Středa 4. srpna 2021, svátek má Dominik
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Garáže jdou na dračku. Lidé je kupují i jako výhodnou investici, ceny vylétly nahoru

Česko

  5:01
PRAHA - Tři cihlové stěny, natřená plechová vrata se zámkem a za nimi místnost o zhruba dvaceti metrech čtverečních. Řeč je o garáži vybudované za dob minulého režimu. Poblíž panelových sídlišť po celé republice jich tehdy vyrostl nespočet. I po desítkách let stále slouží. A navzdory nevábnému vzhledu se z nich stalo lukrativní zboží.

Garáže foto: Reprofoto

Ceny starých garáží letí strmě vzhůru. Za poslední tři roky se jejich hodnota zhruba zdvojnásobila. V Praze se nyní prodávají v průměru za téměř půl milionu korunu. Někdy i za více než milion.

Poptávka totiž převyšuje nabídku. Podle realitních kanceláří žene ceny garáží nahoru obtížná situace s parkováním ve městech, a to především v těch velkých. „Zájem o garáže a parkovací místa je enormní,“ potvrdil LN Robert Hanzl, generální ředitel společnosti Next Reality.

„Téměř každá rodina v metropoli dnes vlastní dvě auta a k tomu je třeba připočíst zavádění parkovacích zón,“ řekl k příčině vzestupu poptávky Jan Martina z pražské pobočky M&M Reality. Zatímco v roce 2016 bylo možné třeba v Praze 4 pořídit starou garáž za 250 tisíc, nyní za ni zájemci zaplatí ještě jednou tolik. „V samotném centru pak není problém dostat se s cenou přes milion korun. Poptávka tu je a ceny jsou extrémní,“ doplnil Jan Kratochvíl z realitní kanceláře Re/max.

Výrazný nárůst poptávky po garážích není zdaleka jen otázkou pražského trhu. Například ve Středočeském kraji se jejich ceny za poslední tři roky zvedly zhruba o 46 procent. „Nejvyšší nárůst jsme ale od roku 2016 zaznamenali v kraji Vysočina, a to 103 procent,“ řekl LN realitní makléř Jan Kratochvíl.

S výrazným nedostatkem zmíněné nemovitosti se potýkají též v Brně či Plzni. V moravské metropoli lze garáž aktuálně pořídit od 350 do 450 tisíc. Záleží na velikosti a lokalitě, v níž je umístěna.