• Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Podnik Lesy ČR hlásí největší kalamitu ve své historii. | foto: Jan Sokol, ČTK

Hejtman urazil vedení parku

Česko
  •   8:33
VIMPERK - Ostrý spor se rozhořel mezi jihočeským hejtmanem Janem Zahradníkem a vedením Národního parku Šumava (NPŠ). Hejtman totiž tvrdí,že správa šumavského národního parku může svou liknavostí při odklízení škod způsobit kůrovcovou kalamitu.
V dopise ministerstvu životního prostředí si Zahradník mimo jiné postěžoval, že někteří pracovníci ministerstva i parku zřejmě považují větrnou smršť jen za běžnou klimatickou poruchu, která nevyvolává v šumavských lesích potřebu žádného mimořádného postupu. Takové tvrzení vedení NPŠ ale striktně odmítá. Na Šumavě se totiž údajně postupuje při likvidaci kalamity třikrát rychleji než v jinde.

„Ve světle těchto faktů vyjádření hejtmana Zahradníka uráží a znevažuje práci všech, kteří na odstranění následků větrné smršti pracují,“ uvedl ředitel NPŠ Alois Pavlíčko. Kritiku práce lesníků a ochranářů na Šumavě údajně považuje za ryze účelovou a sloužící zřejmě jiným cílům než snaze chránit lesy před kůrovcem.

Pokud by totiž hejtman podle Pavlíčka měl skutečnou obavu o osud jihočeských lesů, měl by spíše volat po zrychlení prací v hospodářských porostech, a nikoliv v národním parku.

„K včerejšímu dni je na Šumavě zpracováno 11 % objemu polomů. To je minimálně třikrát rychlejší postup než v celém Jihočeském kraji,“ tvrdí Pavlíčko. Dřevo se podle něj ze zákona neodváží pouze z prvních, nejchráněnějších zón, které ale tvoří jen 15 % rozlohy NPŠ.

Pavlíčkova slova potvrzuje i vedení Lesů ČR, které spravují přes polovinu lesních porostů v Česku. Ve státních lesích totiž likvidace kalamity dosud postupovala mnohem pomaleji než na Šumavě, aniž si na to kdokoliv z jihočeských politiků stěžoval. „Minulý týden byla v našich porostech zpracována 2 až 3 % polomů,“ potvrdil LN mluvčí Lesů ČR Tomáš Vyšohlíd.

Hejtman ale svou původní kritiku hájí tím, že chtěl údajně jen vyjádřit obavu nad snahou nechat ležet polámané dřevo k zetlení i ve druhých zónách Šumavy. Větrná smršť v noci z 18. na 19. ledna zlámala nebo vyvrátila na Šumavě přes 600 000 metrů krychlových dřeva.

Na rozdíl od Lesů ČR, které kvůli problémům s výběrovými řízeními na zpracovatelské firmy začaly s likvidací kalamity až zhruba po měsíci, v šumavském parku se začalo dřevo z polomů likvidovat prakticky okamžitě. Mezi šumavskými starosty se přesto spekuluje o připravovaném odvolání Aloise Pavlíčka z funkce ředitele NPŠ.

E-maily s těmito spekulacemi rozesílá podle informací LN po Šumavě i bývalý ministr životního prostředí z let 1992 až 1996 František Benda, který dnes bydlí v Horské Kvildě. „Vůbec se k tomu nechci vyjadřovat,“ řekl včera LN současný ministr Martin Bursík. Svou vizi budoucnosti Národního parku Šumava údajně představí v úterý.
Autor: Marek Kerles
  • Vybrali jsme pro Vás