Čtvrtek 15. dubna 2021svátek má Anastázie 5 °C déšť se sněhem Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Babišova nespokojenost? Hlavní hygieničku Rážovou by mohla vyměnit Svrčinová, zvažuje ministr Blatný

Praha Hlavní hygieničku Jarmilu Rážovou by měla nahradit ředitelka moravskoslezské krajské hygienické stanice Pavla Svrčinová. S odvoláním na několik na sobě nezávislých zdrojů to ve středu napsal Zdravotnický deník. Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) ve středu večer potvrdil, že o změně uvažuje. Důvodem je podle něj nespokojenost premiéra Andreje Babiše (ANO) s prací vysokých úředníků ministerstva zdravotnictví v době sílící epidemie koronaviru.

Svrčinová podle důvěryhodných zdrojů ČTK z oboru dostala na funkci nabídku. Hlavní hygieničku jmenuje vláda.  

Blatný uvažuje o změně

Blatný po jednání vlády řekl, že s oběma ve středu hovořil a o změně uvažuje. Svrčinová podle důvěryhodných zdrojů ČTK z oboru dostala na funkci nabídku. Hlavní hygieničku jmenuje vláda.

„Je pravda, že s oběma kolegyněmi jsem hovořil a uvažujeme o této změně,“ řekl na dotaz novinářů Blatný.

Na možnou výměnu dnes upozornil Zdravotnický deník. Server uvedl, že důvodem je nespokojenost premiéra Andreje Babiše (ANO) s prací vysokých úředníků ministerstva zdravotnictví v době sílící epidemie koronaviru.

Hygienici jsou v době epidemie koronaviru zásadní složkou správy. Krajské hygienické stanice mají na starosti místní opatření, jejich pracovníci vedou s nakaženými rozhovory a v takzvaném epidemiologickém šetření dohledávají jejich kontakty a místo nákazy.

Babiš v neděli v CNN Prima News uvedl, že ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) nemá v okolí dost dobrých úředníků. Na ministerstvu je podle premiéra řada lidí, kteří jsou nekompetentní, Blatný by měl ministerstvo posílit. „Kde je hlavní hygienička?“ řekl mimo jiné Babiš.

Hlavní hygienička je zároveň náměstkyní ministra zdravotnictví. Rážovou do funkce jmenovala vláda koncem loňského června. Funkcí byla už před tím pověřena po březnovém odvolání Evy Gottvaldové, která podle kabinetu svou práci v počínající epidemii nezvládla.

Svrčinová je podle Zdravotnického deníku odbornicí na hygienu výživy a bezpečnost potravin, vedle řízení krajské hygieny působí také na lékařské fakultě v Ostravě. Do června roku 2015 pracovala pro Evropskou komisi, píše server. Svrčinovou loni v červenci vyzval tehdejší ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO), aby zvážila setrvání ve funkci kvůli podle něj nezvládnuté komunikaci o zpřísnění protiepidemických opatření v Moravskoslezském kraji. „Pan ministr mě vyzvat může, tak ať mě odvolá,“ reagovala tehdy Svrčinová.

Vizitky hlavní hygieničky Jarmily Rážové a Pavly Svrčinové

Jarmila Rážová (59)

