazu kouření ve veřejných prostorách, zavedení nejúčinnější zbraně k omezení této neřesti jimi řízený stát nechystá. Na české kuřáky totiž tolik nezabírají zdravotní varování ani zákazy, ale hlavně cena. Ata česká je čtvrtá nejnižší v Evropské unii. Výraznější růst daně přesto úřady neplánují.
Sládkův advokát vyhrál boj se soudci
Státu pomohl ušetřit stovky milionů na platech soudců advokát Jaroslav Mišinger. Ten byl podezřelý v kauze machinací s akciemi ČEZ.