Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

Gerloch ústavním soudcem nebude, senátoři jeho kandidaturu neschválili

Česko

  14:52aktualizováno  18:30
Praha - Prorektor Univerzity Karlovy Aleš Gerloch nebude ústavním soudcem. Senátoři ve středu jeho kandidaturu v tajných volbách neschválili. Gerloch obdržel pouze 19 ze 64 odevzdaných hlasů, oznámil předseda senátní volební komise Jaroslav Větrovský (za ANO).

Prorektor UK Aleš Gerloch foto: archiv

Podpora vládních frakcí ANO a ČSSD Gerlochovi nestačila. Důvodem odmítnutí byly zřejmě pochybnosti senátorů o Gerlochově morální integritě, které vyjádřili hlavně zástupci lidovců, Starostů, TOP 09 a uskupení Senátor 21. Gerlocha nominoval prezident Miloš Zeman, který rozhodnutí horní komory parlamentu zatím nekomentoval. Zřejmě tak učiní ve čtvrtek na tiskové konferenci po skončení návštěvy Karlovarského kraje.

20.března 2019 v 15:09, příspěvek archivován: 20.března 2019 v 18:23

30. výročí pádu komunismu. O podpoře opět nerozhoduje nezpochybnitelná odbornost, ale kádrový profil a ideologická hlediska. Bolševici jsou zpět.

Zemanův mluvčí Jiří Ovčáček na svém osobním twitterovém účtu komentoval rozhodnutí senátorů slovy o novodobých bolševicích. Napsal mimo jiné, že 30 let po pádu komunismu o podpoře opět nerozhoduje „nezpochybnitelná odbornost, ale kádrový profil a ideologická hlediska. Bolševici jsou zpět“.

Velké obchody zůstanou o vybraných svátcích zavřené. Ústavní soud argumentuje ‚tisíciletí starou zásadou‘

Prezident Miloš Zeman tak bude muset navrhnout Senátu nového kandidáta. Nový ústavní soudce má nahradit Jana Musila, který koncem ledna Ústavní soud opustil ze zdravotních důvodů.

Zdeněk Papoušek (KDU-ČSL) poukázal na Gerlochův vstup do předlistopadové komunistické strany v období normalizace. Marek Hilšer z klubu Starostů upozornil na to, že Gerloch ve svém životopise neuvedl práce před rokem 1995 a to, že působil na vysokých školách, které produkovaly „turbostudenty z řad politiků a policistů“.

Mynář se zastal Gerlocha

Gerloch se hájil tím, že do skandálů těchto škol nebyl zapleten a že v životopise uvedl podle zvyklostí jen své publikace za uplynulých deset let. Hradní kancléř Vladimír Mynář senátorům doporučoval, aby přihlédli ke Gerlochově odbornosti, učinili Ústavní soud názorově různobarevný a aby u nich „zvítězily životní zkušenosti nad osobními animozitami“. Gerlochovi bylo vytýkáno, že vystupuje jako advokát prezidenta Zemana.

Soud zamítl Dukovu žalobu kvůli divadelní hře s Ježíšem znásilňujícím muslimku. Prý nenarušila jeho práva

Předseda hnutí Senátor 21 Václav Láska poznamenal, že Gerlocha obhajuje prezidentův kancléř, který pokládá za přijatelné scházet se se soudci a říkat jim, jak by měli rozhodovat. Naznačil, že volbou Gerlocha by senátoři možná rozhodli i o budoucím předsedovi Ústavního soudu, jehož jmenování je jen v pravomoci hlavy státu.

Mynář namítl, že jeho schůzky se soudci jejich rozhodování neovlivnily. Uvedl také, že Pavel Rychetský má zůstat v čele Ústavního soudu až do června 2023, zatímco Zemanův prezidentský mandát skončí o tři měsíce dříve. Rychetský nicméně naznačil, že Ústavní soud by mohl opustit dříve.

Třiašedesátiletý ústavní právník Gerloch je prorektorem Karlovy univerzity pro akademické kvalifikace. V letech 2006 až 2014 byl děkanem Právnické fakulty UK. Loni neúspěšně kandidoval do Senátu jako nezávislý v Praze 12. Tři desítky let působí v advokacii, jako advokát vystupoval i u Ústavního soudu ve zhruba dvou desítkách případů.