 • Hlavní hygieničkou České republiky je od loňského června. Řízením úřadu byla pověřena loni v březnu po odvolání své předchůdkyně Evy Gottvaldové. Hlavní hygienička je zároveň náměstkyní ministra zdravotnictví.
 • Od června 2016 byla ředitelkou Krajské hygienické stanice (KHS) Středočeského kraje.
 • Rážová, která se narodila 14. září 1961, vystudovala Lékařskou fakultu hygienickou. Absolvovala doktorský program v oboru hygiena na Fakultě vojenského zdravotnictví Univerzity obrany a výcvikové programy na Stanfordově univerzitě v USA a na univerzitě v Southamptonu.
 • Rážová má specializaci v oboru hygiena a epidemiologie, epidemiologie a veřejné zdravotnictví. V 80. letech začínala na Okresní hygienické stanici v Nymburce, po roce 1989 nastoupila na středočeskou KHS na oddělení pro sledování zdravotního stavu obyvatelstva.
 • V letech 1992 až 2002 se ve Státním zdravotním ústavu věnovala prevenci chronických neinfekčních onemocnění a nutriční epidemiologii. Na ministerstvu zdravotnictví vedla v letech 2003 až 2007 oddělení podpory veřejného zdraví. Byla také náměstkyní ředitele Státního zdravotního ústavu, náměstkyní pro odbornou činnost a v letech 2009 až 2012 byla pověřena řízením odboru hygieny dětí a mladistvých na Hygienické stanici hlavního města Prahy. V letech 2012 až 2016 byla zástupkyní hlavního hygienika ČR.
 • Počátkem loňského září u ní test potvrdil nákazu koronavirem.
 • Zdravotnický deník dnes napsal, že Rážovou by měla nahradit ve funkci hlavní hygieničky ředitelka moravskoslezské krajské hygienické stanice Pavla Svrčinová. Důvodem je podle něj nespokojenost premiéra Andreje Babiše (ANO) s prací vysokých úředníků ministerstva zdravotnictví v době sílící epidemie koronaviru. Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) potvrdil, že o jejím odvolání uvažuje. Babiš v neděli v CNN Prima News uvedl, že ministr nemá ve svém okolí dost dobrých úředníků. Na ministerstvu je podle premiéra řada lidí, kteří jsou nekompetentní, Blatný by měl ministerstvo posílit. "Kde je hlavní hygienička?" řekl mimo jiné Babiš.

Pavla Svrčinová

 • Ředitelka moravskoslezské krajské hygienické stanice Svrčinová je odbornicí v ochraně a podpoře veřejného zdraví na národní i evropské úrovni. Dlouhá léta se specializuje na hygienu výživy a bezpečnost potravin, jako auditorka na celoevropské úrovni.
 • V minulosti byla například zaměstnána u Krajské hygienické stanice Moravskoslezského kraje se sídlem v Ostravě jako ředitelka odboru hygieny výživy a předmětů běžného užívání.
 • V letech 2009 - 2015 působila u orgánu Evropské komise - Generálního ředitelství pro zdraví a bezpečnost potravin.
 • V roce 2016 se přihlásila do výběrového řízení na funkci hlavní hygieničky. Hlavní hygieničkou se tehdy stala Eva Gottvaldová.
 • Od roku 2016 zastávala funkci ředitelky Sekce ochrany a podpory veřejného zdraví Hygienické stanice hlavního města Prahy. Přednáší také na Ústavu epidemiologie a ochrany veřejného zdraví Lékařské fakulty Ostravské univerzity.
 • Loni v červenci čelila kritice tehdejšího ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha, důvodem byla podle něj nezvládnutá komunikace související s náhle zpřísněnými protiepidemickými opatření v Moravskoslezském kraji. Svrčinová sice chybu uznala, ale odstoupit odmítla.

Koronavirus si ještě nevšiml, že s ním bojujeme, říká neurochirurg Beneš

Vladimír Beneš | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vybili jsme mnoho živočišných druhů, tak se nemůžeme divit, že jiný druh zaútočí na nás. Má na to právo, říká...

Test nanorespirátorů a nanoroušek: Polovina chrání jen naoko

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Spoléháme se, že díky rouškám a respirátorům budeme patřit k těm šťastným, kterým se podaří uchránit před covidovou...

Mlynáři byli sexuální predátoři raného novověku, vypráví historik Čechura

Jaroslav Čechura je přední znalec mikrohistorie, jež se zabývá životy a vztahy... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jak krutí byli soudci, drábové a panstvo? Co si sedlák mohl dovolit, a za co dostal oprátku? Proč bylo právo v praxi...

SOUTĚŽ: Vyhrajte pomůcku, na které se děti naučí bezpečně padat a lézt
SOUTĚŽ: Vyhrajte pomůcku, na které se děti naučí bezpečně padat a lézt

Soutěžte o Climbou žebřík – pomůcku, která dětem poskytne bezpečnou možnost rozvíjet pohybové dovednosti a budovat sílu. Jeho výška je pro děti...