23. května 2013 16:00 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Grossovy domy a Srbovy miliony. Novotná není první, kdo nevysvětlil luxus

Stanislav Gross | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Stanislav Gross | foto:  František Vlček, Lidové noviny

PRAHA Ve veřejné správě pracovali na různých pozicích, jedno mají však společné: ocitli se v podezření, že si při práci pro stát nezákonně přišli na miliony. Server Lidovky.cz aktuálně upozornil na případ bývalé spolupracovnice stíhaného exhejtmana Davida Ratha Johany Novotné. V minulosti však problémy s vysvětlením svých investic měli i vysoký úředník Karel Srba nebo bývalý premiér Stanislav Gross (ČSSD).

15 milionů v Srbově autě

Karel Srba

Karel Srba

Bývalý generální sekretář ministerstva zahraničí Karel Srba během úřednické kariéry nakoupil nemovitosti v hodnotě přes 15 milionů korun. Jak tehdy do novin uvedla Srbova matka, peníze našla doma v krabici od bot po zesnulém otci. A když Srbu policie zatkla, našla dalších 15 milionů hotově v Srbově autě. Detektivové se domnívali, že částka pochází z pletich při veřejných zakázkách na rekonstrukce českých ambasád v zahraničí, nikdy však původ peněz neprokázali, a tak mu nakonec peníze vrátili. Bývalý úředník nakonec v roce 2002 putoval za mříže kvůli přípravě vraždy novinářky Sabiny Slonkové, jenže v roce 2010 soud vyhověl jeho žádosti o podmínečné propuštění. Miliony si tak v klidu užívá.

V Borku nad Labem, kde si staví sídlo Miroslav Křížek, rostou nové vily milionářů.

V Borku nad Labem, kde si staví sídlo Miroslav Křížek, rostou nové vily milionářů.

Hacienda šéfa CzechInvestu

Bývalý šéf státní agentury CzechInvest Miroslav Křížek si podle zjištění Lidových novin postavil haciendu na pozemku 3,5 tisíce metrů čtverečních. Za stavbu, u níž nechybí ani jezírko či grilovací dům, podle odhadů zaplatil 30 milionů korun. Úředník nedokázal věrohodně vysvětlit, kde na ni sehnal peníze. Ministr průmyslu a obchodu Martin Kuba ho odvolal kvůli vypsání netransparentní zakázky, která by privatizovala vyhledávání vhodných pozemků a budov pro investory. ČTĚTE VÍCE

Martin Kocourek.

Martin Kocourek.

Odklon a šáteček

Martin Kocourek (ODS) musel v listopadu 2011 opustit post ministra průmyslu a obchodu a vlastně i politickou kariéru. Za jeho pád mohlo 16 milionů korun, které se znenadání objevily na účtu jeho matky. Kocourek pak v dnes už legendární vystoupení tvrdil, že peníze pouze "odklonil", aby je uchránil před manželkou, s níž se rozváděl.  V kauze figurovala navíc společnost Key Investments, jejíž služby využívala řada pražských radnici. Vše kolem této firmy vyšetřuje policie, po dvou a půl letém vyšetřování ale zatím obvinila jen tři osoby.

ČTĚTE VÍCE

Luxusní statek manželů Grossových

Luxusní statek manželů Grossových

Grossovy křišťálově čisté byty, vila i statek

Tehdejší premiér s rodinou koupil v roce 1999 byt 4+1 na pražském Barrandově za 4,3 milionu korun. Když se ho v roce 2005 MF DNES ptala, kde na něj vzal, do vysvětlování se pořádně zamotal. Nejdříve tvrdil, že nákup zaplatil z úspor a z hypotéky, jenže novináři spočítali, že ani z platu premiéra by tolik nevydělal, a tak Gross vytáhl půjčku 1,2 milionu od strýce Františka Vika z Jihlavy.

Když se ukázalo, že Vik tolik peněz synovci nemohl půjčit, objevil se bývalý novinář Rostislav Rod a tvrdil, že Vikovi peníze půjčil, aby je mohl půjčit Grossovi. Většinu peněz prý získal prodejem směnky šéfovi neparlamentní strany Česká pravice Michalovi Simkaničovi, který však jediný důkaz o získání peněz Grosse na byt spálil. "Původ je tak křišťálově čistý, že prostě ani křišťál křišťálověji čistší být nemůže," hájil se Gross, nakonec však rezignoval na post premiéra a posléze i na šéfa ČSSD. Dnes je majitelem luxusního bytu za 12 milionů na Floridě, ve Slivenci postavil dům za 30 milionů, za 21 milionů koupil zrekonstruovaný statek na okraji Prokopského údolí. Nemovitosti koupil poté, co zázračně zbohatl na prodeji akcií.

Dům úředníka Ředitelství silnic a dálnic Václava Nestrašila.

Dům úředníka Ředitelství silnic a dálnic Václava Nestrašila.

Přikrytý byt šéfa mýtného

Úředník Václav Nestrašil hlídající systém kritizovaného elektronického mýtného si podle zjištění serveru Lidovky.cz postavil luxusní vilu za 15,5 milionu korun. O realitních transakcích, díky nimž si dům pořídil, však "zapomněl" informovat, jak mu přikazuje zákon o střetu zájmů. Ministr dopravy Zbyněk Stanjura (ODS) už potvrdil, že očekává věrohodné vysvětlení, jinak přijme ve věci personální opatření. Ředitelství silnic a dálnic navíc potvrdilo, že Nestrašil zatajením investice jednoznačně porušil zákon o střetu zájmů. Podle samotného Nestrašila je vše "přikrytý", neboť nejprve prodal tři nemovisti, aby si dům mohl postavit.  ČTĚTE VÍCE

Dům, v němž koupila byt Johana Novotná

Dům, v němž koupila byt Johana Novotná

Byt Rathovy bývalé úřednice za 12 milionů

Johana Novotná (ČSSD), bývalá vedoucí oddělení veřejných zakázek Středočeského kraje z dob vlády Davida Ratha, si za působení v kraji, rok po ukončení studia, koupila luxusní bydlení poblíž Riegrových sadů na pražském Žižkově za 11,9 milionu korun. Když se jí server Lidovky.cz zeptal, jak ho financovala, uvedla, že z vlastních zdrojů a úvěrem. Bližší informace však odmítá uvést. Sociální demokraté se kvůli tomu Novotné chtějí zbavit, ředitel nemocnice v Kolíně, kde nyní pracuje jako ekonomická náměstkyně, Petr Chudomel naopak tvrdí, že podezřelý nákup bytu nemá s její současnou prací nic společného. Úřednice slibuje, že původ peněz na byt doloží. 
ČTĚTE VÍCE

ogoOndřej Golis