Látka prochází posledním stadiem klinických testů, kde je polovina pacientů z řad narkomanů očkována vakcínou a zbývajícím dobrovolníkům je píchnuta injekce s neúčinnou látkou.
Ani účastníci testů, ani lékaři, kteří efekt očkování následně hodnotí, nemají tušení, kdo dostal očkovací látku a kdo jen neúčinné placebo.
Výsledky finálních zkoušek jsou povzbudivé a americký Úřad pro potraviny a léčiva by mohl v dohledné době "očkování proti kokainu" povolit jako součást léčby ze závislosti na této droze.
Infografika: klikněte pro zvětšení
Úskalí léčby
Zavedení vakcíny do výroby a očkování narkomanů se staví do cesty celá řada potíží. Pro farmaceutické firmy jsou narkomani celkem nezajímavá skupina. Vývoj a testování vakcíny jsou vnímány jako riskantní investice, při které se nemusí nemalé vynaložené prostředky vrátit.
Problém bude i se samotným očkováním. Narkoman se k němu musí dostavit opakovaně za dva, čtyři, osm a dvanáct týdnů po první dávce očkovací látky.
To lze u řady narkomanů jen těžko garantovat. Uvažuje se o tom, že by narkoman dostával zaplaceno za každou dávku vakcíny, které se včas podrobí. S postupem vakcinace by částky narůstaly.
Více se dočtete v úterní příloze LN Věda & výzkum