30. dubna 2019 22:27 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Hrad stvrdil vládní rošádu. Co čeká nové ministry?

Prezident Miloš Zeman jmenoval 30. dubna 2019 na Pražském hradě Karla Havlíčka,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Prezident Miloš Zeman jmenoval 30. dubna 2019 na Pražském hradě Karla Havlíčka,... | foto: ČTK

Praha Pomyslný jarní úklid ve vládě Andreje Babiše (ANO) je u konce. Hlava státu Miloš Zeman v úterý jmenoval nové ministry v resortech, které spadají pod hnutí ANO. Po hradních oficialitách je předseda vlády jednotlivě uvedl do jejich ministerských působišť.

Dvě nové role pro Karla Havlíčka

Karel Havlíček.

Karel Havlíček.

Nový ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček dostal nabídku na vládní angažmá už na podzim 2017. Tehdy premiéra Andreje Babiše (ANO) odmítl s tím, že si nabídky sice váží, nemůže ji ale přijmout, protože mu to nedovolují jeho četné (i podnikatelské) aktivity. 

Nyní si s předsedou vlády plácli a mimo ministerský post obsadí i pozici vicepremiéra zaměřeného na hospodářství. „Musíme se podívat kolem sebe na další země, jaký vliv to na nás může mít. Na to, jak zahýbá s trhem nebo naší hospodářskou politikou nedostatek pracovníků, což je poměrně velký problém,“ řekl ke své nové roli Havlíček.

Za své hlavní priority považuje podporu podnikání a dokončení restrukturalizace státních agentur. Chce se věnovat také snižování administrativy nebo podpoře exportu. V energetice je pak podle něj nepochybné, že peníze půjdou do jádra. Čeká jej mimo jiné i rozhodnutí o možné dostavbě nového jaderného bloku v Dukovanech.

Havlíček, který působil jako místopředseda Rady pro výzkum, vývoj a inovace, je v posledních měsících považován za blízkého člověka premiéra Babiše. Byl členem delegace, která předsedu vlády doprovázela při březnové státní návštěvě v USA a při setkání s prezidentem Donaldem Trumpem. Babiš jej také například pověřil, aby urovnal spor s podnikateli o daňové odpočty na výzkum a vývoj, a pozval jej na sněm ANO.

Michal Pavec

Autor

Michal Pavecmichal.pavec@lidovky.czČlánky

Advantage Consulting, s.r.o.
DISPONENT

Advantage Consulting, s.r.o.
Plzeňský kraj
nabízený plat: 35 000 - 40 000 Kč