Neděle 28. listopadu 2021, svátek má René
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

VAŘENÍM PROTI COVIDU: Nezapomínejte na brusinky. Dejte si je s cottage sýrem s kokosem

Jídlo

  5:22
Jak si vybudovat a posílit imunitu? Pozornost bychom měli věnovat všem vitamínům a látkám, které ji pozitivně ovlivňují. Jídlem sice covid rozhodně nevyléčíte ani se mu nevyhnete, ale posílením obranyschopnosti zvýšíte i odolnost vůči virům a bakteriím. Server Lidovky.cz připravil ve spolupráci s nutriční specialistkou Kateřinou Šimkovou ze Zdravého stravování seriál plný rad a receptů, které vám pomohou nejenom v době pandemie zlepšit imunitu.

Cottage sýr s kokosem a brusinkami foto: Zdravé stravování

Tentokrát jsme se zaměřili na „přírodní antibiotika“, jak se jim také někdy říká. Proč bychom měli zvážit zařazení „přírodních antibiotik“ do stravy, ačkoliv k nástupu jejich účinku dochází pozvolněji, než je tomu u syntetických variant? K pozitivům patří komplexnost, s jakou působí. Zápolí jak proti bakteriím, tak plísním i virům.

Více receptů najdete zde

V našem seznamu nesmí chybět zázvor. Vyniká protiparazitickými, protizánětlivými, antibakteriálními i antivirovými schopnostmi. Můžeme ho konzumovat v jídlech nebo čaji inspirovaných asijskou gastronomií. 

„Skvělou vlastností zázvoru je schopnost vázat na sebe škodlivé toxiny a zdárně je odvádět z těla. Mezi hlavní bioaktivní látky patří gingerol, shogaol a zingeron. Stejně jako u křenu můžete ocenit jeho vliv na trávení, tvorbu žaludečních kyselin či pomoc s plynatostí. Pakliže budete připravovat indické jídlo, s notnou dávkou zázvoru nezapomeňte přidat i kurkumu. Toto koření zářivě šafránové barvy má vysoké koncentrace antioxidantů polyfenolů. Kurkuma tak zmírní zánět i bolest, posílí imunitní funkci jater, ale i napomůže k léčbě kožních problémů,“ říká Šimková.

Zapomenout bychom neměli ani na brusinky. Ty jsou cenným zdrojem vitamínu C a antioxidantů. Známé jsou při léčbě infekcí močového měchýře a cest. „V tomto případě je účinnou antimikrobiální látkou kyselina hippurová. Jen díky ní se nemohou bakterie E. Coli uchytit na stěně močového měchýře. Brusinky však fungují i jako významné probiotikum, které stojí za zdravou střevní mikroflórou,“ uzavírá Kateřina Šimková.

Cottage sýr s kokosem a brusinkami

Suroviny pro 1 porci:

  • 1 balení cottage sýru
  • 1 lžíce strouhaného kokosu
  • 1 lžíce sušených brusinek (nebo i více, podle chuti)
  • 1 čajová lžička medu

Postup: Smícháme strouhaný kokos a brusinky (můžeme i nakrájet na menší kousky) s cottage sýrem. Osladíme podle chuti medem či přírodním sirupem.

Autor:

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...