Sobota 15. června 2024, svátek má Vít
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Jasně nedodržel slovo, kritizuje Staněk Hamáčka. Změna na postu ministra je nanejvýš potřebná, reagoval šéf ČSSD

Česko

  9:42aktualizováno  10:36
Praha - Předseda ČSSD a vicepremiér Jan Hamáček nedodržel slovo, když žádal ministra kultury Antonína Staňka (ČSSD) o podání demise. Staněk to v pátek večer uvedl na twitteru.

ilustrační snímek foto: ČTK

Má demise byla vážně míněná, racionální řešení blokovat nebudu, řekl Staněk po schůzce s Babišem

Zároveň napsal, že svou představu řešení situace kolem svého odvolání hodlá sdělit 12. července na schůzce s prezidentem Milošem Zemanem a s Hamáčkem v Lánech. Zeman Staňka odvolat odmítá, ČSSD kvůli tomu uvažuje o odchodu z vlády. Poslanec Petr Dolínek uvedl, že kvůli Staňkovu přístupu k záležitosti bude navrhovat, aby se ministr nemohl účastnit jednání poslaneckého klubu ČSSD.

„Poslední tweety pana Staňka jsou nejlepším důkazem toho, že změna na postu ministra kultury je nanejvýš potřebná,“ napsal v sobotu Hamáček v reakci na Staňkovy výroky na sociální síti.

Aktéři z ČSSD

Antonín Staněk.
Místopředseda vlády Jan Hamáček (ČSSD) přichází na schůzi vlády 3. června 2019...

„Grémium mi 9.5. vyjádřilo důvěru a pověřilo mě konkrétními úkoly k 31.5., aby mě pár dnů poté vyzval předseda k rezignaci. Jasné nedodržení slova,“ napsal Staněk, který o den dříve bez bližšího upřesnění mluvil v souvislosti se svým odchodem z vlády o zradě motivované strachem a slabostí.

Staněk stále bojuje. Zeman by dle Vojtěcha Filipa neměl jeho rezignaci přijmout

„Svalit teď odpovědnost na Staňka je výhodné, ale nefér. Moje představa řešení této krize a jejího odblokování bude předmětem schůzky s panem prezidentem 12.7. Věřím, že nějaké konstruktivní řešení najdeme,“ napsal ministr kultury. Příští pátek se v Lánech mají sejít Zeman, Hamáček a Staněk, prezident podle svého dřívějšího vyjádření chce předsedu ČSSD s ministrem usmířit.

05.července 2019 v 21:00, příspěvek archivován: 06.července 2019 v 09:42

Přesto jsem výzvu uposlechl a rezignaci v zápětí podal. Řada nepromyšlených kroků nás ale dovedla tam, kde jsme. Svalit teď odpovědnost na Staňka, je výhodné, ale nefér.

Hamáček ale ve čtvrtek na facebooku napsal, že setrvání Staňka ve vládě nepřipouští. Ministrem za ČSSD podle něj musí být někdo, s jehož nominací strana souhlasí. Ohledně pokračování vlády s hnutím ANO není velký optimista.

Facebookový příspěvek Jana Hamáčka, předsedy ČSSD.

Staňka v noci na sobotu ostře kritizoval Dolínek. „Honza Hamáček není bez chyb. Ale to, co si dovolí pan Staněk, který doufám již vystoupil z ČSSD, je neuvěřitelné. Pokud přijde v úterý na poslanecký klub, požádám o jeho vyloučení z našeho jednání. Porady má přece u pana Zemana,“ uvedl poslanec na twitteru.

Byl jsem odvolán, ale nejsem v demisi, hájil se ministr Staněk, přirovnal se ke Karlu IV.

Staňek v květnu podal demisi, kterou ale Zeman nepřijal. ČSSD následně požádala premiéra Andreje Babiše (ANO), aby poslal prezidentovi žádost o odvolání ministra, které podle ústavy musí hlava státu vyhovět. Zeman tak dosud neučinil a opakovaně se vyjádřil ve smyslu, že by si přál Staňkovo setrvání v kabinetu. ČSSD uvedla, že pokud nebude moct rozhodovat o svých zástupcích ve vládě, nemá její setrvání ve vládní koalici smysl. Ministři zahraničí a práce Tomáš Petříček a Jana Maláčová už uvedli, že jsou připraveni podat demisi. Konečné rozhodnutí by mělo přijmout předsednictvo ČSSD, podle Hamáčka by se mělo sejít pravděpodobně 15. července.

04.července 2019 v 21:05, příspěvek archivován: 06.července 2019 v 09:39

Tady nejde o spor s prezidentem nebo premiérem. Jde o úctu ke smlouvám a hlavně o úctu k Ústavě. Já jsem na ní dal svůj slib a chci věřit, že je to pořád nejvyšší zákon udržující naší demokracii

Autor: