Sobota 7. prosince 2019svátek má Ambrož, Benjamin 6 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
14. prosince 2011 9:01 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Hájek a Halík jsou adventní čerti, míní Duka

Petr Hájek (vlevo) a Tomáš Halík (vpravo) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Petr Hájek (vlevo) a Tomáš Halík (vpravo) | foto: Lidovky.cz

PRAHA Pražský arcibiskup Dominik Duka přirovnal Klausova vicekancléře Petra Hájka a katolického kněze Tomáše Halíka k adventním čertům, kteří po sobě házejí shnilými jablky. Mezi oběma totiž nedávno vypukl spor o pravost Halíkova vysvěcení. Podle Duky by advent měl být časem smíření.

"Pokaždé v adventu vylezou čerti a odvádějí od toho hlavního tématu. To bychom neměli dělat. Máme se zaměřit na to, co ta doba má přinést, zbavit se rozbrojů. Lidé se naučili pořád po sobě střílet a už si zapomněli odpouštět a hledat to lepší, co je v tom druhém. Advent je v  tomhle docela dobrá škola," tlumočila Dukův názor pro MF DNES jeho nejbližší spolupracovnice řádová sestra Dominika.

ČTĚTE VÍCE:

Arcibiskup tak kárá oba aktéry aféry s "falešným" vysvěcením. Halík totiž Duku často kritizuje, ža jeho náklonnost k prezidentu Klausovi, Hájek zase přilévá olej do ohně zpochybňováním Halíkova kněžství.

"Nebudu po někom házet shnilými jablky, když to dělá on. Pak je těch shnilých jablek ještě víc. To je můj názor. Pan arcibiskup se spíš do toho nezapojuje, protože je to nedůstojné," dodala sestra.

Hájek stále pochybuje

Vedoucí kanceláře prezidenta zpochybnil Halíkovo kněžské svěcení v rozhovoru pro server ParlamentníListy.cz. Halík je totiž znám svou ostrou kritikou prezidenta Klause.

Halík obvinění odmítl a pražské arcibiskupství reagovalo zveřejněním dokumentu, který potvrdil, že Halík byl vysvěcen 21.října 1978 biskupem Hugem Aufderbeckem v kapli jeho rezidence v německém Erfurtu. Hájek ale zopakoval, že o Halíkově kněžském svěcení má pochybnosti i nadále.

ČTĚTE TAKÉ:

Kardinál Vlk se ke slovní přestřelce také vyjádřil. Na svém webu poznamenal, že ačkoliv Hájka většina lidí asi nebere příliš vážně, jeho slova o Halíkovi mohou být chápána jako "hrubé očernění knězovy pověsti".

Hájkův postoj kritizovala také řada osobností, které v otevřeném dopise vyzvali hradního vicekancléře k omluvě.

„Svrhni Satana a jiné zlé duchy“

Petr Hájek při diskuzi na Univerzitě J. A. Komenského na téma Média nám (ne)vládnou v roce 2010

V dalším rozhovoru pro Parlamentní listy Hájek opět zpochybnil Halíkovo vysvěcení. Navíc v souvislosti s ním mluví o "čemsi hrozivém".

„Matně jsem si při tom vzpomněl na zděšení, které zažil papež Lev XIII. v roce 1886. Přihlížel děkovné mši a nad hlavou celebranta spatřil cosi tak hrozivého, že musel rychle odejít. Pak sestavil modlitbu ke sv. archandělu Michaelu, která od té doby - až do II. vatikánského koncilu - byla povinnou součástí modliteb po mši svaté. Prosí v ní ´... ty pak, kníže vojska nebeského, svrhni Satana a jiné zlé duchy, kteří ke zkáze duší světem obcházejí, božskou mocí do propasti pekelné.´ Moc by mě zajímalo, zda by pan Halík byl ochoten tuto modlitbu dobrovolně zařadit po slavení eucharistie ve svém kostele.“

Lidovky.cz
Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Jana Rezková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

Premium

Vícenásobné matky nejsou divné. Jen se rozhodly mít víc dětí, než je běžné

velká rodina - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Průměrný počet narozených dětí na jednu matku v Česku sice vzrostl, pořád je však hluboko pod číslem dvě. My jsme našli...