24. listopadu 2017 14:38 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Hlavatý a hejtmani Pokorná a Půta se vzdali poslaneckého mandátu

Jiří Hlavatý (vlevo) během celostátního sjezdu hnutí ANO v roce 2017. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jiří Hlavatý (vlevo) během celostátního sjezdu hnutí ANO v roce 2017. | foto:  Petr Topič, MAFRA

PRAHA Středočeská hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová (ANO) i její liberecký kolega Martin Půta (STAN) se v pátek ústně vzdali svých poslaneckých mandátů. Stejně tak v závěru ustavující schůze dolní komory učinil poslanec ANO Jiří Hlavatý, který se chce v lednových doplňovacích volbách na Trutnovsku vrátit do Senátu.

Nástupci všech tří poslanců, kteří svůj mandát vykonávali pouze tento týden, by do dolní komory mohli nastoupit už příští úterý. Pokornou Jermanovou nahradí starosta Milovic Milan Pour (ANO), Půtu by měl zastoupit bývalý starosta Jindřichovic pod Smrkem Petr Pávek (SLK). Za Hlavatého by do Sněmovny měla nastoupit lékařka Eva Matyášová (ANO).

Předseda poslaneckého klubu STAN Jan Farský novinářům řekl, že Starostové s Půtovou rezignací počítali. Už předem proto zapojili Pávka do jednání svého poslaneckého klubu.

V případě Půty už policie nebude muset žádat Sněmovnu o jeho vydání k trestnímu stíhání. Půta sám v závěrečné řeči před poslanci připomenul, že byl před třemi lety obviněn z přijetí stotisícového úplatku a ze zneužití pravomoci v souvislosti s rekonstrukcí kostela v Liberci.

Novinářům poté řekl, že poslanci STAN předloží návrh novely ústavy, která by výrazně omezila poslaneckou imunitu. „Měla by se vztahovat pouze na práci na plénu Poslanecké sněmovny a Senátu. V žádném případě by Poslanecká sněmovna neměla rozhodovat o probíhajících trestních kauzách, to jí jako politickému orgánu podle našeho názoru nepřísluší,“ řekl Půta. Sněmovna podle současných pravidel musí vyslovit souhlas s trestním stíháním svých členů.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz