Kvůli zrušení místa byl na přelomu roku Havlíček z funkce náměstka odvolán. Na ministerstvu průmyslu a obchodu byla zrušena správní sekce a vytvořena nová sekce legislativní a provozní. Očko byl jmenován v pondělí, Havlíček v pátek. Další změny dle své mluvčí ministerstvo neplánuje.
Havlíček krátce před loňskými volbami podepsal memorandum o těžbě lithia u Cínovce s australskou společností European Metals Holdings. Dokument se stal terčem kritiky zejména od hnutí ANO a komunistů. Letos v březnu Česko memorandum vypovědělo, premiér Andrej Babiš (ANO) ho několikrát označil za nesmyslné a neplatné. Možnost těžby lithia v Česku se stala jedním z rozhodujících témat před loňskými parlamentními volbami.
„Já bych si ho tam nevzal, je to rozhodnutí paní ministryně,“ sdělil v pondělí Babiš serveru E15. Podle něj nebylo Havlíčkovo jmenování podmínkou ČSSD při koaličním vyjednávání.
Na ministerstvu průmyslu skončila na přelomu roku většina náměstků, dále pokračovali pouze náměstek pro sekci zahraničního obchodu Vladimír Bärtl a státní tajemník Robert Szurman.
Bývalý ministr průmyslu a obchodu Tomáš Hüner (za ANO), kterého minulý týden ve funkci nahradila podnikatelka a prezidentka Svazu obchodu a cestovního ruchu Marta Nováková, pak v únoru jmenoval do funkcí tři nové náměstky - Eduarda Muřického, Mariána Piechu a Ondřeje Malého. Muřický má na starosti sekci průmyslu, podnikání a stavebnictví. Piecha stanul v čele sekce fondů EU a digitální ekonomiky. Malý je náměstkem člena vlády. Muřický a Piecha prošli výběrovým řízením, které ministerstvo na začátku roku vyhlásilo na celkem pět pozic náměstků.
Očko by měl podle MPO koordinovat podporu investic, nových technologií, připravovat a realizovat inovační strategie. Oba náměstci podle ministerstva zvítězili ve výběrových řízeních.