Pátek 27. ledna 2023, svátek má Ingrid
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Planetka dostala jméno z Havlovy hry - Ferdinandvaněk

Věda

  7:00
ČESKÉ BUDĚJOVICE - Vesmírem putuje planetka se jménem Ferdinandvaněk, kterou objevil tým z hvězdárny na Kleti u Českých Budějovic. Původně se asteroid měl jmenovat Václav Havel, ale Mezinárodní astronomická unie (IAU) nepovoluje pojmenovat planetky po politicích dříve než 100 let po jejich smrti.
Vesmír (ilustrační foto)

Vesmír (ilustrační foto) foto: Shutterstock

Tým z observatoře na Kleti se proto rozhodnul planetku nazvat podle nejpopulárnější postavy z Havlovy známé hry Audience, řekla ředitelka hvězdárny Jana Tichá.

"Pro planetky z Kleti se snažíme vybírat jména česká, zároveň však taková, jaká osloví naše kolegy i další lidi v zahraničí. Dalo by se říci, že jako čeští astronomové máme velkou výhodu, že náš světově uznávaný prezident Havel byl zároveň proslulým dramatikem," uvedla.

ČTĚTE TAKÉ:

Asteroid astronomové z Kleti objevili v říjnu 2004. IAU jeho pojmenování schválila 6. dubna 2012. Planetka je prý asi milionkrát slabší než hvězdy viditelné pouhým okem. Nyní Ferdinandvaněk putuje souhvězdím Berana, dodala Tichá.

Připomněla, že objevitelé planetky se při pojmenování nechali inspirovat vzpomínkami na minulost. "Za bývalého režimu se v tehdejším Rudém právu ve společenských rubrikách objevovala zpráva, že přátelé gratulují k narozeninám Ferdinandu Vaňkovi a mysleli tím samozřejmě Václava Havla," řekla Tichá.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

Hvězdárna Kleť se nachází jižně pod vrcholem Kleti, nejvyšší hory Blanského lesa, která je zhruba 30 kilometrů jihozápadně od Českých Budějovic. Tamní astronomové například loni v létě pojmenovali jimi objevenou planetku po astronautovi s českými kořeny Andrewovi Feustelovi.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat