Úterý 24. listopadu 2020svátek má Emílie 4 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Hotelové restaurace našly kličku v opatřeních. S jídlem prodávají i ubytování

Opuštěné lokály se dočkají prvních hostů 25. května. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Opuštěné lokály se dočkají prvních hostů 25. května. | foto: Plzeňský PrazdrojLidovky.cz

Praha Hotelové restaurace mají udělenou výjimku z opatření, která platí od středy. Některá ubytovací zařízení proto zavedla speciální pobytové balíčky, jejichž cenu zahrnuje kromě ubytování například degustační menu či neomezená konzumace, tak aby si hosté mohli dopřát jídlo nebo pití v interiéru restaurace.

Pro hotelové podniky neplatí tak striktní pravidla jako pro jiné a za určitých podmínek mohou obsluhovat ubytované. A tak na rozdíl od ostatních podniků se nemusejí spoléhat jen na rozvoz, ale v omezeném čase mohou obsluhovat hosty i ve vnitřních prostorách. Dovoleno to mají mezi 6. až 20. hodinou. Restauratéři tak společně s hotely začali nabízet speciální pobytové balíčky, píše server Seznam Zprávy.

Podle Seznamu na takovou strategii přišla již nejedna restaurace. Například hotel v Tančícím domě nebo Chateau st. Havel, tam si dva hosté zaplatí za pobytový balíček na jednu noc 2600 korun. Vyjma ubytování jsou v ceně další služby jako konzumace krevet, ochutnávkové menu a také snídaně.

„Nejde o zneužívání, lidi tady budou ubytovaní a my jsme povinní je odstravovat. V restauraci může být v jeden moment stejně jen 20 lidí a u stolu sedí jen ti dva, kteří spolu stráví večer na pokoji. Mezi stoly je také dodržován povinný rozestup, vidím tedy minimální riziko nákazy,“ popsal svůj pohled Ondřej Slanina, šéfkuchař a spolumajitel restaurací ve zmíněných hotelech pro Seznam Zprávy. Hlavním cílem je však podle něj udržet práci desítkám lidí, které by jinak musel propustit.

Podobně se k situaci postavil například i pivovar Malý Janek v Jincích. K ubytování pro každou osobu nabízí od 14. října do konce listopadu konzumaci v hodnotě 200 korun zdarma v jejich restauraci. Od pondělka do pátku pak nabízí dvoulůžko za 990 korun k němuž nabízí konzumaci v hodnotě 400 korun.

„Já to neřeším z ekonomických důvodů, ale proto, aby lidi měli co dělat. Abychom našim zákazníkům mohli nabízet alespoň nějaké služby a přežili to v duševně dobrém stavu. To není o tom, že bychom měli vydělávat, nebo dokonce generovat zisky. Já to prostě nechci zavírat a nebudu to zavírat. Stejně jako Andrej Babiš nikdy neodstoupí, tak já nikdy nezavřu,“ dodal šéfkuchař a spolumajitel restaurace Chateau st. Havel a Ginger & Fred Slanina s tím, že předpokládá, že současná opatření ještě zpřísní.

„Když se podíváte, co všechno je zavřeno, a pak jdete do supermarketu a tam je fronta té nejvíc ohrožené skupiny, tak to nikomu nevadí. Oni stejně zítra přijdou s tím, že v restauraci může být 10 lidí, pak šest lidí, a pak že je možný jen room service. Morálka personálu se ale udržuje líp, když můžou dělat alespoň něco,“ uzavřel Slanina pro Seznam.

Čeká nás válka generací, mladí jsou v depresi a naštvaní, míní klimatolog

Václav Cílek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Klimatolog, geolog, filozof a popularizátor vědy Václav Cílek dlouhá léta varuje před klimatickými změnami, před...

BMW X7 vs. Mercedes-Benz GLS: Čím umí zaujmout obři SUV

BMW X7 vs. Mercedes-Benz GLS | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Tahle dvě auta patří k největším SUV na trhu, delší je pouze Rolls-Royce Cullinan. Zatímco Mercedes má ve třídě obřích...

Pokus, na který se zapomnělo. Z rybky z PET lahve je kapitální sumec albín

Petr Fišer se zlatým sumcem. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Před čtrnácti lety vypustil Petr Fišer do nádrže ve Svatém Jiří u Chocně malou zlatou rybku.Teď je z ní 152 centimetrů...

SOUTĚŽ: Rozdáváme 10 batolecích mlék Hami od ukončeného 24. měsíce
SOUTĚŽ: Rozdáváme 10 batolecích mlék Hami od ukončeného 24. měsíce

Zapojte se do soutěže! Vyhrajte pro svého malého gurmána jedno z 10 balení lahodného batolecího mléka Hami od ukončeného 24. měsíce.