Neděle 12. května 2024, svátek má Pankrác
130 let

Lidovky.cz

Někteří hejtmani požádají o vyhlášení nouzového stavu. Vláda jim podle Hamáčka zřejmě vyhoví

Česko

  10:15aktualizováno  14:53
Hejtmani budou žádat vládu o vyhlášení nouzového stavu, řekl moravskoslezský hejtman Ivo Vondrák (ANO). Je to podle něj jejich povinností. Před tím vicepremiér Jan Hamáček prohlásil, že pokud o to hejtmani požádají, vláda jim pravděpodobně vyhoví. Sněmovna ve čtvrtek neschválila žádost vlády o prodloužení nouzového stavu, který tak skončí se 14. únorem.

Předseda ČSSD po schůzi o prodloužení nouzového stavu. foto:  Petr Topič, MAFRA

Nouzový stav skončí v neděli 14. února, další prodloužení sněmovna neschválila

„Pokud by hejtmani požádali podle krizového zákona o nové vyhlášení nouzového stavu, tak by jim vláda pravděpodobně vyhověla,“ uvedl Hamáček. Vláda podle zákona musí o vyhlášení nouzového stavu neprodleně informovat sněmovnu, která může vyhlášení zrušit. „To je samozřejmě právo sněmovny, nicméně chtěl bych slyšet vysvětlení od opozice, jak ruší nouzový stav vyhlášený na základě jejích vlastních hejtmanů,“ doplnil.

„Dikce zákona je jasná, pokud nebezpečí je většího než menšího rozsahu, tak naší povinností je požádat vládu o vyhlášení nouzového stavu,“ řekl Vondrák.

Pokud bude premiér jednat s hejtmany o nouzovém stavu jako s opozicí, dohoda nebude, myslí si Grolich

Podle něj očkování a další věci běží, takže kraj v daný okamžik v podstatě nemá co řešit. „My nemůžeme rozhodovat o uzavírání obchodů a služeb, to není v kompetenci kraje ani ve stavu nebezpečí. Dokud věci budou fungovat, tak není požadavek na vyhlášení stavu nebezpečí, protože z hlediska dikce zákona ten stav nebezpečí nemá splněny podmínky, a to tu, že se jedná pouze o lokální nebezpečí,“ řekl hejtman.

Protiepidemická opatření by musela vyhlašovat krajská hygienická stanice. „To je naprosto stejná situace, jako byla v okamžiku, kdy tady byl problém s OKD,“ připomněl Vondrák situaci z loňska, kdy v dolech OKD na Karvinsku bylo největší ohnisko koronaviru v Česku. Kraj měl podle hejtmana problémy prosadit tam například plošné testování.

Také hejtman Zlínského kraje Radim Holiš (ANO) bude jedním z hejtmanů, kteří budou odpoledne žádat vládu o vyhlášení nouzového stavu. Holiš to  sdělil před polednem v SMS. Vyhlášení nouzového stavu budou zřejmě požadovat i hejtman Pardubického kraje Martin Netolický (3PK/ČSSD) a  ústecký hejtman Jan Schiller (ANO). 

Kuba: Kraje nemohou nařizovat protiepidemická opatření, hejtmani na nouzovém stavu netrvají

Někteří další hejtmani za opoziční strany jsou připraveni vyhlásit po nedělním skončení nouzového stavu ve svých krajích stav nebezpečí. Praha a Středočeský kraj jsou připraveny na případné vyhlášení stavu nebezpečí poté, až ministerstvo zdravotnictví oznámí své další kroky. O vyhlášení stavu nouze nebudou oba kraje nyní žádat. Pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti) a středočeská hejtmanka Petra Pecková (STAN) ho na společné tiskové konferenci označili za bianco šek vládě.

Podle jihočeského hejtmana Martina Kuby (ODS) nemohou kraje nařizovat protiepidemická opatření. Proto chce vědět, jak bude vláda dál postupovat v boji s pandemií po konci nouzového stavu. Podle něj by kabinet měl vysvětlit, jak bude fungovat zákon o ochraně veřejného zdraví. 

„Myslím si, že hejtmani bezpodmínečně netrvají na nouzovém stavu. Potřebujeme, aby byla nastavena správná opatření, která budou fungovat a lidé je budou dodržovat,“ uvedl Kuba, jenž je zároveň předsedou rady asociace krajů.

Opětovné vyhlášení nouzového stavu označili v posledních dnech ústavní právníci oslovení ČTK za obcházení ústavy. Další postup bude vláda probírat od 12:00, jednat bude i s Asociací krajů. „Počítáme, že vláda bude dnes dlouhá. Jsme připraveni pracovat přes víkend. Je to jedna z variant,“ uvedla ministraně financí Alena Schillerová k možnosti, že by vláda o případném dalším nouzovém stavu mohla rozhodovat například v neděli. 

Kabinet může některá opatření proti šíření koronaviru převést pod režim zákona o ochraně veřejného zdraví. Někteří hejtmani už oznámili, že chtějí ve svých regionech vyhlásit stav nebezpečí, který umožňuje například regulovat pohyb obyvatel nebo nařizovat pracovní povinnost. Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) ve čtvrtek varoval, že zrušení nouzového stavu může do 14 dnů způsobit přetížení nemocnic, protože na celostátní úrovni nebude možné vyhlásit nejdůležitější opatření proti epidemii.

Autoři: ,

Jak předejít syndromu náhlého úmrtí kojence?
Jak předejít syndromu náhlého úmrtí kojence?

Syndrom náhlého úmrtí kojence (SIDS – sudden infant death syndrome) je doslova noční můrou všech rodičů. V současné době lze tomuto zbytečnému...