130 let

Hadí lázně v Teplicích v roce 2016 | foto: Iveta Lhotská, MAFRA

Hadí lázně v Teplicích zůstanou kulturní památkou. Soud smetl stížnost developera, který je chtěl zbořit

Česko
  •   12:10
Chátrající budova Hadích lázní v teplické městské části Šanov zůstane kulturní památkou. Rozhodl o tom nejvyšší správní soud, který zamítl kasační stížnost společnosti Treinvest známého teplického developera Jaroslava Třešňáka. Proti rozhodnutí už neexistuje opravný prostředek.

„Hadí lázně stojí, hmotná podstata tohoto památkově chráněného objektu je stále zachována a skutečnost, že je objekt ve špatném stavebně-technickém stavu, neznamená, že by neměl být nadále předmětem památkové ochrany. Přistoupit na tuto logiku stěžovatele by ve své podstatě (dovedeno ad absurdum) znamenalo, že se již žádná zchátralá stavba jako kulturní památka neopraví,“ uvedli soudci nejvyššího správního soudu v odůvodnění, které je dostupné na úřední desce.

Z odborného posouzení objektu je podle senátu jasně patrné, že objekt Hadích lázní si i přes současný špatný stav a některé nevhodné zásahy v průběhu času podržel svou památkovou hodnotu a význam z hlediska kulturního dědictví České republiky.

„To je třeba respektovat a i když hodnota Hadích lázní nyní spočívá především v jejich exteriéru, nelze zcela pominout ani některé prvky interiéru, včetně konstrukcí (stropy, klenby, krovy) a vůbec celkovou dochovanou hmotu tohoto lázeňského domu,“ píše se dále v odůvodnění.

Vyjádření majitele firmy Treinvest Jaroslava Třešňáka se iDNES.cz pokouší sehnat.

Firma Treinvest podala kasační stížnost loni v září proti rozhodnutí Městského soudu v Praze, jenž v srpnu zamítl její žalobu proti rozhodnutí ministra kultury Lubomíra Zaorálka (ČSSD) a potvrdil nutnost památkové ochrany objektu.

Zaorálek totiž v prosinci 2019 změnil rozhodnutí svého předchůdce Antonína Staňka (ČSSD), který na konci července 2019, těsně předtím, než ve funkci skončil, památkovou ochranu Hadích lázní nečekaně zrušil

V médiích se krátce poté začalo spekulovat že se tím chtěl odvděčit prezidentu Miloši Zemanovi za to, že ho o něco dříve podržel ve funkci. Třešňák byl totiž jedním z nejštědřejších sponzorů Zemana v prezidentské kampani.

Budoucnost stále nejistá

Budova Hadích lázní byla postavena v roce 1796 na místě prohlubně s teplou vodou, která údajně přitahovala plazy a obojživelníky. Do nynější klasicistní podoby byla přestavěna v letech 1838 až 1839. Památkově chráněná je od roku 1958.

V roce 2006 ji koupil Třešňák, jehož firma Treinvest v ní chtěla obnovit lázeňský provoz a vybudovat tu léčebnu pro 200 dětí s pohybovými poruchami. Podnikatel však dlouhodobě narážel na odpor památkářů, kteří odmítli povolit rekonstrukci objektu způsobem, že ho majitel zboří a „o kus dál“ postaví jeho volnou kopii.

Co bude nyní s budovou dál, zůstává nejasné. Třešňák se ji před několika lety pokoušel prodat městu Teplice, cena 18 milionů korun se ale zastupitelům zdála příliš velká a odsouhlasili, že by ji koupili za 6,8 milionů – tedy za cenu dle tehdejšího znaleckého posudku.

„Nabídka ze strany města trvá. Já jsem s panem Třešňákem mluvil. On říkal, že si to musí ještě rozmyslet. Příběh možnosti prodeje městu není uzavřen,“ řekl pro ČTK primátor Teplic Hynek Hanza (ODS). „Budova je natolik vzácná, že se chceme domluvit na nějaké její budoucnosti, nechceme, aby spadla,“ dodal primátor.

1. února 2019

Autor: Pavel Přibyl
  • Vybrali jsme pro Vás