Úterý 27. října 2020svátek má Šarlota, Zoja, Zoe 7 °C občasný déšť Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Bývalá Řebíčkova firma Viamont dluží 218 milionů, míří do úpadku

Prezident fotbalové Slavie Aleš Řebíček, květen 2012 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Prezident fotbalové Slavie Aleš Řebíček, květen 2012 | foto: Šulová KateřinaČTK

ÚSTÍ NAD LABEM/TEPLICE Stavební firma Viamont, založená bývalým ministrem dopravy Alešem Řebíčkem (ODS), míří do úpadku. Firma dluží 218 milionů.

Insolvenční návrh na sebe podalo minulý týden vedení firmy. ČTK to zjistila z insolvenčního rejstříku. Firma dluží asi 218 milionů korun a z problémů viní i "nepřátelskou mediální kampaň".

Podezřelé zakázky
Majitelem Viamontu se v roce 2010 staly Inženýrské a dopravní stavby (IDS) Olomouc, v jejichž vedení Řebíček také působil. Další dceřiné firmy Viamontu si už z větší části změnily název a fungují v rámci koncernu IDS.

Viamont

Firmu Viamont založilo v roce 1992 několik zaměstnanců tehdejší Traťové strojní stanice Ústí nad Labem, kteří svému bývalému zaměstnavateli začali vzápětí konkurovat. K opravám železničních tratí se postupně přidala i železniční doprava a další aktivity.

Když se firma v roce 1996 změnila na akciovku, předsedou představenstva se stal právě Řebíček a ve vedení vydržel až do roku 2004. O necelé dva roky později se stal poslancem a ministrem dopravy v Topolánkově vládě. Tvrdil, že svůj podíl ve Viamontu prodal.

Teď Viamont zřejmě končí. Už v květnu čelil jednomu insolvenčnímu návrhu, který ještě soud odmítl, teď už ale o insolvenci požádal sám. "Nelze očekávat, že mohl dlužník nastalou nepříznivou situaci překlenout v rámci dalšího provozování svého podniku. Dlužník je rovněž v úpadku ve formě předlužení," uvedlo vedení firmy v návrhu. Přiznalo dluhy 218 milionů korun a aktiva 222 milionů korun; rozprodejem aktiv se v insolvenci zpravidla splácí alespoň část dluhů. Firma už má i obestavený účet a letos snižovala počty zaměstnanců, jejich celkový počet ale neuvádí.

Viamont svůj úpadek vysvětluje ekonomickou recesi, poklesem objemu stavebních zakázek i svým neúspěchem v jejich získávání. Ale nejen tím.

ČTĚTE TAKÉ

"Situace se zhoršovala (...) též v důsledku nepřátelské mediální kampaně související s předchozím akcionářem, která zejména u vyhlašovaných veřejných zakázek prakticky znemožnila uspět," tvrdí Viamont. Firma byla s Řebíčkem v médiích spojována i v době, kdy byl ministrem. Deník MF Dnes svého času spočítal, že za dva roky jeho působení na ministerstvu získala zakázky za 10,4 miliardy korun, což znamenalo zněkolikanásobení původního obratu.

PSALI JSME

Vlastníkem Viamontu se stal v roce 2010 koncern IDS Olomouc, který má prakticky stejný obor aktivit jako původní Viamont. Řebíček dokonce v roce 2003 krátce předsedal jeho dozorčí radě a ve statutárních orgánech se vyskytli i další lidé, kteří původně působili ve Viamontu. Majitelem koncernu je moravský podnikatel Zdeněk Kyselý.

Od doby, kdy se Řebíček od firmy distancoval, zmizela řada dceřiných firem Viamontu. Zbyly už jen dvě, Viamont DTS a Viamont Development, naopak minimálně další čtyři jména už ze světa zmizela.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

Nákladního dopravce Viamont Cargo koupil už v roce 2008 jeho konkurent OKD Doprava, který později přešel pod křídla nadnárodního Advanced World Transport, osobní železniční dopravu na regionálních tratích převzalo IDS a přejmenovalo ji na GW Train Regio. IDS má vlastnický podíl i ve firmě Viatech, přejmenované na FVE Tech, a tenisovém LTC Viamont, který si změnil název na Teplická sportovní a vzdělávací.

,

Neschopní ať zkrachují a pražská smetánka čte knihy, vzkazuje prezident

Prezident Miloš Zeman při rozhovoru pro MF DNES (Lány, 8. října 2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Česká republika se potýká s rekordními nárůsty potvrzených případů koronaviru, vláda zavádí mimořádná opatření a...

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

Jiří Sagan, vedoucí lékař JIP z Kliniky infekčního lékařství FN Ostrava | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Yvetta Hlaváčová Tulip | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...