Čtvrtek 16. května 2024, svátek má Přemysl
130 let

Lidovky.cz

Hejtman urazil vedení parku

Česko

  8:33
VIMPERK - Ostrý spor se rozhořel mezi jihočeským hejtmanem Janem Zahradníkem a vedením Národního parku Šumava (NPŠ). Hejtman totiž tvrdí,že správa šumavského národního parku může svou liknavostí při odklízení škod způsobit kůrovcovou kalamitu.

Podnik Lesy ČR hlásí největší kalamitu ve své historii. foto: Jan SokolČTK

V dopise ministerstvu životního prostředí si Zahradník mimo jiné postěžoval, že někteří pracovníci ministerstva i parku zřejmě považují větrnou smršť jen za běžnou klimatickou poruchu, která nevyvolává v šumavských lesích potřebu žádného mimořádného postupu. Takové tvrzení vedení NPŠ ale striktně odmítá. Na Šumavě se totiž údajně postupuje při likvidaci kalamity třikrát rychleji než v jinde.

„Ve světle těchto faktů vyjádření hejtmana Zahradníka uráží a znevažuje práci všech, kteří na odstranění následků větrné smršti pracují,“ uvedl ředitel NPŠ Alois Pavlíčko. Kritiku práce lesníků a ochranářů na Šumavě údajně považuje za ryze účelovou a sloužící zřejmě jiným cílům než snaze chránit lesy před kůrovcem.

Pokud by totiž hejtman podle Pavlíčka měl skutečnou obavu o osud jihočeských lesů, měl by spíše volat po zrychlení prací v hospodářských porostech, a nikoliv v národním parku.

„K včerejšímu dni je na Šumavě zpracováno 11 % objemu polomů. To je minimálně třikrát rychlejší postup než v celém Jihočeském kraji,“ tvrdí Pavlíčko. Dřevo se podle něj ze zákona neodváží pouze z prvních, nejchráněnějších zón, které ale tvoří jen 15 % rozlohy NPŠ.

Pavlíčkova slova potvrzuje i vedení Lesů ČR, které spravují přes polovinu lesních porostů v Česku. Ve státních lesích totiž likvidace kalamity dosud postupovala mnohem pomaleji než na Šumavě, aniž si na to kdokoliv z jihočeských politiků stěžoval. „Minulý týden byla v našich porostech zpracována 2 až 3 % polomů,“ potvrdil LN mluvčí Lesů ČR Tomáš Vyšohlíd.

Hejtman ale svou původní kritiku hájí tím, že chtěl údajně jen vyjádřit obavu nad snahou nechat ležet polámané dřevo k zetlení i ve druhých zónách Šumavy. Větrná smršť v noci z 18. na 19. ledna zlámala nebo vyvrátila na Šumavě přes 600 000 metrů krychlových dřeva.

Na rozdíl od Lesů ČR, které kvůli problémům s výběrovými řízeními na zpracovatelské firmy začaly s likvidací kalamity až zhruba po měsíci, v šumavském parku se začalo dřevo z polomů likvidovat prakticky okamžitě. Mezi šumavskými starosty se přesto spekuluje o připravovaném odvolání Aloise Pavlíčka z funkce ředitele NPŠ.

E-maily s těmito spekulacemi rozesílá podle informací LN po Šumavě i bývalý ministr životního prostředí z let 1992 až 1996 František Benda, který dnes bydlí v Horské Kvildě. „Vůbec se k tomu nechci vyjadřovat,“ řekl včera LN současný ministr Martin Bursík. Svou vizi budoucnosti Národního parku Šumava údajně představí v úterý.
Autor: