130 let

Firmy se na burzu nehrnou

Česko

Pro nastartování pražské burzy schází důchodová reforma

PRAHA Uvedení akcií na pražskou burzu není mezi firmami zatím populární. Ačkoliv ředitel burzy Petr Kolbic na začátku roku předpovídal na letošní rok pět primárních emisí akcií (IPO), doposud neproběhla žádná. To by se ale velmi brzy mohlo změnit.

„Emise budou asi čtyři a první budeme moci zaznamenat ve velice krátké době,“ řekl LN analytik Patria finance Petr Kováč. Mezi kandidáty, o kterých se na začátku roku nejvíce spekulovalo, patří developerské firmy CTP Invest a FINEP, autobazar AAA Auto, Česká pojišťovna a nizozemská společnost NWR, která je stoprocentním vlastníkem OKD.

Z těchto jmen se mezi analytiky nejvíce skloňuje jméno AAA Auto. Společnost ovšem nechce spekulace komentovat. „Pokud se opravdu rozhodneme vstoupit na burzu, pak tak učiníme určitě ve správný čas a na správném místě,“ řekl mluvčí společnosti Milan Smutný.

Z dalších kandidátů na IPO už zcela vypadla Česká pojišťovna, jejíž akcionáři se rozhodli pro strategické partnerství s pojišťovnou Generali. Společnost FINEP pak podle slov generálního ředitele Jiřího Pecháčka sice o emisi uvažuje jako o možném způsobu financování, letos se ale k IPO nechystá. Ve hře tedy letos zůstávají ještě CTP Invest a mateřská společnost OKD. „NWR doposud uvažovala o tom, že půjde na dva trhy současně, v Praze a Londýně. A v tuto chvíli neuvažuje o změně svých plánů. Pořád platí, že by do konce roku chtěla být veřejně obchodována,“ řekl mluvčí společnosti Vladimír Bystrov.

Získání kapitálu primární emisí akcií není pro české firmy dlouhodobě příliš atraktivní. Své aktivity stále radši financují bankovními půjčkami. V porovnání s varšavskou burzou, která letos očekává až sto IPO, proto pražská burza zaostává. Důvody je možné nalézt už v dobách transformace české ekonomiky a v kuponové privatizaci. „V Polsku je burza státem vlastněná a stát se podle toho také ke kapitálovému trhu chová. Je zde také fungující penzijní systém, což je pro kapitálový trh klíčové. Penzijní fondy jsou zde velice silnými hráči,“ vysvětluje mluvčí pražské burzy Jiří Kovařík výhody jejího varšavského konkurenta.

Stát sice neklade při emisi zbytečné legislativní podmínky, přesto by firmy v IPO ještě podpořit mohl. „Stát by mohl některou z privatizovaných společností zkusit umístit na burzu. Dal by tak určitý signál, že burza má význam a že je součástí ekonomiky.“ říká analytik společnosti Cyrrus Karel Potměšil.

Firmy přitom mají několik důvodů, proč by měly emise na pražskou burzu uvést. Kromě toho, že získají kapitál, mohou se výrazně zviditelnit. „Je to reklama zadarmo. Firmy jsou prakticky každý den v novinách, pořád se o nich mluví, i když nic nedělají,“ říká Potměšil. Další emise by mohly omezit turbulence, které na evropském trhu vyvolala americká hypoteční krize. „Nálada vstupovat do nových a neznámých firem momentálně není. Investoři se snaží vyhnout rizikovým aktivům, proto IPO v současné situaci není úplně aktuální,“ dodává Potměšil. Analytici se ale shodují, že krize má na emise pouze krátkodobý dopad a dlouhodobě je neohrozí.

***

Získání kapitálu primární emisí akcií není pro české firmy z dlouhodobého hlediska příliš atraktivní

Autor:
  • Vybrali jsme pro Vás