Sobota 22. února 2020svátek má Petr 1 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Gross na akciích vydělal víc než se myslelo, získal 90 milionů

Stanislav Gross | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Stanislav Gross | foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

PRAHA Expremiér a bývalý předseda ČSSD Stanislav Gross prodal svůj zhruba třetinový podíl ve společnosti Moravia Energo za 110 milionů korun.

Od Grosse akcie odkoupila v říjnu 2007 firma Arca Capital Bohemia. Gross přitom podíl v Moravia Energo koupil za necelých 20 milionů korun. Moravia Energo letos zkrachovala. Informaci přinesl Český rozhlas.

Souvislosti s Grossovým nákupem a prodejem akcií společnosti Moravia Energo loni prověřovala protikorupční policie. Případ ale odložila, protože nezjistila žádné skutečnosti, které by nasvědčovaly spáchání trestného činu. Společnost Moravia Energo patřila mezi nejvýznamnější tuzemské obchodníky s elektřinou.

Jedenatřicetiprocentní podíl v Moravia Energo koupil Gross na jaře 2007 od svého známého a někdejšího náměstka ministra průmyslu Roberta Sýkory. Nákup financovala slovenská pobočka české finanční a poradenské firmy Key Investments. Dluh u ní za Grosse údajně zaplatil podnikatel Richard Kučík, spoluzakladatel Moravia Energo, který na její účet složil 13,5 milionu korun.

Společnost Arca Capital Bohemia, která poté akcie od Grosse koupila, kontroluje slovenský finančník Pavol Krúpa. Podle dřívějších informací médií Gross za transakci dostal 80 milionů korun.

Gross před čtyřmi lety opustil premiérskou funkci kvůli tomu, že nedokázal věrohodně vysvětlit, kde vzal 1,2 milionu korun na pořízení bytu. Pražští žalobci také tuto kauzu odložili, což v prosinci minulého roku potvrdilo Nejvyšší státní zastupitelství.

Po aféře s bytem Gross opustil postupně funkce předsedů vlády i ČSSD, odešel z vysoké politiky a stal se advokátním koncipientem.

Premium

Ležela u nohou vraha, čekala smrt a modlila se. Přežila, ale trpí

Ekaterina Garbova - střelba ve Fakultní nemocnici v Ostravě Porubě | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Ekaterina Garbova přežila. Vrahovy výstřely ji naštěstí minuly. Odnesla si však zranění z toho, jak po ní lidé v panice...

Premium

Když je šampionka v­ sedmnácti vyhořelá. Ze závodů ji „vyhnaly“ děti?

Alina Zagitovová při listopadovém závodu v Japonsku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Aktuální olympijská vítězka i mistryně světa Alina Zagitovová oznámila v prosinci v pouhých 17 letech přerušení závodní...

Premium

Koho čeká láska a koho rozchod. Jaký bude rok 2020 ve vztazích?

S muži je to někdy náročné, ale díky nim je ten život o něco zajímavější. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Člověk je společenský tvor a je v životě spokojený podle toho, jak se mu daří ve vztazích s druhými lidmi. Potřebuje...