Čtvrtek 13. května 2021svátek má Servác 13 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Heger pokračuje v tajnostech. Zveřejnil jen průměrné odměny

Leoš Heger. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Leoš Heger. | foto: Ondřej Němec, Lidové noviny

PRAHA Státními penězi na odměnách neplýtváme, tvrdí ministerstvo zdravotnictví vedené Leošem Hegerem (TOP 09). Místo toho, aby předložilo jasný důkaz, však opět - stejně jako loni - zaslalo pouze údaje o průměrných platech a odměnách náměstků namísto konkrétních sum.

Žádost se odmítá, zněla prvotní odpověď Hegerova rezortu na dopis, ve kterém Lidovky.cz žádaly o sdělení výše platů a odměn jeho náměstků. Po opakovaném urgováním se nakonec ministerstvo rozhodlo částky odtajnit. Avšak jen částečně.

"Výše platů i odměn jsou tam uvedené," tvrdil Heger do telefonu jen pár minut před tím, než Lidovky.cz žádaný dokument obdržely. Byla to sice pravda, jenže místo konkrétních sum u konkrétních jmen obsahoval výpis pouze průměrné vyplacené částky. A to nejen v roce minulém, ale i předminulém. Zřejmě proto, že ze srovnání vychází pozitivní zpráva - v rezortu se loni šetřilo.

NEPŘEHLÉDNĚTE:

PozicePrůměrný hrubý měsíční plat bez odměnPrůměrná měsíční odměnaPrůměrný hrubý měsíční plat (vč. odměn, přesčasů apod.)
Náměstci81 47416 00097 474
Vrchní ředitelé68 850 9 72278 572

Z údajů vyplývá, že náměstci loni měsíčně inkasovali v průměru o tisíc korun méně na bonusech než v roce předešlém - 16 tisíc korun. Jejich roční odměny se tak mohly pohybovat kolem 200 tisíc korun, což ale stačí na to, aby se ministerstvo zdravotnictví zařadilo mezi rezorty s nejvyššími odměnami. Žebříček TOP 13 nejvyšších odměn si prohlédněte ZDE

Hegerův aparát však ujistil, že státními penězi rozhodně neplýtvá. "Případné spekulace o 'rozhazování' státních prostředků je třeba označit za liché, neboť prostředky na platy (tj. včetně případných odměn) jsou stanoveny ze strany ministerstva financí," uvedla mluvčí rezortu Viktorie Plívová. Dodala, že zdravotnictví ani veškeré tyto prostředky v minulém roce nevyčerpalo.

Kvůli tajnostem se však veřejnost nemůže dozvědět, zda nějakou štědrou odměnu nedostal na odchodu třeba Hegerův exnáměstek a hlavní hygienik Michael Vít, který úřad opustil s ostudou. Je obžalovaný ze zmanipulování zakázky na poradenství.

Heger na třetí nechvalné pozici

Konkrétní Heger nechtěl být ani v případě platů svých náměstků. Uvedl opět pouze průměrnou měsíční sumu - 81 474 korun (o tři tisíce méně než v roce 2011). Na kolik si přišli konkrétní náměstci nepřiznal.

"Nelze zpochybnit, a ani se o to ministerstvo nikterak nepokouší, že na jedné straně stojí veřejný zájem na sdělení požadovaných údajů, nicméně současně je nutné plně respektovat právo na ochranu soukromého života zaměstnanců," reagovala mluvčí na žádost o konkrétní sumy a jména.

Rezortu zdravotnictví kvůli tomuto postoji patří třetí příčka na žebříčku nejméně transparentních ministerstev z hlediska uveřejňování platů a odměn vysoce postavených úředníků. Hůře dopadlo už jen ministerstvo průmyslu a obchodu vedené Martinem Kubou (ODS) a Úřad vlády. Tyto dvě instituce neposkytly serveru Lidovky.cz údaje vůbec žádné.

Na téma ministerských odměn jsme již vydali:

Lékařské špičky v kauze obřích pojistných podvodů. Hrozí jim až 10 let

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Uznávaní doktoři „léčili“ neexistující zranění. V kauze tří stovek pojistných podvodů za 50 milionů korun je obžalováno...

Procházku vypnu, slibuje Rakić. Uznávaný sudí analyzuje: Dokázal by to, ale...

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Z Jiřího Procházky se mezi konkurenty polotěžké váhy UFC (93 kg) stává žádané zboží. O novou dvojku divize si hlasitě...

Nejproočkovanější země světa zavádí tvrdá opatření. Covid mají i očkovaní

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na Seychelách vyskočil součet všech případů za více než rok pandemie v posledních třech dnech o třináctinu. Problém je...