11. července 2017 7:43 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Hasiči měli v Olomouckém kraji kvůli silným bouřkám 117 výjezdů, voda již opadla

Ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto. | foto: Martin Veselý, MAFRA

OLOMOUC Situace v oblastech Prostějovska, které v pondělí večer zasáhly silné bouřky, se v noci uklidnila a voda postupně opadla. Hasiči od pondělního podvečera na Prostějovsku a Olomoucku kvůli bouřkám zasahovali u 117 událostí, hlavně čerpali vodu ze sklepů či odklízeli spadlé stromy, řekla v úterý mluvčí hasičů Vladimíra Hacsiková.

Bouřky doprovázené silným větrem, přívaly vody a místy i krupobitím v zasáhly hlavně Prostějovsko. „Od pondělních 23:00 do dnešního rána se situace na Prostějovsku postupně stabilizovala. Voda ze sklepů začala opadat nebo ji hasiči odčerpali. Do půlnoci se podařilo vyřešit veškeré události, které nám byly v průběhu podvečera oznámeny na naše operační středisko,“ uvedla Hacsiková.

Ve Smržicích na Prostějovsku, kterými se po vydatném dešti prohnal proud vody, hasiči nechali preventivně stovku pytlů s pískem pro případ, že by voda opět začala stoupat. „Pytle by se použily jako hráze u rodinných domů. Voda však postupně odtékala přirozenou cestou, kanály a příkopy u silnice. Na místě přesto zůstaly ještě čtyři jednotky hasičů, které podle potřeby občanů prováděly čerpání sklepů a kotelen,“ uvedla Hacsiková.

Také v okolí Krasického rybníka na kraji Prostějova se situace podle Hacsikové už stabilizovala a voda začala odtékat korytem potoka a rybniční výpustí, takže nehrozí vylití vody.

117 zásahů během pěti hodin

K prvním událostem, které měla na svědomí bouřka, hasiči na Prostějovsku vyjížděli v pondělí zhruba v 18:30. „Za následujících pět hodin hasiči řešili 117 událostí, v terénu byly nasazeny dvě profesionální jednotky a 18 jednotek sborů dobrovolných hasičů z Prostějovska a Olomoucka. Tento počet událostí řeší hasiči v Olomouckém kraji běžně za týden,“ uvedla Hacsiková.

V Prostějově v pondělí večer přívaly vody zasáhly několik ulic, kde hasiči čerpali vodu ze sklepů. V kempu v nedalekých Mostkovicích při bouřce spadl strom mezi stany. „Nikdo nebyl naštěstí zraněn,“ podotkla mluvčí. V Mostkovicích kroupy rozbily střechu domu ve výšce sedmi metrů, kterou hasiči s pomocí výškové techniky na dvou místech provizorně opravili.

Hasiči na Prostějovsku zasahovali také například v Čechovicích a Vrbátkách, kde voda zatopila sklepy. „Na dalších místech na Prostějovsku hasiči odstraňovali popadané stromy a větve na komunikacích,“ řekla Hacsiková.

Bouřka se v pondělí večer z Prostějovska přesunula na Olomoucko. „Hasiči odstraňovali spadlé stromy a větve v Příkazích a v Doloplazech ve směru na Kocourovec. Nemuseli řešit žádné čerpání vody,“ dodala Hacsiková. Na Šumpersku, Jesenicku a Přerovsku hasiči neměli kvůli bouřce žádné výjezdy.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz