130 let

Firmy získají CO2 rating

Česko

Investice do snižování emisí často končí v kapsách podvodníků. Tomu má zabránit nová agentura

PRAHA Zefektivnit obchod s emisemi a zabránit podvodům má nový projekt, za kterým stojí vlivný britský ekonom Nicholas Stern. Včera zahájila činnost ratingová agentura, která by měla být schopna ohodnotit skutečný dopad ekologických projektů na produkci CO2 . Věc by měla fungovat podobně jako běžné ratingové agentury, které hodnotí platební schopnosti podniků či států. Informuje o tom list Financial Times.

Způsob obchodování s emisemi skleníkových plynů se dostal pod tvrdou kritiku řady investorů, nevládních organizací i dalších pozorovatelů. Podle nich se nepřehledný systém, který postrádá důvěryhodnost, stal polem pro nekalé manipulace a podvody.

Nedávné studie prokázaly, že peníze investované do nákupu povolenek v rámci Kjótského protokolu, takzvaných karbonových kreditů, a „ofsetů“, čili svého druhu odpustků za emise, jsou často investovány do projektů, které klimatu nic nepřinesou nebo mu jsou dokonce škodlivé.

Podvodníci mají volné pole zejména proto, že doposud neexistoval spolehlivý systém ověřování. Ten, kdo kupoval „odpustek“, nebyl schopen ověřit, zda prodávající skutečně uvedené množství CO2 ušetřil.

Stern, bývalý hlavní ekonom Světové banky a autor zprávy o změnách klimatu, považuje právě obchodování s emisemi za klíčový bod ve vypořádávání se s klimatickými změnami.

„Podrobný systém hodnocení je zásadním prostředkem, jak vnést do trhu s emisemi větší jasnost, transparentnost a jistotu,“ řekl Stern. Podle něj musejí být rizika při obchodování s emisemi skleníkových plynů jasně srozumitelná a řízená.

Cílem agentury, kterou provozuje skupina IdeaCarbon a jejímž místopředsedou je právě Stern, je nabídnout investorům kvalitního průvodce v obchodu s karbonovými poukázkami a pomoci posoudit jejich skutečný přínos ke snižování emisí. Prodejci budou agentuře platit za ohodnocení svých výrobků a vedle toho kupující si budou moci zaplatit za přístup k těmto hodnocením.

Podle Kjótského protokolu o snižování emisí skleníkových plynů mohou firmy i státy splnit přidělené kvóty emisí buď tím, že samy emise omezí, nebo budou v rámci takzvaného mechanismu čistého rozvoje podporovat snížení emisí v zahraničí. Za to získají takzvané karbonové kredity ve formě obchodovaného povolení na vypuštění dodatečného objemu oxidu uhličitého. Firmy i jednotlivci pak mohou od rostoucího počtu zprostředkovatelských firem kupovat „ofsety“, potvrzení o tom, že vydané peníze šly na snížení emisí oxidu uhličitého jinde. Hodnota těchto transakcí výrazně roste, výsledný přínos klimatu je však často pochybný. Nová ratingová agentura by měla tento systém zefektivnit.

Cílem nové agentury je nabídnout investorům kvalitního průvodce v obchodu s karbonovými poukázkami

Autor:
  • Vybrali jsme pro Vás