Úterý 20. října 2020svátek má Vendelín 13 °C polojasno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Byty z konkurzu po zkrachovalém H-Systemu si budou moci současní majitelé odkoupit o 20 až 25 procent levněji

Horoměřické byty z konkurzu po H-Systemu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Horoměřické byty z konkurzu po H-Systemu | foto:  Tomáš Krist, MAFRA

PRAHA Byty z konkurzu po zkrachovalé společnosti H-System v Horoměřicích u Prahy si jejich nynější obyvatelé budou moci podle předběžných informací odkoupit o 20 až 25 procent levněji, než je jejich tržní cena.

Znalecký posudek, který určí konečnou cenu za každý byt, zohlední zhodnocení bytů, které si lidé dostavěli sami, řekl šéf věřitelského výboru a advokát největšího věřitele H-Systemu Petr Pavel. Bytové družstvo Svatopluk, jež místní zastupuje, nesouhlasí, zhodnocení by podle něj mělo být 85 procent z hodnoty stavby.

Posudek by měl být hotový na podzim. Znalci podle Pavla vzali na vědomí všechny námitky, které vznášelo družstvo Svatopluk. „O ceně se stále jedná, zohledňují se připomínky bytového družstva Svatopluk, které vzneslo na poslední chvíli,“ řekl Pavel.

Cena bytů podle něj vezme v potaz jejich stáří, stav, dispozice i další skutečnosti, například jestli byt má předzahrádku nebo balkon. Pro každý jednotlivý byt bude cena určena ve znaleckém posudku samostatně. Podle informací se pro cenu bere v potaz například i to, že se Horoměřice nacházejí v dráze letadel létajících na letiště v Ruzyni.

Postoj bytového družstva Svatopluk

Bytové družstvo Svatopluk se započítáním zhodnocení v této výši nesouhlasí. „To je úplně mimo dosah lidí, kteří tady bydlí,“ řekl předseda družstva Martin Junek. Zhodnocení by mělo podle něj činit 85 procent z hodnoty stavby bez pozemků. Argumentuje znaleckým posudkem z roku 2003, který určil, že tehdejší hodnota nemovitostí v Horoměřicích činí 83,1 milionu Kč, stavební zhodnocení určil posudek na 70,4 milionu.

Současná hodnota domů je ale zcela jiná. K ceně po odečtení zhodnocení by podle Junka bylo nutné připočítat cenu pozemků, na kterých domy stojí a které se dostavbou nezhodnotily. I tak by ale výsledná cena pro odkup byla výrazně nižší, než kterou určí aktuálně zpracovávaný posudek. „Pan Pavel těžko najde kupce, když tam vlastníme infrastrukturu,“ řekl Junek.

Byty se budou prodávat jednotlivě, domy byly na jednotlivé bytové jednotky rozdělené i v katastru nemovitostí. Každý ze současných uživatelů dostane nabídku odkupu za cenu určenou znalcem, současní obyvatelé zároveň budou mít nárok na odpočet hodnoty dostavby domu, kterou určí znalec. Zhodnocení je tak předběžně určeno na 20 až 25 procent. Kdyby byt kupoval kdokoliv jiný, bude muset zaplatit plnou cenu, kterou určí posudek.

Podle Pavla už třetina ze zhruba 60 rodin komunikuje s věřitelským výborem a má zájem odkoupit své byty za cenu, kterou určí posudek. Tyto byty budou podle něj prodané nejrychleji.

Poslední dostupný posudek odhadl cenu nemovitostí zhruba na 240 milionů korun. Jaká bude současná cena, zatím není jasné. Ústavní soudci loni v říjnu odmítli stížnost družstva Svatopluk na verdikt Nejvyššího soudu, podle něhož mají někdejší klienti H-Systemu domy v Horoměřicích vyklidit. ÚS uvedl, že současní uživatelé na ně nemají právní nárok. Horoměřičtí s rozhodnutím nesouhlasí.

Společnost H-System uzavřela po založení v roce 1993 se stovkami zájemců smlouvy o výstavbě a převodu bytů a domků v okolí Prahy. Na podzim 1997 zkrachovala, dokončila jen 34 rodinných domů. Tisícovka lidí přišla po pádu H-Systemu celkem o miliardu korun. Majoritní akcionář Petr Smetka si za vytunelování firmy odpykal 12 let ve vězení. Situace členů Svatopluku je specifická tím, že si byty na vlastní náklady dostavěli, ovšem bez souhlasu konkurzního soudu. Podle Junka ale lidé měli souhlas bývalého konkurzního správce. Souhlas konkurzního soudu nebyl podle něj v té době zapotřebí.

Sundej vlajku, nebo ti vypálíme dům. Agresivita demonstrantů v USA roste

Ozbrojení podporovatelé hnutí Black Lives Matter při střetu s krajně... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Demonstrace proti policejní brutalitě, jak to nazývají protestující i média, začínají být docela brutální i vůči...

Felák, flexit nebo chillovat. Slovník dnešní mládeže uvádí rodiče do rozpaků

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ač to možná ani netušíte, nejspíš i kolem vás denně chodí shiperky, které flexí s teniskami nebo iPhonem, díky čemuž...

Prodlužte životnost filtru pevných částic. Stačí pár jednoduchých kroků

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Výměna filtru pevných částic stojí desítky tisíc korun, jeho čištění a renovace pět až patnáct tisíc korun. Těmto...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!