Pondělí 28. listopadu 2022, svátek má René
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Havlovo náměstí v Hradci nebude, zastupitelé to odmítli

Česko

  21:21
HRADEC KRÁLOVÉ - Náměstí Svobody v centru Hradce Králové se nepřejmenuje na Havlovo náměstí. Návrh radních na přejmenování nezískal dostatečnou podporu hradeckých zastupitelů. Proti byli komunisté, zelení a sociální demokraté i část ODS.

Náměstí Svobody v Hradci Králové foto: ČTK

Myšlenka pojmenovat náměstí po Havlovi se zrodila krátce po jeho úmrtí, někteří zastupitelé ji však nepodpořili. "Lepší by bylo pojmenovat něco jiného, není důvod spěchat. Navrhuji s kolegyní Lenkou Jaklovou, aby se po Havlovi pojmenoval vysokoškolský kampus Univerzity Hradec Králové či Univerzity Karlovy, který se nyní začne stavět u nemocnice," řekl ČTK zastupitel Adam Záruba (Změna pro Hradec).

"Jsme svědky jednoho z posledních absurdních dramat Václava Havla," reagoval na chybějící jeden hlas Martin Dvořák (Volba pro město). 

"V zastupitelstvu zřejmě končím. Jednak bych měl příští čtyři roky strávit v zahraničí, ale po dnešním hlasování už nemám sílu pokračovat. Je to ostuda, která se neměla stát a mám pocit, že tam pro mě není místo," řekl serveru iDnes.cz bývalý primátor.

Náměstí Svobody v centru Hradce Králové lemují budovy univerzity a je místem kulturních akcí, například na konci července se na něm koná vernisáž děl z tradičního sochařského sympozia. Před rokem 1989 na náměstí stála socha komunistického vůdce Vladimíra Iljiče Lenina.

ČTĚTE TAKÉ:

Jméno Václava Havla, který zemřel vloni 18. prosince, od ledna nese základní škola v Poděbradech. Vláda souhlasila s návrhem, aby Havlovo jméno neslo pražské letiště. Jeho název by se měl změnit k 76. výročí narození prezidenta, tedy k letošnímu 5. říjnu. Havlovo jméno už nese ulice v polském Gdaňsku.

Autor:

Vyhrajte jednu ze 3 stavebnic LEGO DUPLO Divoká zvířata světa v hodnotě 3 299 Kč
Vyhrajte jednu ze 3 stavebnic LEGO DUPLO Divoká zvířata světa v hodnotě 3 299 Kč

Připravili jsme si pro vás 3 krásné obří stavebnice LEGO DUPLO Divoká zvířata světa. Ty přenesou vaše nejmenší na cestu kolem světa, na které...