26. června 2019 21:31 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Byl jsem odvolán, ale nejsem v demisi, hájil se ministr Staněk, přirovnal se ke Karlu IV.

Ministr kultury Antonín Staněk. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ministr kultury Antonín Staněk. | foto:  Michal Šula, MAFRA

PRAHA Prezident Miloš Zeman měl podle ministra kultury Antonína Staňka (ČSSD) právo jeho rezignaci odmítnout. Staněk to uvedl za nesouhlasu opozice v rámci své půlhodinové obhajoby ve Sněmovně. Odmítl, že by byl ministrem kultury v demisi, byť byl podle svých slov řádně odvolán. Připustil, že udělal spousty chyb, ale také mnoho prospěšného.

„Po celé České republice je spousta měst a obcí, které znají jméno Staněk právě pro to, že jsme tam pomohli s památkami,“ uvedl mimo jiné ministr. „Ano, toto mi bude vytýkáno. Jako by Karel IV. řekl – vy mi vytýkáte mou starost o mé Čechy.“

Ke své současné pozici Staněk řekl, že se rozhodl rezignovat kvůli tomu, že neměl podporu ČSSD. „Jistě připustíte, že prezident republiky může rozhodnout, jak rozhodne. Pan prezident nepřijal moji demisi, na to má právo. Nicméně teď jsem odvolán řádným způsobem a je věcí orgánů, které to musí rozhodnout, aby rozhodly. Nicméně bych vás chtěl upozornit, že zcela rozhodně nejsem ministr kultury v demisi, byť se o to mnohá média snaží to takto interpretovat,“ dodal Staněk.

Staňkovo působení na ministerstvu kritizoval poslanec ODS Martin Baxa (ODS), označil ho za nominanta „čtvrté vládní strany, strany Hradu“. Staněk charakterizoval Baxův projev jako „smršť hrůz a katastrof“. Ohradil se proti výrokům o „velikonočních popravách“, jak poslanec ODS mluvil o odvolání ředitelů Národní galerie Jiřího Fajta a Muzea umění Olomouc Michala Soukupa. Ministr odvolání obou oznámil těsně před velikonočními svátky, stalo se to terčem kritiky politiků i umělecké obce, která vyústila v požadavek Staňkova odchodu z funkce.

Předseda poslanců ODS Zbyněk Stanjura posléze řekl Staňkovi, že to bylo nejlepší vystoupení ministra na rozdíl od mdlých trapných a drzých projevů členů vlády za ANO. Poukázal ale na to, že se ministr během projevu neměl obracet na poslance ODS, ale na poslance své strany, která ho chce z vlády odvolat, a na premiéra, který návrh na jeho odvolání podal.

ČTK

Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete
Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete

Chcete někomu udělat radost pohledem, který domalujete a vybarvíte s dětmi? Připravili jsme celou sérii, kterou si zdarma stáhnete. Využít ji mohou i účastníci našeho Letního kolotoče.