Pondělí 8. března 2021svátek má Gabriela 4 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Firmy si koupily přístup k úředníkům, hodnotí ‚golf a husu’ šéf Transparency

David Ondráčka, ředitel Transparency International | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy David Ondráčka, ředitel Transparency International | foto: ČTK

PRAHA Lobbista je placen za to, aby byl váš kamarád. A to byl účel svatomartinské akce, na níž se setkali lidé z IT byznysu se státními úředníky: utužování kamarádství. Takový je pohled šéfa Transparency International Davida Ondráčky na nezvyklé setkání, na které upozornil server Lidovky.cz.

Lidovky.cz  V čem vidíte hlavní úskalí svatomartinské akce, na níž se potkali IT byznysmeni a lobbisté se státními úředníky?
Vidím to velmi podobně jako pan Kala z NKÚ. Byla to lobbistická akce, která zvyšuje rizika na straně úředníků. Vysoký státní úředník si musí dávat extrémně pozor, aby nešlo zpochybnit jeho nestrannost při rozhodování. Těmito akcemi ale státní úředníci posilují pocit, že existuje jedna parta, která spolu zakázky chystá, a pak se není co divit, že mnohé z nich dopadají tragicky. A v IT byznyse jde samozřejmě o velké zakázky, při nichž navíc významnou část tvoří subjektivní hodnocení.

Poslankyně Věra Kovářová mluví na setkání politiků, úředníků a podnikatelů na...
Večerní setkání politiků, úředníků a podnikatelů se odehrálo za zavřenými...
Pozvánka na setkání úředníků, politiků a podnikatelů z oblasti IT.
Pozvánka na setkání úředníků, politiků a podnikatelů z oblasti IT.

Lidovky.cz  Co byste řekl na jejich argument, že například nabízenou husu odmítli a nebo že jim tam nikdo nic nevnucoval?
Oni klidně mohou tvrdit, že nad husou nic nedojednali a že to nebyly komerční prezentace klasické formy. Ale o co tam šlo: firemní sféra si platí za přístup a osobní kontakt s lidmi, kteří rozhodují o veřejných penězích. A když si vezmete definici lobbingu, tak lobbista je placen za to, aby byl váš kamarád. A na akci, jako byla tato, se tento typ kamarádství utužuje.

Lidovky.cz  Vidíte rozdíl mezi účastí poslankyně Věry Kovářové a třeba šéfa odboru IT na ministerstvu Miloslava Marčana?
Já bych byl více kritický vůči vysokým státním úředníkům než vůči poslancům. Politik z principu má komunikovat s různými skupinami, byť se jimi samozřejmě nemají nechat ovlivňovat nebo kupovat. U poslance ale je asi součástí práce, že komunikuje i s firemním prostředím. Ale státní úředník je přímo zodpovědný za konkrétní projekty, za realizaci zakázek, za hodnocení nabídek. A u nich se proto očekává ještě mnohem větší stupeň nestrannosti a objektivity.

K TÉMATU:

Lidovky.cz  Ukazuje se, že etický kodex úředníka, který před účastí na podobných akcích varuje, je v praxi jen papír, jehož obsahem se mnozí úředníci netrápí?
Kodex byl přijat, ale evidentně to v praxi nehraje roli. Navíc byl dělán plošně, tedy pro všechny úřady, takže moc nespecifikoval, že každý úřad má svoji speciální roli a sociální dilemata, do kterých se mohou úředníci dostat. Myslím, že u těchto akcí potřebujeme definovat hranice, za které se nemá chodit. A tady si myslím, že ji trochu překročili.

Svatomartinský golf a husa

Na "odborně-společenské setkání" IT byznysmenů a lobbistů se státními úředníky upozornil v úterý server Lidovky.cz.

Dopoledne se konal golfový turnaj v pražské Hostivaři a večer se pozvaní hosté sešli ve vinohradské restauraci Sokolovna, kde se servírovala pečená husa. Podle šéfa NKÚ Miloslava Kaly, který pozvání odmítl, šlo o "tvrdě lobbistickou akci". Úředníci, mezi nimiž byl i náměstek ministra zemědělství Zdeněk Adamec či šéf odboru IT na ministerstvu průmyslu Miloslav Marčan, však odmítli, že by akce byla předskokanem pozdějšího klientelismu ve státní správě. Celou reportáž ČTĚTE ZDE.

Policie vyklízí Hlavní nádraží. Jeho obyvatelé si našli nový „Sherwood“

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Narkosvět v legendárním parku u pražského hlavního nádraží, kterému všichni přezdívají Sherwood, se proměňuje a...

Umírají mladší lidé a my s tím nemůžeme nic dělat, říká šéf KARIM o covidu

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V plzeňské fakultní nemocnici prudce stoupá počet hospitalizovaných s covidem-19. Zatímco v podzimní vlně šlo o...

Tudy ne, přátelé! Příběh dvou turbínových lokomotiv Škoda byl plný řevu a ohně

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lokomotivy se spalovací turbínou se v padesátých letech zdály být docela dobrý nápad. I v plzeňské Škodovce jeden typ...

Tátové, už také můžete krmit. S HiPP BIO Combiotik® tekutou mléčnou výživou
Tátové, už také můžete krmit. S HiPP BIO Combiotik® tekutou mléčnou výživou

S tekutým pokračovacím mlékem HiPP BIO Combiotik® si nyní mohou maminky odpočinout, krmení miminka totiž zvládnou i tatínkové. Ideální je také na...