Středa 1. dubna 2020svátek má Hugo 7 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Forejtův případ je varující zprávou o poměrech na Hradě, shodují se média

Jindřich Forejt, šéf protokolu Kanceláře prezidenta republiky | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jindřich Forejt, šéf protokolu Kanceláře prezidenta republiky | foto: Lidové noviny

PRAHA Odchod ředitele protokolu Pražského hradu Jindřicha Forejta, který se v úterý vzdal svého místa, je drsnou a varující zprávou o poměrech na Hradě.

V komentáři to ve středu píšou Hospodářské noviny. Případu se věnují všechny české deníky. Lidové noviny si v souvislosti s tím všímají bezpečnostních hrozeb, kterých je podle nich Hrad plný. Právo se pozastavuje nad „úpornou snahou dvou pochybných individuí“ dostat kompromitující materiál do seriózních médií.

„Celý případ je v jádru zprávou o poměrech na Hradě, o způsobu, jakým současný prezident Miloš Zeman vykonává mandát, a o silách, které ho ovlivňují, či snad dokonce řídí. Zprávou drsnou a varující,“ píšou HN. Deník označuje metodu odstranění protokoláře za mafiánskou a dodává, že kolem současného prezidenta se vždy vyskytovali lidé schopní ledasčeho. Dlouhodobým bezpečnostním rizikem jsou podle HN nejen lidé ze Zemanova okolí, ale též prezident sám. „Palácové intriky jsou vždy příznakem úpadku nejen dvora, ale i panovníka,“ uvádí list. V prostředí, kde zuří válka, nemůže vzniknout nic pozitivního, a hlava toho všeho nemůže zůstat nedotčena, píšou HN.

Deník Právo připomíná, že jako důvod pro odvolání Forejta mohla posloužit každá z afér, které jsou mu přičítány. „Stalo-li se však metodou vyřizování hradních půtek zastrašování, nebo dokonce výroba zostuzujících materiálů, pak v prezidentově okolí mravy zpustly víc, než se dalo čekat,“ píše list. V komentáři se pozastavuje také nad kompromitujícím videem, jehož cena klesla z původních 2,5 milionu korun na 30.000, aniž video bylo zveřejněno. „Kdyby šlo dvojici o peníze, mohla efektivněji vydírat samotného úředníka. Celá věc však svědčí spíše o opaku - tedy úporné snaze dostat kompro do seriózních médií,“ uvažuje Právo.

Podle Mladé fronty DNES je zveřejnění ukázky z tajně pořízené videonahrávky „prachobyčejná čuňárna“. List připomíná, že záběry vznikly u Forejta doma, bez jeho vědomí, ilegálně. „Je to nepřípustný zásah do soukromí,“ uvádí MfD.

Jindřich Forejt při pietní akci k výročí konce 2 sv. války s prezidentem...
Jiří Ovčáček (u mikrofonu) a Jindřich Forejt v době kauzy kolem Miloše Zemana a...

Podle Lidových novin není Forejt jediným, dokonce ani tím hlavním rizikem na Hradě. Hrad je podle LN plný bezpečnostních hrozeb, deník přitom ukazuje na kancléře Vratislava Mynáře bez bezpečnostní prověrky a „neformálního poradce“ Martina Nejedlého. Oba zmiňuje i deník Právo. Otázkou podle něj je, zda představuje větší bezpečnostní riziko Forejtovo soukromí, Mynářova neexistující bezpečnostní prověrka, nebo Nejedlého vazby na Lukoil.

Česká média si ale všímají i Forejtovy bezpečnostní prověrky. Podle úterních informací televize Prima Forejtovi prověrka vypršela v polovině září. Česká televize v úterý uvedla, že se Národní bezpečnostní úřad zabývá děním kolem Forejta už měsíc. Odmítá ale říct, zda je to v souvislosti s kompromitujícím materiálem. Podle dnešních Lidových novin Forejt prověrku na stupeň „tajné“ opětovně získal v létě a nyní mu hrozí, že by mu ji úřad mohl odebrat.

Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....

Poradíme: Aby mateřství bylo plné radostí
Poradíme: Aby mateřství bylo plné radostí

Zjistila jste, že jste těhotná nebo už máte doma roztomilé batole? Mít děti je obrovská radost, ale zároveň to znamená přemýšlet, jak vše zorganizovat a zaplatit. Na zdraví, zvlášť těch nejmenších, nelze šetřit. Poradíme vám, kde získat nějaké výhody a ušetřit.