Pondělí 17. ledna 2022, svátek má Drahoslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Exministr Havlíček se vrací na ministerstvo průmyslu, bude náměstkem pro legislativu

Česko

  17:30aktualizováno  19:55
Praha - Bývalý ministr průmyslu a obchodu ve vládě Bohuslava Sobotky Jiří Havlíček (oba ČSSD) se vrátil na pozici náměstka ministra průmyslu a obchodu, kde před jmenováním ministrem v letech 2014 až 2017 působil. Vede sekci legislativní a provozní. Na pozici náměstka sekce technologií 4.0 nastoupil dosavadní předseda Technologické agentury ČR Petr Očko. ČTK to v pondělí řekla mluvčí ministerstva průmyslu Štěpánka Filipová.

Bývalý ministr průmyslu a obchodu Jiří Havlíček. foto: Michal ŠulaMAFRA

Kvůli zrušení místa byl na přelomu roku Havlíček z funkce náměstka odvolán. Na ministerstvu průmyslu a obchodu byla zrušena správní sekce a vytvořena nová sekce legislativní a provozní. Očko byl jmenován v pondělí, Havlíček v pátek. Další změny dle své mluvčí ministerstvo neplánuje.

Havlíček krátce před loňskými volbami podepsal memorandum o těžbě lithia u Cínovce s australskou společností European Metals Holdings. Dokument se stal terčem kritiky zejména od hnutí ANO a komunistů. Letos v březnu Česko memorandum vypovědělo, premiér Andrej Babiš (ANO) ho několikrát označil za nesmyslné a neplatné. Možnost těžby lithia v Česku se stala jedním z rozhodujících témat před loňskými parlamentními volbami.

„Já bych si ho tam nevzal, je to rozhodnutí paní ministryně,“ sdělil v pondělí Babiš serveru E15. Podle něj nebylo Havlíčkovo jmenování podmínkou ČSSD při koaličním vyjednávání.

Na ministerstvu průmyslu skončila na přelomu roku většina náměstků, dále pokračovali pouze náměstek pro sekci zahraničního obchodu Vladimír Bärtl a státní tajemník Robert Szurman.

Bývalý ministr průmyslu a obchodu Tomáš Hüner (za ANO), kterého minulý týden ve funkci nahradila podnikatelka a prezidentka Svazu obchodu a cestovního ruchu Marta Nováková, pak v únoru jmenoval do funkcí tři nové náměstky - Eduarda Muřického, Mariána Piechu a Ondřeje Malého. Muřický má na starosti sekci průmyslu, podnikání a stavebnictví. Piecha stanul v čele sekce fondů EU a digitální ekonomiky. Malý je náměstkem člena vlády. Muřický a Piecha prošli výběrovým řízením, které ministerstvo na začátku roku vyhlásilo na celkem pět pozic náměstků.

Očko by měl podle MPO koordinovat podporu investic, nových technologií, připravovat a realizovat inovační strategie. Oba náměstci podle ministerstva zvítězili ve výběrových řízeních.

Autor:

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nečekaný příbuzenský vztah. Vévodkyně Kate a Meghan pojí krev Přemyslovců

Premium Učebnice mluví jasně. Přemyslovci vymřeli po meči v roce 1306, kdy byl mladičký král Václav III. zákeřně zavražděn...

Češi investují do kryptoměn ve velkém. Stát řeší, jak je přinutit přiznat zisky

Premium Ještě nedávno byly virtuální měny jako bitcoin investicí především pro lidi, kteří chtěli experimentovat a nebáli se...

Mohlo by vás zajímat