29. srpna 2016 7:00 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Zabavím vám majetek, hrozí Česku miliardář. Jeho firma drobně vítězí ve sporu o krevní plazmu

Podnikatel Josef Šťáva. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Podnikatel Josef Šťáva. | foto: © ČTK, ČESKÁ POZICE, Richard Cortés, Česká pozice

PRAHA Byl to šok, trochu trapas a hlavně právní šlamastyka. Společnost Diag Human před pěti lety „zadržela“ na více než půl roku v Rakousku tři umělecká díla, včetně obrazu Dvě ženy od Emila Filly, ze sbírek Národní galerie v Praze a Moravské galerie v Brně. To když uspěla se snahou o exekuci majetku českého státu v rámci dnes už více než 20 let vlekoucího se sporu o údajné zmaření obchodu s krevní plazmou, které přičítá České republice.

Rakouské soudy nakonec obrazy a plastiku českým galeriím vrátily. Situace se ovšem může podle zjištění LN opakovat. Byť možná ne u tak významných děl, protože k navrácení přispělo i to, že věci „kulturní hodnoty“ nemají sloužit jako nástroj k vymáhání peněz po státech. Diag Human Česko znovu upozorňuje, že by mohlo zabavování majetku republiky v zahraničí nastat. Ve sporu jde přitom o více než deset miliard korun.

Zbývá jediné: exekuce

„Pana ministra financí jsme povinni se dotázat, zda je Česká republika připravena splnit svoji platební povinnost (...), nebo tuto povinnost odmítá. V tom případě zbývá jediné – zahájení exekuce nálezu v režimu Newyorské úmluvy na kapitálová aktiva státu v zahraničí,“ píše v dopise adresovaném Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových Jan Kalvoda, právník v Lichtenštejnsku registrované firmy čechošvýcarského podnikatele Josefa Šťávy.

Proč se firma ozývá až nyní, když arbitráž, kterou vedla proti státu prostřednictvím ministerstva zdravotnictví, skončila již před dvěma lety a podle výkladu resortu vítězstvím státu? Blíží se totiž nové verdikty zahraničních soudů, u nichž si Diag Human věří, že uspěje. A na majetkový úřad, respektive ministerstvo financí se obrací právě proto, že podle Kalvody už není pro vedení sporu příslušné ministerstvo zdravotnictví, ale právě stát.

DÁLE V LN:

Kuřácký ráj: Češi mají čtvrté nejlevnější cigarety v EU

Přestože ministr financí Andrej Babiš i celá vládní koalice volají po radikálním zákazu kouření ve veřejných prostorách, zavedení nejúčinnější zbraně k omezení této neřesti jimi řízený stát nechystá. Na české kuřáky totiž tolik nezabírají zdravotní varování ani zákazy, ale hlavně cena. A­ta česká je čtvrtá nejnižší v Evropské unii. Výraznější růst daně přesto úřady neplánují.

Sládkův advokát vyhrál boj se soudci

Státu pomohl ušetřit stovky milionů na platech soudců advokát Jaroslav Mišinger. Ten byl podezřelý v kauze machinací s akciemi ČEZ.

Sládkův advokát vyhrál boj se soudci

Adam  Junek

Autor

Adam Junekadam.junek@lidovky.czČlánky

Dobré zprávy z porodnic: Klesá počet císařských řezů i nedonošených miminek
Dobré zprávy z porodnic: Klesá počet císařských řezů i nedonošených miminek

V Česku klesá počet porodů císařským řezem a také dětí s nízkou porodní váhou. Tyto informace zazněly na tiskové konferenci věnované perinatální péči v ČR. Příznivé zprávy souvisí s nižším počtem vícečetných těhotenství i dobré perinatální péči.