Pátek 1. července 2022, svátek má Jaroslava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Hněv Zemana kvůli apelu za lidská práva. Hrad kvůli Číně trestá české diplomaty

Česko

  6:00
PRAHA - Český velvyslanec v Pekingu podepsal apel za lidská práva. Zeman mu chce vyčinit.

Prezident Miloš Zeman. foto:  Michal Růžička, MAFRA

Večeře na ambasádě bývají prvním záchytným bodem v­ programu vrcholných návštěv českých politiků v zahraničí. Nevynechá ji ani prezident Miloš Zeman, který ve čtvrtek odletěl do Číny.

Týden tam stráví především sháněním čínských investic a otevíráním dveří českým exportérům – cestu si nenechalo ujít na 200 ­podnikatelů, kteří naplnili dvě letadla.

Sobotní recepce na ambasádě ale bude mít podle všeho daleko k­ poklidné atmosféře, jež podobné schůzky obvykle doprovází. Hostiteli, kterým je velvyslanec v ­Pekingu Bedřich Kopecký, totiž Zeman nemůže už nějaký čas přijít na jméno.

Kopecký, který loni v únoru vystřídal v Číně Libora Sečku, platil za bezkonfliktního kandidáta. Na ministerstvu zahraničí působí od roku 1976, má za sebou tři ambasadorské pozice – v­ Uzbekistánu, Polsku a Kazachstánu, dokonce byl poradcem premiéra Bohuslava Sobotky.

Se jmenováním Kopeckého neměl problém ani Pražský hrad; i ­přesto, že byl diplomatický matador v podezření ze spolupráce s ­komunistickou vojenskou rozvědkou.

Neveřejný dopis pronikl do­ médií

Výjezd do Pekingu znamenal pro Kopeckého dovršení kariéry. Až do doby, než před třemi měsíci připojil své jméno k dopisu jedenácti diplomatů ze zemí Evropské unie, Austrálie, Kanady, Japonska a ­Švýcarska. List apeloval na dodržování lidských práv v Číně a ­jeho adresátem byl tamní ministr veřejné bezpečnosti Kuo Šeng-kchun.

Dopis byl neveřejný, a tak o­ něm česká ambasáda ani neinformovala. Do médií se ale stejně dostal kvůli podrážděné reakci ústředí čínské diplomacie, které zprávy o zadržovaných právnících označilo za „fake news“ západních novinářů.

Zemana nejvíc překvapilo, že o­ Kopeckého kroku nevěděl, i ­když má jinak vztahy s Čínou plně pod kontrolou.

„Omezím se na konstatování, že dopis nebyl konzultován,“ říká mluvčí Hradu Jiří Ovčáček.

V Zemanovu nemilost podle zjištění LN upadl také Ivo Šrámek, ministerský náměstek, který Kopeckého podpis schválil a jehož další diplomatická kariéra je kvůli tomu nyní v ohrožení.

Šrámek má letos v létě podle zdrojů LN odjet na další post v zahraničí a stát se ambasadorem při Organizaci pro bezpečnost a spolupráci v Evropě se sídlem ve Vídni.

Jenže k tomu musí mít tak jako ostatní velvyslanci souhlas Hradu. A s ním to bude mít přinejmenším složité.

Proč dřív lidé vypadali na fotce starší. Rychleji se stárnulo, nebo je to klam?

Premium Tak schválně, udělejte si čas a zalistujte rodinnými alby. Podívejte se na svoje rodiče, prarodiče, praprarodiče. A...

Rozvod, má prohra. Voříšek o synech, bohu Nedvědovi i bláznivé dietě

Premium Evropský titul, zlato se Spartou, reprezentační srazy v pověstném hotelu Praha i rady od idolu Pavla Nedvěda, ale taky...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat