Pátek 27. listopadu 2020svátek má Xenie -2 °C zataženo Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Guerillový boj aktivistů proti Řízkárně. Blokují stoly, šéfa restaurace viní z šizení

Protest aktivistů proti majiteli restaurace Řízkárna. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Protest aktivistů proti majiteli restaurace Řízkárna. | foto: policejnidenik.czReprofoto

PRAHA Bývá to dosti podivný výjev, který je k vidění v pražské Restauraci Řízkárna. Všechny stoly jsou obsazené, hosti ale jen usrkávají minerálku a majitel volá policii. Aktivisté proti podnikateli, jemuž vyčítají podvody a hrubé zacházení, bojují „všemi prostředky“.

Členové skupiny Mostecká solidární síť vedou půl roku boj proti pražské Restauraci Řízkárna. Tvrdí, že majitel podniku Vladimír Krulec zaměstnává lidi maximálně na pár měsíců, propustí je a nedá jim slíbenou výplatu. „Poškozených je tak kolem dvaceti,“ tvrdí člen skupiny Mostecká solidární síť, který si nepřál být jmenován. Tato iniciativa sdružující údajně podvedené zaměstnance bojuje podle svého mínění za jejich práva.

Majitel restaurace Vladimír Krulec se nařčení brání. „Přejeme všem bývalým zaměstnancům štěstí a klid v duši. Bohužel nemůžeme za to, že v naší Restauraci Řízkárna ‚nechtějí‘ nebo už nemají možnost pracovat,“ stojí ve vyjádření šéfa podniku. Podle něj může za negativní kampaň konkurence. Detailněji se k záležitosti ale nevyjádřil.

Iniciativa volí dosti kontroverzní metody „boje“. Pořádá například demonstrace, kdy skupina lidí obsadí všechna místa v restauraci, objedná si minerálku a znemožní návštěvu normálním zákazníkům. „Odhadem proběhlo už deset takových akcí,“ míní člen skupiny.

Na hraně zákona

Jednáním aktivistů se zabývala i policie. „V průběhu posledních tří měsíců jsme dostali několik oznámení o protiprávním jednání. Většinu z nich jsme kvalifikovali jako přestupky proti veřejnému pořádku a předali je k vyřízení příslušné městské části,“ sdělila policejní mluvčí Andrea Zoulová.

Během letošních oslav nového roku musela být dokonce Řízkárna evakuována. „V jednom případě neznámý pachatel vyhrožoval uložením výbušniny v restauraci,“ řekla Zoulová. „Policie to bude vyšetřovat pro podezření ze šíření poplašné zprávy,“ dodala.

Majitel podniku se hodlá bránit. „Celou kauzu řešíme s naším právním zástupcem a v případě narušení pořádku vždy přivoláme hlídku policie. Po jednotlivcích budeme požadovat proplacení vzniklé škody,“ tvrdí Krulec.

Letáky varující proti restauraci Řízkárna v okolí Prahy 5.

Letáky varující proti Restauraci Řízkárna v okolí Prahy 5.

Letáky varující proti restauraci Řízkárna v okolí Prahy 5.

Letáky varující proti Restauraci Řízkárna v okolí Prahy 5.

Aktivisté také po Praze a okolí vylepili letáky varující před počínáním podniku. „Je to tak na desítkách místech,“ odhaduje člen skupiny. Jestli ale mají k vylepování povolení, říct nechtěl. „K tomu bych se nevyjadřoval,“ komentoval spiklenecky.

Pochopení ale aktivisté nenalezli u firem, které reklamní plochy prodávají. Zakryli totiž zaplacenou reklamu. „Je tam prokazatelná škoda, protože jedna plocha v Praze stojí tři tisíce na měsíc,“ zlobí se manažer společnosti AD-Net Roman Popovič. „Řešíme to přelepení, ale nikdy se nám nepovedlo viníka potrestat. Zákony na to nejsou stavěné,“ tvrdí Popovič.

Letáky varující proti restauraci Řízkárna v okolí Prahy 5.

Letáky varující proti restauraci Řízkárna v okolí Prahy 5.

Mostecká solidární síť má prý k těmto netradičním akcím své důvody. „Myslím, že soudy a podobné instituce nejsou nakloněné jednomu človíčku, co přišel o mzdu,“ je přesvědčený aktivista.

Podle právníka Jana Karety zákonná obrana existuje. „Zaměstnanec má několik možností. Buď se domáhat náhrady žalobou, dlužné nároky uplatnit na úřadu práce či se obrátit se s podnětem na inspektorát práce,“ popisuje možnosti Kareta. Inspektorát práce sice výplatu poškozenému nevymůže, dokáže však razantně znepříjemnit nepoctivému majiteli podniku život.

Krulec i po půl roce, co akce skupiny začaly, u sebe chybu nevidí. „Jsme gastronomický subjekt a naše náplň práce je v oblasti poskytování služeb, což se snažíme dělat poctivě a co možná nejlépe. Co se týká konkurence, jejich útoky svědčí jen o skutečnosti, že jdeme správným směrem,“ tvrdí neoblomně.

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

Jiří Sagan, vedoucí lékař JIP z Kliniky infekčního lékařství FN Ostrava | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Yvetta Hlaváčová Tulip | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...

Většina pacientů s covid-19 má mírný průběh nemoci. Ale co to znamená?

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Při pravidelné aktualizaci počtu lidí nakažených covidem-19 ze všech stran slyšíme, že většina pacientů má mírný průběh...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!