Čtvrtek 15. dubna 2021svátek má Anastázie 5 °C déšť se sněhem Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Hlavní hygieničkou se stane Svrčinová. Na jejím Facebooku byl příspěvek, který Romové označili za rasistický

Ředitelka moravskoslezské krajské hygienické stanice Pavla Svrčinová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ředitelka moravskoslezské krajské hygienické stanice Pavla Svrčinová. | foto: ČTK

Novou hlavní hygieničkou bude ředitelka moravskoslezské krajské hygienické stanice Pavla Svrčinová. Česká televize to ve čtvrtek uvedla s odvoláním na premiéra Andreje Babiše (ANO) a Svrčinová to potvrdila. Ve funkci by chtěla zlepšit vyhledávání lidí, se kterými se setkali nakažení koronavirem. Nynější hlavní hygieničku Jarmilu Rážovou vystřídá Svrčinová v polovině března. O jejím jmenování do funkce by v pátek mohla jednat vláda.

Hlavní hygienička je zároveň náměstkyní ministra zdravotnictví. O tom, že uvažuje o výměně hlavní hygieničky, informoval po středečním jednání vlády ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO). Babiš o víkendu vyjádřil nespokojenost s prací některých vysokých úředníků ministerstva zdravotnictví v době sílící epidemie koronaviru. „Kde je hlavní hygienička?“ řekl premiér v neděli v CNN Prima News.

Babiš dnes v ČT uvedl, že Svrčinovou považuje v oboru za jednu z nejlepších. Doufá v to, že půjde do médií a bude tváří, které lidé uvěří. „Myslím, že to není pro členy vlády, aby dělali nějaké predikce (epidemie), které potom se nenaplní. To už jsme měli několikrát,“ řekl premiér.

Sedmapadesátiletá Svrčinová vede moravskoslezskou krajskou hygienickou stanici od loňského ledna. Je odbornicí v ochraně a podpoře veřejného zdraví, dlouhá léta se specializovala na hygienu výživy a bezpečnost potravin, jako auditorka na celoevropské úrovni. O funkci hlavní hygieničky se před pěti lety ucházela ve výběrovém řízení, kvůli novému služebnímu zákonu jí ale nebyla jako dostatečná kvalifikace uznána předchozí práce pro Evropskou komisi.

Svrčinová řekla, že hygienici musí hlavně trasovat a důsledně dohledávat kontakty nakažených. Pro hygieniky chce ale nastavit maximální limity, více mají pomáhat callcentra. Uvedla, že si nedělá iluze o tom, že by s denními přírůstky nad 1500 případů nákazy za den v kraji byli hygienici schopní vše vytrasovat. 

„Vyberou se ty nejdůležitější případy, což pro mě jsou teď mutace, které by měli trasovat hygienici, a ten zbytek budou muset trasovat callcentra. Ten mechanismus se musí nastavit,“ uvedla Svrčinová. Rezervy vnímá v informovanosti veřejnosti o koronaviru.

Na facebookové stránce Svrčinové byl loni v říjnu sdílen příspěvek, který dnes romská organizace Romea na twitteru označila za rasistický. „Nevím, jak se mně to na profilu ocitlo, a proto jsem celý profil zrušila. Já opravdu facebook nepotřebuju,“ řekla k tomu Svrčinová. V příspěvku se píše: „Fero Lakatoš dnes vykradl svůj vlastní byt. Fero dodržuje karanténu a pracuje z domova. Buď jako Fero.“ 

„Nic takového není v mém vlastním přesvědčení a rozhodně tyto pocity žádné nemám, že bych byla rasistka,“ uvedla pak večer v pořadu České televize Události, komentáře.

Odmítavě se k příspěvku na twitteru vyjádřil i předseda KDU-ČSL Marian Jurečka. „Hlavní kvalifikaci do týmu ‚Nebuďte slušnej, řekněte jméno‘ paní hygienička evidentně splňuje,“ napsal. 

Svrčinová vedle řízení krajské hygieny působí také na lékařské fakultě v Ostravě. Loni v červenci ji tehdejší ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) vyzval, aby zvážila setrvání ve funkci kvůli podle něj nezvládnuté komunikaci o zpřísnění protiepidemických opatření v Moravskoslezském kraji. „Pan ministr mě vyzvat může, tak ať mě odvolá,“ reagovala tehdy Svrčinová.

Rážovou do funkce jmenovala vláda koncem loňského června. Funkcí byla už předtím pověřena po březnovém odvolání Evy Gottvaldové, která podle kabinetu nezvládla svou práci v počínající epidemii.

Vizitka Pavly Svrčinové

  • Ředitelkou moravskoslezské krajské hygienické stanice je od loňského ledna. Svrčinová je odbornicí v ochraně a podpoře veřejného zdraví, dlouhá léta se specializovala na hygienu výživy a bezpečnost potravin, jako auditorka na celoevropské úrovni.
  • V minulosti byla například zaměstnána u Krajské hygienické stanice Moravskoslezského kraje se sídlem v Ostravě jako ředitelka odboru hygieny výživy a předmětů běžného užívání.
  • V letech 2009 - 2015 působila u orgánu Evropské komise - Generálního ředitelství pro zdraví a bezpečnost potravin.
  • V roce 2016 se přihlásila do výběrového řízení na funkci hlavní hygieničky. Hlavní hygieničkou se tehdy stala Eva Gottvaldová. Svrčinovou výběrová komise tehdy vyřadila pro nesplnění podmínek. Kvůli novému služebnímu zákonu jí totiž nebyla jako dostatečná kvalifikace uznána předchozí práce pro Evropskou komisi, kde dělala audity pro kontrolní systémy bezpečnosti potravin.
  • Od roku 2016 zastávala funkci ředitelky Sekce ochrany a podpory veřejného zdraví Hygienické stanice hlavního města Prahy. Přednáší také na Ústavu epidemiologie a ochrany veřejného zdraví Lékařské fakulty Ostravské univerzity.
  • Loni v červenci čelila kritice tehdejšího ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha, důvodem byla podle něj nezvládnutá komunikace související s náhle zpřísněnými protiepidemickými opatřeními v Moravskoslezském kraji. V reakci na opatření se v Ostravě konala demonstrace. Svrčinová sice chybu uznala, ale odstoupit odmítla.
  • Narodila se 10. června 1963 v Kladně.
,

Svačiny jsou zbytečné. Stačí jíst dvakrát denně, vysvětluje profesor Anděl

Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nadváhu má v Česku až 44 procent mužů a 31 procent žen. A obezitu dalších 20 procent mužů a 18 procent žen. Statisíce z...

První romské dítě, které skončilo v babyboxu. Romové zuří, matka ho chce zpět

Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Je to příběh 217. dítěte, které babyboxy zachránily a prvního romského dítěte, které se v babyboxu ocitlo. Matka...

Fiala politiku dělat neumí a důsledky jsou tragické, hodnotí Klaus dnešní ODS

Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za deset dní oslaví ODS třicáté výročí svého vzniku. MF DNES požádala jejího zakladatele Václava Klause, aby...