Pátek 24. března 2023, svátek má Gabriel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Gang řídil z Prahy světový obchod s kokainem

Česko

  19:35aktualizováno  20:39
PRAHA - Česká policie a celníci ve spolupráci s kolegy z dalších šesti zemí dopadli šéfa takzvaného Balkánského kartelu, který z Prahy řídil světový obchod s kokainem.
Kokain (ilustrační foto).

Kokain (ilustrační foto). foto: Shutterstock

Informoval o tom server iDnes.cz. Drogový gang měl vazby v Brazílii, kokain do Evropy pašoval na námořních lodích. Španělské úřady už v půlce května zajistily 368 kilogramů kokainu za 20 milionů eur, část této zásilky by skončila i v Česku.

Už na počátku roku 2010 narazili policisté z Chorvatska na informaci, že jejich krajané řídí výkonný drogový gang a že mají základnu v Praze. Zjistili, že šéf gangu Petar Cosič a jeho lidé v Česku zakládají fiktivní firmy, které měly oficiálně přijímat různé zboží.

Do Itálie a do Španělska
Podle policie gang pašoval kokain z Jižní Ameriky do Evropy na lodích, do akcí byli zapojeni Chorvaté, Albánci i Španělé.

Policisté a celníci sledovali vloni dvě lodě, u nichž se jim ale nepodařilo odhalit zásilku. Štěstí měli až v prosinci, kdy zjistili, že kurýři vezou do Brazílie hotovost v kufrech, aby měli na zaplacení drogy. Vloni se do akce zapojili také agenti české Celní protidrogové jednotky, kteří na základě podnětu chorvatských úřadů sledovali hlavní organizátory na území Česka.

V březnu letošního roku policie zachytila informaci, že si gang v Chorvatsku přichystal rychlé čluny. Zároveň se na cestu přes oceán z brazilského přístavu Santos vydala nákladní loď M. S. C. Leigh, která vezla tisíce kontejnerů. Loď třikrát přistála v italských přístavech a pak se vydala do španělské Valencie.

Tam zakotvila několik kilometrů od španělských břehů a pašeráci na motorových člunech převezli kokain na pevninu. Loď v té době sledovali španělští agenti speciálně upravenou termovizí ze vzdálenosti 45 kilometrů, a když pašeráci překládali drogy na pevnině do dodávky, zasáhla proti nim španělská policie.

Vyjímečný případ
Podle televize Nova bylo pět lidí zadrženo při překládce ve Španělsku, jeden v Chorvatsku. Policie uvedla, že se gangu už dříve podařilo dostat do Evropy 700 kilogramů kokainu.

Šéf Celní protidrogové jednotky Pavel Hoffman uvedl, že se jednalo o jednu z nejsložitějších akcí proti obchodníkům s drogami, a zásah označil za jeden z nejúspěšnějších v Evropě.

"Odhadujeme, že Balkánský kartel dopravil do Evropy celkem tunu kokainu. V přístavech ve Španělsku a Holandsku se daří odhalovat zásilky i v řádu tun. Tento případ je ale výjimečný tím, že se podařilo zadržet kromě drog i hlavní organizátory," řekl Hoffman serveru iHNed.cz. Celníci jsou přesvědčeni, že gang už měl připraveny i další zásilky, ty už se ale do Evropy nepodařilo dopravit.

Nova uvedla, že skupina pracovala ve velmi přísném utajení. Používala šifrovanou komunikaci, rychlá auta i motorové čluny. Gang také využíval znalostí bývalého člena speciální chorvatské policejní jednotky, který s nimi pracoval.

Do rozkrývání rozsáhlých aktivit Balkánského kartelu se od roku 2009 postupně zapojilo celkem šest zemí. Agenti spolupracovali také s kriminalisty z Nizozemska a Jihoafrické republiky, ale i s příslušníky amerického Národního úřadu pro kontrolu obchodu s drogami (DEA). V Evropě se podle některých odhadů spotřebuje ročně kolem 140 tun kokainu.

Autoři: ,

Jak naplno využít příspěvek od zdravotní pojišťovny?
Jak naplno využít příspěvek od zdravotní pojišťovny?

Připravit se na příchod miminka je poměrně náročné, a to i po finanční stránce. Věděli jste, že vám pomůže vaše zdravotní pojišťovna? Ta umožňuje...