16. září 2012 10:00, aktualizováno  11:01 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Zmatky kolem výkladu 20 procent. Hospodští tápou

Prodavač v Praze vyvěšuje 14. září večer ceduli s upozorněním na zákaz prodeje alkoholu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Prodavač v Praze vyvěšuje 14. září večer ceduli s upozorněním na zákaz prodeje alkoholu | foto: ČTK

ČESKÉ BUDĚJOVICE I když ministerstvo zdravotnictví vyhlásilo prohibici na tvrdý alkohol, mnozí hospodští ještě stále tápou, jaké lihoviny mohou nalévat a jaké nikoliv. Důvodem je rozdílný výklad příslušné ministerské vyhlášky. Doplňující informace k mimořádnému opatření vydalo ministerstvo až nyní.

V původní vyhlášce se doslova uvádí, že se zakazuje prodej lihovin o obsahu ethanolu od 20 objemových procent. To by mělo znamenat, že se nesmí prodávat ani lihoviny s přesně dvacetiprocentním obsahem. Jenže je tomu skutečně tak?

I v rozhovorech s ministrem Hegerem se objevuje v médiích formulace, že je zakázáno prodávat alkohol s více než dvaceti procenty ethanolu. Ministerstvo výklad zpřesnilo až doplňkěm ČTĚTE VÍCE.

„Tak je to dvacet procent včetně, nebo až od dvaceti procent nahoru? To je totiž velmi důležitá otázka,“ řekl LN Jan Dobiáš, majitel českobudějovické pivnice Zlatá hvězda. Po dohodě se známým celníkem, který také ale neznal přesnou odpověď, raději stáhl z prodeje i dvacetiprocentní lihoviny.

Přesnou hranici nezná ani Becherovka

V případě současné prohibice je přitom stanovení úplně přesné hranice obsahu alkoholu velmi důležité a zajímají se o něj nejen českobudějovičtí hospodští. Řada výrobců lihovin totiž například na etiketách peprmintového likéru, griotky nebo různých ovocných vodek uvádí přesně 20 %.

ČTĚTE TAKÉ:

Jedna z největších, a tudíž i vyhláškou nejzasaženějších českých likérek, karlovarská Becherovka, např. v sobotu vydala tiskové prohlášení, ve kterém hovoří o zákazu nad dvacet procent.

"JBKB (firma Becherovka) se ztotožňuje s tím, že kritická situace v oblasti otravy lidí metanolem vyžaduje přijetí zásadních rozhodnutí, nicméně nesouhlasí s rozhodnutím české vlády přijmout plošný zákaz prodeje lihovin s obsahem alkoholu vyšším než 20 objemových %," uvedla PR manažerka firmy Petra Nosková.

Zákaz prodeje ale podle zpřesňujícího textu platí i pro lihoviny s dvaceti procenty alkoholu včetně.

FOTOGALERIE: V Česku platí historicky první prohibice

Oznámení o zákazu prodeje tvrdého alkoholu v jedné z prodejen v centru Prahy.