Aleš Gerloch

  • Vzdělání: právnická fakulta UK v Praze (1978), titul JUDr.; v 80. letech absolvoval studijní pobyt ve Švýcarsku; v roce 1981 se stal kandidátem věd, profesorem teorie, filozofie a sociologie práva je od roku 2001
  • Současná pozice: prorektor pro akademické kvalifikace UK (od roku 2014), profesor Právnické fakulty UK, advokát
  • Kariéra: od 90. let působí jako advokát; v letech 2006 až 2014 byl děkanem právnické fakulty UK, na fakultě nyní vede katedru teorie práva a právních učení (od roku 2001) a také katedru ústavního práva (od roku 2006); je místopředsedou Legislativní rady vlády ČR (od roku 2006)
  • Stranická příslušnost: nestraník, v minulosti byl členem KSČ
  • Ocenění: právník roku v oblasti veřejného práva (2006), stříbrná medaile Antonína Randy (2008)

Gerlochova kandidatura

  • Proti jmenování Gerlocha ústavním soudcem se vyslovili někteří senátoři. Prezident Miloš Zeman ale začátkem roku v televizi Barrandov uvedl, že ctí jeho odbornost a považuje ho za uznávanou právní autoritu. Na základě Gerlochových analýz Zeman v minulosti například argumentoval, že jeho předvolební výjezdy do krajů nejsou kampaní nebo že nemusí jmenovat ministrem zahraničí Miroslava Pocheho (ČSSD).
  • Nesouhlas s Gerlochem vyjádřili třeba lidovečtí senátoři, později se k nim připojili zástupci TOP 09. "Gerloch je ideální advokát, už jsme se mnohokrát přesvědčili, že obhájí prezidentovi prakticky cokoli. Pro výkon funkce ústavního soudce to však nepovažuji za nejlepší předpoklad, soudce musí mít smysl pro spravedlnost a prosazovat ji i proti tlaku politiků," řekl například senátor a místopředseda TOP 09 Tomáš Czernin.
  • Výrazně kriticky se o Gerlochovi vyjádřil právník a vysokoškolský pedagog Jiří Přibáň. "Jeho hlavní talent nikdy nespočíval v odbornosti, ale ve schopnosti kombinovat osobní ambice s neosobní loajalitou vůči všem, kdo jsou momentálně u moci. Mýlí se ti, kdo si myslí, že jde o kandidáta Miloše Zemana. Gerloch je kandidát každé moci a bude loajální ke komukoli, kdo mu zajistí ten či onen post," napsal Přibáň v Lidových novinách.
  • Někteří senátoři se vyjadřovali kriticky i ke Gerlochově někdejšímu členství v KSČ. "Zejména v období osmdesátých let jsem vystupoval jako reformní komunista, navrhoval jsem různé změny, nikdy jsem nebyl proti změnám systému. Zpětně bych nechtěl tvrdit, že jsem byl odpůrcem režimu nebo disidentem, ale v podstatě jsem souvisle vystupoval s návrhy na změny systému," řekl k tomuto tématu Gerloch na Aktuálně.cz.
  • V podpoře Gerlochovy kandidatury se minulý týden neshodly senátní výbory - zatímco ústavně-právní ji doporučil, výbor pro lidská práva odmítl.
  • Profesně se Gerloch zabývá teorií práva, právní filozofií a ústavním právem. Věnuje se řízením před Ústavním soudem a Evropským soudem pro lidská práva. Odborníky je Gerloch považován za schopného advokáta při podávání návrhů ÚS.
  • Kromě Univerzity Karlovy v minulosti vyučoval také na řadě dalších škol, mimo jiné na kontroverzní soukromé Vysoké škole Karlovy Vary, která byla zapojena do skandálu kolem plzeňské právnické fakulty. Gerloch k tomu řekl, že na škole působil jen dvě hodiny týdně.
  • Úspěšně například zastupoval skupinu senátorů ve věci slevy na dani pro pracující důchodce, když podle ÚS bylo její zrušení v rozporu se zásadou rovnosti. Uspěl i jeho návrh na zrušení ustanovení, které nespravedlivě zdaňovalo důchodce s vysokými příjmy. ÚS vyhověl také návrhu senátorů zastoupených Gerlochem na zrušení vyhlášky ministerstva spravedlnosti, která ukládala insolvenčním správcům povinnosti v rozporu s ústavou.
  • Gerloch publikoval více než 160 vědeckých a odborných prací. Jeho nejpopulárnější publikací je učebnice Teorie práva.
  • V loňských senátních volbách kandidoval jako nezávislý na Praze 12. Úspěšný však nakonec nebyl, skončil na čtvrtém místě. V kampani čelil kritice za výzvu svým studentům, aby mu pomohli se získáváním potřebné tisícovky podpisů na podporu kandidatury.
Autor:

VIDEO: Střílej po mně! Kameraman natočil téměř celý útok v centru Prahy

Premium Ve čtvrtek zemřelo rukou střelce Davida K. 14 obětí, 25 lidí je zraněných, z toho deset lidí těžce. Jedním z prvních na...

Máma ji dala do pasťáku, je na pervitinu a šlape. Elišku čekají Vánoce na ulici

Premium Noční Smíchov. Na zádech růžový batoh, v ruce svítící balónek, vánoční LED svíčky na baterky kolem krku. Vypadá na...

Test světlých lahvových ležáků: I dobré pivo zestárne v obchodě mnohem rychleji

Premium Ležáky z hypermarketů zklamaly. Jestli si chcete pochutnat, běžte do hospody. Sudová piva totiž dopadla před časem...